m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Zapraszam na ostatni już spacer po Mediolanie. Zaczniemy go przy kolejnej średniowiecznej bramie miasta, opodal której stoi... ...jedna z najcenniejszych świątyń Mediolanu - bazylika Św. Ambrożego. Niestety akurat jest pora sjesty. Wszystko pozamykane - kościoły także. Wykorzystujemy czas na spacerek po okolicy i odpoczynek w sąsiadujących z bazyliką ogrodach. Biały budynek to wybudowane w latach 1927-30 mauzoleum poświęcone mieszkańcom Mediolanu poległym w Wielkiej Wojnie. W końcu jednak otwiera się brama i naszym oczom ukazuje się otoczony krużgankami dziedziniec i fasada świątyni.
Biskup Mediolanu św. Ambroży zbudował kościół w okolicy gdzie byli chowani pierwsi chrześcijanie zamordowani w czasach rzymskich. Świątynia powstała w latach 379 - 386. Później w kościele został pochowany jego budowniczy św. Ambroży i od tej pory nosi on jego wezwanie. Już na ścianach dziedzińca możemy podziwiać zachowane dawne freski. Bazylika przybrała ostateczny wygląd w latach 1088-1099, kiedy nadano jej styl romański. Do środka prowadzą drzwi nam kojarzące się z podobnymi gnieźnieńskimi. Wnętrze świątyni... ...i Złoty Ołtarz z lat 835 - 850 przykład sztuki karolińskiej.
Pod koniec VIII wieku powstała mozaika przedstawiająca Chrystusa na tronie. Koniecznie trzeba odwiedzić ten kościół... ...pełen skarbów z tak odległej przeszłości. My ruszamy dalej, po pięknych uliczkach...
Przed nami kościół św. Wawrzyńca. Przed kościołem stoi kolumnada rzymskich, powstałych w II i III wieku, kolumn. Na obecnym miejscu stoją od IV wieku. Sam kościół powstał na przełomie IV i V wieku. To świątynia zbudowana na planie centralnym.
Niestety, przez wieki dotykały ją pożary i trzęsienia ziemi. Ale mimo tego znajdziemy tu wiele skarbów dawnej sztuki. Ostatni rzut oka na wnętrze świątyni...
...i jej wygląd z zewnątrz. Kolejna zabytkowa świątynia to bazylika św. Eustorgiusza. Wg legendy w IV wieku wóz wiozący z Konstantynopola do Mediolanu relikwie Trzech Króli utknął w tym miejscu, niedaleko ówczesnych bram miasta. Potraktowano to jako znak i rozpoczęto budowę kościoła. Obecny kształt świątynia otrzymała w XIV wieku. A co z relikwiami ?
Zrabował je w 1146 roku cesarz niemiecki Fryderyk Barbarossa. Umieścił je w katedrze w Kolonii, choć część z nich podobno zwrócono na początku XX wieku. Dochodzimy do dzielnicy gdzie kiedyś znajdował się mediolański port. Była tu gęsta sieć kanałów, łącząca okoliczne rzeki i jeziora z Adriatykiem. Niektóre z nich podobno projektował sam Leonardo da Vinci. Obecnie straciły swą funkcję transportową. W wielu z nich nie płynie już woda... ...ale ciągle kwitnie tu życie.
Miejsce to jest kolejną atrakcją turystyczną, gdzie obok kanałów znajdziemy wiele pięknych zaułków. W Mediolanie na każdym kroku stare przeplata się z nowym. Więc na koniec rzut oka na współczesną architekturę.
Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Włochy - Mediolan i Bergamo
1pix użytkownik nola76 odległość 1 km 1pix
Mediolan,  Włochy,  katedra
1pix użytkownik voyager747 odległość 1 km 1pix
Mediolan w sobotę
1pix użytkownik walizka odległość 1 km 1pix
Mediolan
1pix użytkownik muzelea odległość 1 km 1pix
San Siro - Mediolan
1pix użytkownik valdi1956 odległość 1 km 1pix
Mediolan,   Włochy,   różne obrazki
1pix użytkownik voyager747 odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1147) dodano 26.10.2018 21:26

Charlie Mediolan miło mnie zaskoczył. Polecam wycieczkę w tamte rejony. Czasem można znaleźć tanie połączenia i... już się tam jest.
Dzięki za odwiedziny. Pozdrawiam.

charlie użytkownik charlie(wpisów:2379) dodano 26.10.2018 13:25

Włochy w całości stoją jeszcze przede mną otworem, ale jak dotrę już kiedyś do Mediolanu, będę pamiętać zawłaszcza o Bazylice św. Ambrożego.
Ołtarz to bym chętnie zobaczyła. Niewiele jest zabytków tej klasy.
Fajny sobie spacer do Mediolanie zrobiłeś :-)
46 - super ujęcie :-)
Pozdr.

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1147) dodano 14.10.2018 18:06

Cześć Achernar. Jak to mówią, coś trzeba sobie zostawić na potencjalny kolejny wyjazd.
Byliśmy przy Pinakotece, nawet na jej dziedzińcu, ale ostre tempo zwiedzania w upale spowodowało, że nie mieliśmy już siły na zwiedzenie jej wnętrz i dzieł sztuki.
Cieszę się, że zwróciłeś uwagę na mój Mediolan.
Pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 12.10.2018 23:27

Miło spacerowało się z Tobą po Mediolanie. Nie wiem, czy podczas pobytu zwiedzałeś Pinakotekę Brera. Jeśli nie, to gorąco polecam na przyszłą wizytę w Mediolanie. Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!