m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Na początek kościół Św. Symplicjusza (San Simpliciano). Choć jego fasada powstała w stylu neoromańskim ok. 1870 roku... ...to portal prowadzący do świątyni  powstał wiele wieków wcześniej.  Historia świątyni sięga IV wieku. Był on jednym z czterech kościołów które przy drogach prowadzących do miasta założył św. Ambroży (biskup a potem patron Mediolanu). Kościół został ukończony przez następcę św. Ambrożego - św. Symplicjusza, który został tu pochowany. W późniejszym czasie był on siedzibą Benedyktynów. A mijające wieki odbiły się na jego wystroju i architekturze,
Przed nami kościół św. Marka. Świątynia powstała w 1254 roku jako wyraz wdzięczności dla Wenecji za jej pomoc w walce z Fryderykiem Barbarossą. Św. Marek to patron Wenecji. Obecne wnętrze jest w przeważającej części w stylu barokowym. Niedaleko w zbudowanym na przełomie XVI i XVII wieku dla jezuitów klasztorze i pałacu mieści się najsłynniejsze muzeum Mediolanu - Pinakoteka Brera. Kościół Matki Boskiej z Góry Karmel (Santa Maria del Carmine).
Przed kościołem nowoczesna rzeźba autorstwa polskiego artysty Igora Mitoraja. Sama świątynia należała do karmelitów. Pierwszy XIII kościół w tym miejscu całkowicie spłonął. Obecny budynek pochodzi z początku XV stulecia. Zmierzamy do kolejnej atrakcji... Kościoła Matki Bożej Łaskawej (Santa Maria delle Grazie). Tu na terenie klasztoru można podziwiać Ostatnią Wieczerzę Leonarda da Vinci. Nam się to nie udało. Niestety bilety trzeba było rezerwować z dwumiesięcznym wyprzedzeniem, a sam kościół był zamknięty z powodu sjesty.
Jak widać po moich zdjęciach Mediolan jest miastem wielu kościołów. Wśród tych które pysznią się piękną architekturą jest wiele dużo skromniejszych. Choćby kościół św. Maurycego (San Maurizio). Nie dajmy się jednak zwieść pozorom. Do środka trzeba koniecznie zajrzeć... Cała świątynia pochodząca z 1503 roku pokryta jest freskami autorstwa Bernardo Luiniego - jednego z uczniów wielkiego Leonarda. Mniejsza część świątyni do której wchodzi się z ulicy była przeznaczona dla osób świeckich... ...druga część, oddzielona przegrodą chórową, stanowiła część klasztoru Benedyktynek.
Wokół przepiękne malowidła.
Na koniec zapraszam jeszcze do leżącego na przedmieściach (miejsce zaznaczyłem na mapie) klasztoru Chiaravalle (Abbazia di Ciaravalle). To klasztor cystersów zbudowany w latach 1150-60. To miejsce magiczne...
Niestety w 1798 roku Napoleon skasował zakon... ...dawni mieszkańcy musieli opuścić klasztor który coraz bardziej niszczał. Szczęśliwie dziś jest tu znowu kilkunastoosobowa grupa mnichów.
Wrażenie robią piękne XV -wieczne krużganki. Niestety i one po okresie napoleońskim zostały prawie całkowicie zniszczone... Zachowało się tylko jedno skrzydło a resztę zrekonstruowano dopiero w 1952 roku. O tym że to częściowa rekonstrukcja świadczy chyba taki żart autorów... Wrażenie robi pochodząca z XIV wieku dzwonnica.
Czasem możemy rzucić okiem na wnętrza dostępne tylko dla zakonników np. refektarz. Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Włochy: a tymczasem w Mediolanie...
1pix użytkownik dreptak odległość 4 km 1pix
Mediolan w sobotę
1pix użytkownik walizka odległość 6 km 1pix
Mediolan cz.  2
1pix użytkownik kabaczek odległość 6 km 1pix
Mediolan
1pix użytkownik dorotka_t odległość 6 km 1pix
Włochy - Mediolan i Bergamo
1pix użytkownik nola76 odległość 7 km 1pix
Mediolan,  Włochy,  katedra
1pix użytkownik voyager747 odległość 7 km 1pix

komentarze do galerii (1):

 
wo użytkownik wo(wpisów:304) dodano 01.10.2018 17:32

ładnie pokazane. pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!