m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (31):

 
W Koninie znajduje się oczywiście posąg konia. Kościół św. Bartłomieja, gotycki, o układzie bazylikowym, trójnawowy. Pochodzi z XIV w. Od południowej strony kaplice gotycka NMP i renesansowa koninianina Jana Zemełki, w której znajdują się bogato intarsjowane stalle z ornamentami roślinnymi, ptakami i jednorożcami oraz gotycka rzeźba Matki Boskiej z XVI wieku. W kruchcie bocznej z 1866 r. znajduje się gotycka kropielnica. Sklepienia: siatkowe w prezbiterium i gwiaździste w nawach. Polichromię i witraże wykonał w latach 1908-1910 Eligiusz Niewiadomski, późniejszy zabójca pierwszego prezydenta RP Gabriela Narutowicza. Drzwi frontowe posiadają brązowe maszkarony z XV wieku, w kształcie lwich głów. Słup Koniński - najstarszy znak drogowy w Europie Środkowo-Wschodniej. Mieści się przy kościele św. Bartłomieja na konińskiej Starówce. Inskrypcja na nim głosi, że został ufundowany przez komesa Piotra Włostowica w 1151 r. Pierwotnie (do 1828 r.) umiejscowiony był w okolicach konińskiego zamku na obecnym Pl. Zamkowym, dawniej zwanym Rynkiem Garncarskim, a przez ludność żydowską Tepper Mark. Wskazywał połowę drogi z Kalisza do Kruszwicy. W 2010 r. przeprowadzono jego renowację.
Dzwonnica kościoła św. Bartłomieja z 1878 r., ufundowana przez koninianina Walentego Modrzejewskiego. Klasycystyczny ratusz, zaprojektowany przez Andrzeja Pelletiera, został wybudowany między 1796 a 1803 na ówczesnym rynku, o średniowiecznym układzie urbanistycznym i kształcie mocno wydłużonego wrzeciona na osi północ-południe. Ze względu na ograniczoną szerokość rynku, rozchodzące się jezdnie, przyległe do ścian ratusza, „uformowały” nietypowe ustawienie bocznych ścian i dlatego rzut tego 2-kondygnacyjnego budynku ma kształt trapezu. Ratusz ma nadbudowaną osiemnastowieczną wieżą zegarową licowaną drewnem (zegar pochodzi z klasztoru w Lądzie). Fronton z 4 kolumnami doryckimi wielkiego porządku i trójkątnym tympanonem z herbem Konina. Wnętrza przyozdobione są witrażami z początku XX w., a sufit Sali Rady Miejskiej - stiukowym plafonem. Idziemy w stronę Placu Wolności.
Rynek (dawniej zwany Dużym Rynkiem, Rynkiem Pierwszym, obecnie Plac Wolności). Do 1786 r. na jego środku stał ratusz. Gmach Starostwa Powiatowego w Koninie. Budynek o wyraźnych cechach klasycystycznych, kryty dachem naczółkowym, powstał w 1828 r. według projektu architekta T.K. Pelletiera, Budowniczego Obwodu Konińskiego. Obecnie Urząd Miasta. Kolejny posąg konia, w postawie przypominający człowieka. Po prawej stronie między drzewami kamienica zwana „Grodzką” - klasycystyczna z I połowy XIX wieku na Placu Wolności, ornamentowana pilastrami jońskimi oraz ozdobiona gankiem z dwustronnymi schodami. W czasach carskich więzienie (więziono tam legendarnego kapucyna ks. Maksymiliana Tarejwę, dowódcę powstania styczniowego na ziemi konińskiej). Przed II wojną światową mieścił się w niej Hotel Polski.
Kamienica klasycystyczna na narożniku Pl. Wolności i ul. Zofii Urbanowskiej (to ta biało-pomarańczowa) ozdobiona pilastrami jońskimi oraz tympanonem z wieńcem i datą 1840. Przed II wojną światową mieścił się w niej Hotel Litewski. Trochę wody dla ochłody.
Popiersie Józefa Piłsudskiego, a obok samochód z wielką reklamą Sklep monopolowy Stodoła alkoholi 24/h. Przypadek? Nie sądzę... ;-) Ładny widok. Naprawdę ładny widok na siedzibę Rady Miasta w Koninie. Wszędzie ta Stodoła Alkoholi. I jak tu się nie napić? :-)

najbliższe galerie:

 
Konin - Bulwar nadwarciański
1pix użytkownik natalii odległość 0 km 1pix
Konin - Park Chopina
1pix użytkownik natalii odległość 1 km 1pix
Konin -odbicie historii Polski .  Wzloty i upadki .
1pix użytkownik barsolis odległość 6 km 1pix
Licheń
1pix użytkownik marucha odległość 7 km 1pix
Wielka  Pętla Wielkopolski –  szlak wodny po Wielkopol
1pix użytkownik barsolis odległość 8 km 1pix
Bieniszew
1pix użytkownik natalii odległość 9 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:910) dodano 09.10.2018 21:10

Galeria zachęca do odwiedzenia miasta, którego jeszcze nie znam - może kiedyś :) - pozdrawiam

robson użytkownik robson(wpisów:451) dodano 07.10.2018 15:38

Dzięki, achernar. Byłem tam naprawdę krótko, przejazdem. Żałuję, że nie zdążyłem zejść nad rzekę i pospacerować Bulwarem Nadwarciańskim. Pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 05.10.2018 01:11

W latach 90-tych często bywałem w Koninie, jako że naszym partnerem handlowym była tutejsza Huta Aluminium. Ładnie pokazałeś to miasto. Przyjemnie było sobie przypomnieć... Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!