m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
My do Bergamo przyjechaliśmy z Mediolanu pociągiem. Po wyjściu z dworca naszym oczom ukazała się aleja prowadząca do celu naszej wycieczki Citta Alta. Pierwsze osadnictwo w tym miejscu sięga czasów celtyckich. W 575 roku miasto zostało stolicą państwa Longobardów. Citta Alta to właśnie najstarsza część Bergamo zlokalizowana na wysokich wzgórzach. Dopiero w połowie XIX wieku nastąpił szybszy rozwój Dolnego Miasta Citta Bassa. Jednak jak ktoś znajdzie czas to i tu są do odkrycia liczne zabytki architektury np. Kościół Santa Maria Immacolata delle Grazie. Na wzgórze gdzie leży zabytkowe Górne Miasto można wejść pieszo albo skorzystać z jadącej kilka minut kolejki. Z góry możemy podziwiać panoramę dolnej części miasta. My w górę pojechaliśmy kolejką, a po jej opuszczeniu ruszyliśmy na spacer po zabytkowych uliczkach. Naszą uwagę zwrócił stary, choć z wyglądu niepozorny kościół Di San Michele Al Pozzo Bianco. Jego początki sięgają VIII w.
Wewnątrz znajdziemy wiele pięknych fresków. Większość powstała w XV wieku. Przy Piazza Vecchia stoi budynek w którym mieści się biblioteka Angelo Mai. Mieści się tu jeden z ważniejszych księgozbiorów Włoch którego początki sięgają XVIII wieku. Budowę samego budynku rozpoczęto w 1604 roku. Po przeciwnej stronie placu budynek dawnego ratusza z wieżą Campanone. Możemy stamtąd zobaczyć kaplicę Calleoni. To arcydzieło renesansowej architektury w której pochowany jest Bartolomeo Colleoni.
Kaplica przylega do Bazyliki Matki Bożej Większej. Wejście do niej prowadzi przez tzw. Portal Czerwonych Lwów. Budowę świątyni rozpoczęto w 1137 roku na miejscu wcześniejszego kościoła. Barokowy wystrój powstał w XVII wieku... ...i zapiera dech w piersiach. Oprócz bogactwa wyposażenia...
...zobaczymy tu także liczne arrasy zdobiące ściany. W sąsiedztwie, przy tym samym placu stoi katedra św. Aleksandra. Kościół był kilkakrotnie przebudowywany. Znajdują się tu relikwie błogosławionego papieża Jana XXIII. Pochodził on z leżącej niedaleko Bergamo miejscowości Sotto il Monte. Na tym samym placyku znajdziemy jeszcze pochodzące z 1340 roku Baptysterium.
W mieście znajdziemy jeszcze wiele ciekawych zakątków. Na chwilę opuszczamy Citta Altta... ...i ponownie kolejką wjeżdżamy na sąsiednie wzgórze... ...gdzie wznoszą się potężne mury gdzie kiedyś stał zamek.
Roztacza się stąd niezapomniany widok na Górne Miasto ... ...oraz całe Bergamo... ...na okoliczne wzgórza... ...oraz leżące w oddali Alpy.
W pewnym okresie swojej historii Bergamo było najdalej na zachód wysuniętym miastem Republiki Weneckiej. Stąd na bramie symbol weneckiego lwa. Przez tą bramę wracamy na teren zabytkowej starówki. Teraz jednak opuszczamy gwarne centrum... ...i zgłębiamy się w labirynt wąskich i pustych uliczek. I tu znajdziemy ciekawe podwórka... ...i liczne piekne detale.
W końcu wychodzimy na obrzeża miasta... ...które otaczają wzniesione w XVI wieku mury obronne. Ostatni plac Górnego Miasta... ...który leży za Bramą San Giacomo.
Ostatni rzut oka na otoczone murami Górne... ...i Dolne Miasto. Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Bergamo
1pix użytkownik naffarin odległość 1 km 1pix
Bergamo - Citta Alta na wzgórzu
1pix użytkownik lucpal odległość 1 km 1pix
Bergamo, Włochy (II)
1pix użytkownik voyager747 odległość 1 km 1pix
Bergamo, Włochy
1pix użytkownik voyager747 odległość 2 km 1pix
Bergamo
1pix użytkownik arla odległość 3 km 1pix
Bergamo 2013
1pix użytkownik luk111 odległość 5 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1185) dodano 26.10.2018 21:21

Achernar dzięki za odwiedziny. Na nas też Bergamo zrobiło bardzo sympatyczne wrażenie, choć turystów tu jednak jest sporo. A miasto Jana XXIII na pewno warto by zobaczyć ale czy się jeszcze uda ?
Pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5608) dodano 21.10.2018 20:40

Miło było sobie przypomnieć, jako że w latch 1997 i 1998 mieszkałem i pracowałem w Alzate Brianza, leżącej zaledwie 50 km od Bergamo i miałem okazję kilkakrotnie zwiedzać to piękne, choć nieco niedoceniane przez turystów miasto. Gdybyś kiedyś był ponownie w tych okolicach warto wybrać się do pobliskiego Sotto il Monte, aby zobaczyć dom rodzinny Jana XXIII (Angelo Giuseppe Roncallego). Pozdrawiam. :)

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1185) dodano 21.10.2018 15:22

Toman oczywiście, przepraszam.

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1185) dodano 21.10.2018 15:21

Roman, dziękuje za odwiedziny. Bergamo nas zauroczyło. A chodzenie po bocznych uliczkach,
bez turystów to sama przyjemność. Pozdrawiam.

toman użytkownik toman(wpisów:188) dodano 20.10.2018 22:07

Piękne miasto z bardzo ciekawymi zabytkami. Te boczne, wąskie uliczki mają dużo uroku.
Dzięki za ten spacer. Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!