m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Cremona to miasto którego początki sięgają czasów rzymskich. Jego rozkwit nastąpił w średniowieczu i renesansie pod zwierzchnością Księstwa Mediolanu. Dworzec kolejowy od którego zaczęliśmy naszą przygodę z tym pięknym miastem. Światową i trwającą do chwili obecnej sławę zawdzięcza Cremona działającym tu w XVII wieku lutnikom Amatiemu i jego uczniowi słynnemu Stradivariusowi. Niedaleko dworca znajdziemy taką oto instalację która rozbrzmiewa dźwiękami skrzypiec. Samo miasto robi bardzo sympatyczne wrażenie. Wiele tu spokojnych uliczek... ... i klimatycznych podwórek.
Znajdziemy tu wiele zabytków. Na początek sięgający czasów romańskich kościół San Luca. Inny niepozorny kościół S. Ilario sięga swą historią 1137 roku. Przy niewielkim placu stoi kościół św. Agaty. Choć i jego historia sięga czasów romańskich to z tego okresu pozostała tylko strzelista dzwonnica. Piękna fasada otrzymała w XIX wieku formę neoklasycystyczną. Po przeciwnej stronie placu XIII wieczny Palazzo di Cittanova. Nieco nawiązujący w stylu do tutejszego ratusza. Dawniej miejsce zebrań ludu i dziś pełni funkcje kulturalne. Cremona w swej długiej historii może się pochwalić także innymi znanymi postaciami.
Oprócz Stradivariusa najsłynniejszy jest chyba barokowy kompozytor Claudio Monteverdi. Spacerując uliczkami miasta dochodzimy do kolejnej świątyni. To gotycki kościół Sant'Agostino z lat 1339-1345.
W Cremonie mimo wielu zabytków i bogatej historii panuje senna atmosfera. Nie ma tu tłumów turystów i możemy w spokoju i ciszy odkrywać jego skarby. Takie jak pierwsza katedra Cremony - bazylika San Michele Vetere. Zbudowana w XII wieku na miejscu wcześniejszego kościoła. Niestety zwiedzanie turystom utrudnia zwyczaj sjesty. W godzinach turystycznego szczytu wiele zabytków, także kościołów jest zamkniętych.
Zbliżamy się do centrum miasta. Przy Piazza Stradivari.. ...stoi pomnik tego najsłynniejszego lutnika. W Cremonie jest także słynne muzeum skrzypiec gromadzące wiele cennych egzemplarzy tych instrumentów, a także pokazujące sztukę ich tworzenia i przybliżające ich twórców. My tam nie trafiliśmy. Z placu Stradivariusa widać już ratusz i katedrę. Serce miasta to Piazza del Comune. Stoi tu XIII wieczny Palazzo del Comune.
Choć obecnie pełni funkcje ratusza mimo sjesty można bez problemu i za darmo zwiedzić jego sale. Kompleks katedralny to katedra, dzwonnica Torrazzo... ...oraz stojące nieco z boku baptysterium. Romańskie baptysterium powstało w XII wieku.
Katedra di Santa Maria Assunta - Wniebowzięcia NMP uchodzi za jeden z najcenniejszych zabytków sztuki romańskiej Europy. Choć ostateczny kształt katedra po przebudowach uzyskała w XIV wieku to zachwyca pięknem architektury. Niestety nieubłagana sjesta spowodowała, że mogliśmy oglądać ją tylko z zewnątrz.
Udało się jednak wejść na dzwonnicę. Mimo braku windy było warto. Dzwonnica Torrazzo to najwyższa we Włoszech i trzecia na świecie najwyższa ceglana wieża. Jest też najstarszą budowlą która przekroczyła 100 metrów wysokości. Powstała w dwóch etapach - w 1267 i 1309 roku. Na wysokości czwartej kondygnacji jest też największy na świecie zegar astronomiczny z końca XVI wieku. Ale główną atrakcją są zapierające dech w piersiach widoki z góry.
Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Cremona
1pix użytkownik konradpow odległość 2 km 1pix
Sabionetta
1pix użytkownik dispar odległość 40 km 1pix
Mediolan - Katedra
1pix użytkownik wielkopolanka odległość 45 km 1pix
Brescia
1pix użytkownik kabaczek odległość 48 km 1pix
Włochy - Brescia
1pix użytkownik marioli odległość 48 km 1pix
Mediolan- Da Vinci , Ostatnia Wieczerza, Legiony Polskie.
1pix użytkownik barsolis odległość 48 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1101) dodano 02.11.2018 21:28

Charlie, Pisanka, Paniwu cieszę się, że podobał się Wam spacer po Cremonie.
Stradivarius to "marka" która wyróżnia to miasteczko pośród innych. Ale nie tylko miłośnicy skrzypiec znajdą tu godne uwagi atrakcje, a dodatkowo spokojniej tu niż w bardziej popularnych miejscach.
Pozdrawiam.

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:565) dodano 02.11.2018 08:17

Cremona do tej pory brzmiała smacznie. Teraz po ciekawej wędrówce, którą nam zaserwowałeś, kojarzyć mi się będzie z kolebką Stradivariusa, historią pełną zabytkowych, pięknych i dobrze zachowanych miejsc sięgających czasów rzymskich i wczesnego średniowiecza. Piękne zdjęcia, a te z górnej perspektywy (47-49) dech zapierające. Nawet mural (11) jest ozdobą muru. Bardzo podobała mi się wędrówka po Cremonie. Zachęciłeś mnie do obejrzenia jej na własne oczy. Na koniec podsumuję - Cremona smaczna i piękna. Pozdrowienia

pisanka użytkownik pisanka(wpisów:564) dodano 01.11.2018 20:30

Fajnie tam. Cremona to jednak nie tylko smietanka do kawy :) pozdro

charlie użytkownik charlie(wpisów:2354) dodano 31.10.2018 21:50

Zupełnie nie kojarzyłam że Stradivarius to Włochy, nie wspominając o Cremonie. Jakoś za bardzo mi się to nazwisko 'zlepiło' z Austrią, Wiedniem i walcami.
Samo miasto bardzo urocze, spokojne. I widać, ze mało turystyczne.
Podoba się :-)
Pozdr.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!