m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Kolorowe szachulcowe kamieniczki w kratkę. I te miejsca wybrane na postój.  „Ja będę Twoim przewodnikiem, i poprowadzę w miejsca takie, których nie odwiedziłaś jeszcze z nikim i trudno znaleźć je na mapie”. J.M. Dinkelsbühl, to prześliczne miasteczko w Bawarii, położone na Romantische Strasse. Do miasteczka wchodzimy przez jedną z wież bramnych. Jest ich tutaj kilka. Brukowana ulica, w szpalerze kolorowych kamieniczek, prowadzi nas do centrum. A to boczna uliczka i widoczne dachy domów, wszystkie pokryte czerwoną dachówką. To ważne! Bo od stuleci obowiązują tutaj restrykcyjne prawa miejskie, związane z zachowaniem dziedzictwa kulturowego, dotyczy to również jednolitego koloru dachówek - czerwone Mijamy urocze Cafe Bistro w kolorze ostrego różu.
Jesteśmy na jednym z dwóch placów w miasteczku, to Weinmarkt. Widoczna wysoka Wieża kościoła Św. Jerzego i śliczna kamieniczka w kolorze pistacjowym,…. Mieści się w niej hotel Gold Hirsch (Złoty Jeleń), z rzeźbą złotego jelenia nad wejściem. A naprzeciwko cudna kamieniczka, też hotel Deutsches-Haus. Drewniane elementy fasady bogato rzeźbione, a w miejscu centralnym, nad wejściem, umieszczona rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem. A wszystko tonie w girlandach czerwonych pelargonii. W tej największej na Weinmarkcie kamienicy w kolorze ceglastym, od wieków mieści się biblioteka miejska. Naprzeciwko biblioteki śliczna mała kamieniczka. Jej fasada ozdobiona freskiem, szczególnie ważnym dla mieszkańców. Upamiętnia on zdarzenie z wojny trzydziestoletniej. W czasie potopu szwedzkiego, w 1632 roku Szwedzi oblegali miasto, a mieszkańcom groziła jego zagłada. I to dzieci wybłagały akt łaski u dowódcy wojsk szwedzkich.
To namalowane jest na ścianie kamienicy. Miasto poddało się i nie zostało zniszczone, a to zdarzenie upamiętnia coroczny 9-ciodniowy festiwal (w trzecim tygodniu lipca), pod nazwą KINDERZECHE. Przy dźwiękach muzyki, barwny pochód przemierza ulice miasteczka. Odbywa się jarmark. Z prawej strony widoczne wejście do kościoła Św. Jerzego. Wnętrze trójnawowe, bez transeptu. Z lewej strony widoczny fragment zabytkowej ambony i chrzcielnicy z XVI w.

W ołtarzu głównym umieszczony obraz Ukrzyżowanie, prawdopodobnie Michaela Wolgemuta. Na zewnątrz kościoła, od strony Marktplatz (rynek), stoi pomnik Christopha von Schmid, bajkopisarza. Urodził się w Dinkelsbühl w 1768 roku. Jego ojciec był urzędnikiem w zakonie krzyżackim. Christoph von Schmid ukończył studia teologiczne. Był nauczycielem, a ostatnie 20 lat życia spędził w katedrze w Augsburgu, jako kanonik. Pisał książki dla dzieci. Napisał 34 opowiadania i bajki. Jest twórcą pierwszej biblii dla najmłodszych. Jego najbardziej znane opowiadanie to Basket of Flauers (Kosz kwiatów). Zmarł w wieku 87 lat w 1854 roku. Jego książki tłumaczone są na wiele języków. Kochał dzieci, a one kochały jego, co widać na załączonym obrazku. Ruszamy na poszukiwanie pałacu zakonu krzyżackiego. Mijamy uroczy, cichy zaułek.
Spotykamy ślicznego zielonookiego kota w kolorze biszkopta. Czy też ze średniowiecza? Przed nami, w całej okazałości gmach ratusza, chyba z XVIII w. I urocza szachulcowa kamieniczka w kratkę, a za nią widoczne fragmenty i wieże pałacu krzyżackiego. Zanim tam wyruszymy, to w kawiarni Cafe am Kreuzgang wypijemy małą czarną i zjemy małe co nieco. Wchodzimy na dziedziniec pałacu. Pałac w stylu barokowym, zbudowany przez Mathiasa Bindera w latach 1760-1764. Dziedziniec otoczony krużgankami i podcieniami.
Dla zmęczonych, spragnionych spokoju i ciszy krzesełka i stoliki. Można oddać się medytacjom. Widoczne wieże pałacu. Na tyłach pałacu ogrody. Z ogrodów widok na pałac. Chwila odpoczynku i ruszamy w poszukiwaniu noclegu Nocujemy w małej cichej wsi na obrzeżach Dinkelsbühl. Cicho, schludnie, wszystko na swoim miejscu. Wsi spokojna, wsi wesoła….. O poranku przemierzamy krainę Schwarzwaldu…….
W poszukiwaniu zegarów z kukułką, Czy nam się uda?

Bingo! Jesteśmy w miejscowości Hörnberg. Witają nas ciepło mieszkańcy domu-zegara. Jak widać chata licznie zamieszkała. Dokładnie o godzinie 13.00 postacie ożywiają się. Szynkarka wali wałkiem po głowie piwosza,…. W sąsiedniej izbie tańczą ślicznie ustrojone pary,… A piętro wyżej skocznie przygrywając, muzykanci wędrują po balkonie. Trwa to dobrą chwilę, aby w jednym momencie wszystko znieruchomiało i zamilkło.
Jesteśmy w krainie zegarów z kukułką. A sklep z tymi zegarami przed nami. Na zewnątrz, ozdobą witryn sklepowych jest ogromny zegar z głuszcem. Motywem zegarów często jest polowanie, widoczne strzelby i poroża jeleni. Ale są i szarotki, figurki na balkonach.

...... Okazały zegar stojący, ma chyba ze 2 metry.
I znowu zegar z motywami myśliwskimi. Wszystkie jego atrybuty to strzelby, poroże jelenia i zwisające upolowane zając i jakaś ptaszyna. A gdzie obrońcy zwierząt!? Zegar - miniaturka schwarzwaldskiej chaty. Są tu nie tylko zegary, można znaleźć postaci z bajek. W końcu to kraina braci Grimm. Można kupić śliczną miniaturkę „kamieniczki w kratkę” z regionu Bawarii. A może kapelusz schwarzwaldski dla Jacka? Bo zegar z kukułką już mamy, a ta mała ptaszyna kuka i kuka, spać po nocy nie daje. Kapelusza w końcu nie kupiliśmy. 

Zrobiło się późno. Jacek wskazuje dalszą drogę. Do zobaczenia w Colmar.

najbliższe galerie:

 
Norymberga
1pix użytkownik dreptak odległość 29 km 1pix
Feuchtwangen
1pix użytkownik glockerka odległość 31 km 1pix
Niemcy_2016 (07) - NORYMBERGA/spaceru część trzecia
1pix użytkownik charlie odległość 32 km 1pix
Niemcy_2016 (05) - NORYMBERGA/Ogrody Zamkowe i spacer
1pix użytkownik charlie odległość 32 km 1pix
Niemcy_2016 (06) - NORYMBERGA/spaceru po mieście ciąg dalszy
1pix użytkownik charlie odległość 32 km 1pix
Quiz - Europa
1pix użytkownik achernar-51 odległość 32 km 1pix

komentarze do galerii (10):

 
paniwu użytkownik paniwu(wpisów:634) dodano 12.11.2018 10:54

agra60: Dziękuje, że zajrzałeś do Dinkelsbuhl. A co do Twojego zdziwienia (Hmmm...?), widać dla większości galeria nie warta była oceny i komentarzy. Serdecznie pozdrawiam.

agra60 użytkownik agra60(wpisów:1365) dodano 11.11.2018 22:43

Coraz mniej zaglądam na Obieżyświata ale szokuje mnie że galeria tygodnia ( bardzo mi się podoba )ma tak mało komentarzy ) - ale oceniać też nam się przestało chcieć bo na 600 ogladających tylko 10 oceniło tą galerię .Hmmm?

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:634) dodano 11.11.2018 08:29

Dziękuję wszystkim za odwiedziny i pozdrawiam serdecznie.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4831) dodano 06.11.2018 23:51

Osobiście, naocznie nie poznałem. Generalnie jakoś nie udało mi się do tej pory zwiedzić południa Niemiec, bardzo dobrze natomiast znam część północną. Mam nadzieję jednak, że kiedyś nadrobię zaległości

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:634) dodano 04.11.2018 12:48

patryku80 - cieszę się z Twojej germanofilii. Pewnie znasz, jeżeli nie, to polecam jedną z wersji "Romantische Strasse" dolinę rzeki Altmuhl, pięknie meandrującej pomiędzy wzgórzami (wys. ok. 400 mnp) Jury Frankońskiej, aby skończyć swój bieg w Dunaju, w pobliżu Regensburga. Na trasie ciekawe i piękne miejsca.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4831) dodano 04.11.2018 00:38

Bardzo podobająca galeria. Dla zrównoważenia Przemka - ja jestem germanofilem ;)

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:634) dodano 02.11.2018 08:55

Pisanko-Jacku, dziękuję za wędrówkę po Dinkelsbuhl. Szlak Romantyczny w Bawarii przemierzaliśmy z Jackiem wielokrotnie, właśnie ze względu na miejsca, które są na tym szlaku. Tym razem padło na to maleńkie miasteczko pod Norymbergą. A ja znalazłam eksperta od zabytków. Dzięki za skorygowanie wieku ratusza w Dinkelsbuhl, mnie nie udało się dotrzeć do tej informacji. Jeszcze raz dziękuję za odwiedzenie galerii. Pozdrawiam

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:634) dodano 02.11.2018 08:40

Przemysławie - w naturze Jacka jest znajdować miejsca dziwne, ciekawe turystycznie i historycznie, śmieszne z nazwy (Ptuj, Jajce, willa Mandolina, pensjonat Wodotrysk, czy pensjonat Sraka Teresija). Szlak romantyczny w Bawarii, przemierzaliśmy wiele razy wędrując (nie autostradami) na zachód i południe Europy. I Jackowi zawsze udawało się wyszukać takie miejsca, którymi nas uczestników wypraw zaskakiwał. Były warte na choćby krótki dwugodzinny postój. Tak było i tym razem. A miejsca wybrane na Romantische Strasse szczególnie polecam wszystkim Obieżyświatom. Pozdrawiam serdecznie

pisanka użytkownik pisanka(wpisów:564) dodano 01.11.2018 19:42

Bardzo przyjemna galeria. Moje zainteresowanie tym krajem , z racji niezliczonych miasteczek naszpikowanych dobrze zachowanymi arcydzielami sztuki budowlanej , jest raczej oczywiste. Co do budynku ratusza, to zbudowano go bodaj w 1361 roku lecz dopiero od konca XIX wieku funkcjonuje jako siedziba starostwa. Czekam na kolejne odcinki " Wedrowek z Jackiem " (moim imiennikiem :) no i oczywiscie goraco pozdrawiam.

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6301) dodano 01.11.2018 19:25

Moja "sympatia" do tego kraju jest raczej dość znana i nieprzemijająca, ale z Jackiem... - to nie tylko do Niemiec, ale choćby i na koniec świata...;)
Serdecznie pozdrawiam!...;)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!