m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (37):

 
W Arkadii mieści się ogród romantyczny w stylu angielskim założony przez Helenę z Przeździeckich (1753-1821), żonę Michała Hieronima Radziwiłła, właściciela pobliskiego Nieborowa. Grota Sybilii u podnóża wzniesienia, zbudowana z głazów narzutowych. Wejścia chroni żelazna krata. Nad wejściem do groty, w kapliczce znajdowała się kiedyś płaskorzeźba G. Staggiego, przedstawiająca Madonnę. Łuk Grecki przylega do Domu Murgrabiego i ma charakter ruiny. Zbudowany został około roku 1785. Za budulec posłużyła cegła. Cokoły i okładzinę grzbietu wykonano z głazów kamiennych. Domek Gotycki położony jest na wyniosłości, obok Łuku Greckiego. Zbudowany w latach 1795-98 wg projektu A. Orłowskiego. Budowla powstała na planie kwadratu, z cegły i rudy. W elewacji zachodniej posiada dekoracyjne ostrołuki, a na narożach wieżyczki. Około roku 1813 znajdowała się tutaj kwatera Michała Gedeona, syna księżnej Heleny, generała napoleońskiego i jednego z dowódców powstania listopadowego. Dom Murgrabiego wzniesiony został przed rokiem 1800. Jest to budowla na planie prostokąta, z cegły, kamienia i rudy darniowej, częściowo otynkowany. Dominantę stanowi kwadratowa wieża z blankami. W jedną ze ścian wbudowane są dwie głowy hermowe, oraz maszkaron Jana Michałowicza z Urzędowa, pochodzący z zamku łowickiego. Przy wschodniej elewacji znajduje się studnia z żelazną kratą.
W latach 70. XVIII wieku dotarł do Polski nowy styl ogrodowy zwany angielskim, który narodził się na początku wieku w Anglii, a później ogarnął stopniowo liczne kraje europejskie. Styl angielski zdecydowanie przeciwstawiał się sztuczności i regularności ogrodów barokowych, propagując swobodne i nastrojowe kompozycje ogrodowe sprzężone z sentymentalnym bądź symbolicznym sztafażem złożonym z różnych form i konstrukcji architektonicznych nawiązujących do antyku, średniowiecza, życia wiejskiego, a nierzadko także do zamorskich form egzotycznych. Styl ten przeobrażał się również równolegle ze zmianami zachodzącymi w sferze filozoficzno-ideowej i estetycznej epoki od form sentymentalnych ku wizji ogrodu romantycznego. Pierwsze założenia ogrodowe w stylu angielskim zaczęły powstawać w Polsce na początku lat 70. XVIII wieku w okolicach Warszawy, spośród których wyróżniały się bogactwem założenia ogrody Kazimierza Poniatowskiego na Solcu, Na Książęcym i Na Górze, Izabeli Lubomirskiej w Mokotowie, Izabeli Czartoryskiej w Powązkach, Michała Poniatowskiego w Jabłonnie, a na prowincji Aleksandry Ogińskiej w Siedlcach i Szczęsnego Potockiego w Zofiówce za Humaniem na Ukrainie. Wśród tych ogrodów znaczące miejsce zajmuje założona w 1778 roku przez Helenę Radziwiłłową. Architektoniczną i ogrodową oprawę opracował Szymon Bogumił Zug przy dużym osobistym zaangażowaniu i udziale księżny. Pomysły architektoniczne szkicowali Jan Piotr Norblin i Aleksander Orłowski, które realizował do 1797 roku Zug, a później Henryk Ittar.
Do zakładania ogrodu księżna przystąpiła wiosną 1778 roku, lecz rozwijała go i komponowała dalej, przez ponad dwadzieścia lat, aż do swojej śmierci w 1821 roku. Pierwszymi budowlami, które powstały na brzegu spiętrzonego w 1781 roku wielkiego stawu arkadyjskiego, były Kaskada i Chata przy Wodospadzie (1781), a nieco później Przybytek Arcykapłana (1783) i Świątynia Diany (1783-1785) z plafonem Norblina wyobrażającym Jutrzenkę oraz Akwedukt (1784). Mur z Hermami. Akwedukt usytuowany nad kanałem łączącym Skierniewkę ze stawem. Oryginalny nie zachował się do naszych czasów. Obecny to rekonstrukcja z lat 1950-1952. Pracami kierował profesor G. Ciołka. W ścianach liczne elementy lapidarne. W latach 1785-1789 został zbudowany na Wyspie Topolowej symboliczny Nagrobek Księżny z wieloznaczną sentencją łacińską Et in Arcadia ego, wzorowany na Grobowcu Jean Jacques Rousseau w Ermenoville, a także wzniesiona z polnych głazów Grota Sybilli, rustykalne Chatki Filemona i Baucydy oraz Łuk Kamienny, Zakątek Melancholii, Brama Czasu, krąg ołtarzowy na Wyspie Ofiar. W latach dziewięćdziesiątych kontyuowana była rozbudowa Arkadii pod kierunkiem Zuga. Powstaje wtedy przylegajacy do Łuku Kamiennego Dom Murgrabiego i Domek Gotycki nad Grotą Sybilli. W ostatnich latach upływającego wieku zostało urządzone w Świątyni wnętrze Gabinetu Etruskiego z neoklasycystycznym wystrojem i malowidłami Michała Płońskiego i Aleksandra Orłowskiego. Około 1800 roku następuje zwrot księżny ku estetyce ogrodu romantycznego. W tym czasie ogród w Arkadii wychodzi z niewielkiego i zamkniętego dotychczas obszaru parku sentymentalnego na okoliczne rozległe pola położone za rzeczką Skierniewką, swobodnie wkomponowując osie widokowe i nowe budowle w rozległą przestrzeń otaczającego go naturalnego krajobrazu.
Śmiałe zamierzenia księżny z tego czasu realizował w Arkadii młody romantyczny wizjoner, niezwykle utalentowany architekt nowego pokolenia Henryk Ittar. Powstał wtedy Grobowiec Złudzeń (1800) zbudowany na położonych za rzeczką Polach Elizejskich, Cyrk Rzymski (1803) i Amfiteatr (1804). Nieco później powstaje ludowy Domek Szwajcarski kryjący w sobie baśniowe ,,wnętrza kryształowe'' (1810), który księżna umiejscowiła wśród zabudowy arkadyjskiej wsi. W ten charakterystyczny dla epoki romantyzmu sposób Radziwiłłowa wprowadziła do swojego ogrodu zarówno baśniowość, jak i ludowość, a urządzone w 1814 roku w Domku Gotyckim ,,mieszkanie rycerza'', poświęcone synowi Michałowi Gedeonowi, bohaterskiemu generałowi napoleońskiemu, nawiązało także do romantycznych uniesień patriotycznych, powszechnych wśród warstw oświeconych w okresie tuż po utracie niepodległości przez kraj. Wcześniejszy ideowo-filozoficzny program ogrodu, oparty na skojarzeniach mitologicznych, literackich, a nawet na rytach masońskich, od początku istnienia ogrodu był zdominowany przez symbolikę znaczeń zaszyfrowanych w kompozycji założeń architektonicznych, także w małych formach ogrodowych, w sentencjach umieszczanych na budowlach, tablicach i głazach, nawet w ukształtowaniu nasadzeń zieleni i kwiatów. Stąd nazwy poszczególnych budowli i konstrukcji ogrodowych, jak Przybytek Arcykapłana, Świątynia Diany (Miłości, Mądrości), Grota Sybilli, Grobowiec na Wyspie Topolowej, Domek Gotycki, Grobowiec Złudzeń i im podobne. Helena Radziwiłłowa zgromadziła w Arkadii bogatą kolekcję sztuki antycznej oraz rzeźb antykizujących i kopii dzieł antycznych, a także ,,starożytności'' średniowiecznych i renesansowych, z których utworzyła swoiste muzeum w Świątyni Diany.
Znalazły się w nim Głowa Niobe, Popiersie Rzymianki, grecko-rzymskie stele, sarkofagi i urny grobowe, ozdoby ogrodowe, architektoniczne elementy lapidariane oraz obiekty antykizujące, jak rzeźba Śpiącej Ariadny, popiersie Meleagra, młodego Rzyminina, Trójnóg Stanisława Augusta, a także manierystyczny Maszkaron Guglielmo della Porta i hermy dłuta Michałowicza z Urzędowa. Podobny charakter mają dzieła sztuki wykonane na zamówienie księżny, jak Św. Cecylia dłuta Pietro Staggiego i Geniusz Śmierci Iwana Martosa. Osobliwością kolekcji są sprowadzone przez księżnę z Podola ,,baby'', kultowe rzeźby połowieckie z XII-XIII wieku. Cyrk Rzymski (Karuzel) autorstwa H. Ittara. Był to tor przeznaczony do wyścigów zaprzęgów. W jego centrum znajduje się obelisk z napisem Munifiecientiae Augustii Helena posuit. Na krańcach obwodu toru zachowały się obeliski na bębnach kolumn.

najbliższe galerie:

 
Arkadia
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 0 km 1pix
Nieborów i Arkadia
1pix użytkownik popekpawel odległość 0 km 1pix
Arkadia
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix
Arkadia - park romantyczny
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix
Arkadia - park romantyczny
1pix użytkownik czupur odległość 1 km 1pix
Arkadia i Nieborów
1pix użytkownik annaoj odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
robson użytkownik robson(wpisów:451) dodano 10.12.2018 21:56

Tak, dokładnie. Świetny klimat, zwłaszcza dla nowożeńców.

u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:910) dodano 10.12.2018 20:57

Nie byłem ale widać, że miejsce z klimatem :)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3644) dodano 06.11.2018 08:07

Bardzo lubię Arkadię. W letnich barwach pięknie się prezentuje.

robson użytkownik robson(wpisów:451) dodano 05.11.2018 20:40

Dzięki za komentarze. Naprawdę warto tam pojechać, miejsce szczególnie polecam zakochanym. Pozdrawiam.

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:565) dodano 05.11.2018 11:53

Miejsce prześliczne i romantyczne (37). Rzeczywiście kraina spokoju, sielankowej, wiecznej szczęśliwości i beztroski. Z przyjemnością odbyłam spacer po Arkadii. Podobało się. Serdecznie pozdrawiam.

iwonka55 użytkownik iwonka55(wpisów:624) dodano 05.11.2018 11:29

bardzo ładne miejsce....

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!