m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (18):

 
Żabno to niewielkie miasto nad Dunajcem w okolicach Tarnowa.  Jego początki sięgają XII wieku, a położenie na szlaku handlowym na Węgry stworzyło warunki do jego rozwoju.  Miasto było wielokrotnie niszczone. Spalone przez Tatarów potem przez Szwedów, a w końcu złupione przez wojska Rakoczego.  Sami mieszczanie też kilkakrotnie przyczyniali się do pożarów Żabna. Po jednym z większych pożarów w 1888 roku, ówczesny burmistrz Franciszek Mazurkiewicz podjął decyzję, aby na kwaterze koło kościoła na której doszczętnie spaliły się domy, wznieść okazały ratusz. Na zdj. W centrum zadbanego rynku znajduje się fontanna z żabką - bo jak że inaczej. Fontanna w całej swej krasie.
Prace przy budowie trwały 4 lata, a w styczniu 1896 roku dokonano uroczystego otwarcia siedziby rajców miejskich. Oprócz władz lokalnych w ratuszu znalazły swoją siedzibę inne instytucje działające na terenie miasteczka m.in. posterunek policji. W latach 1920-1966 w budynku działała Szkoła Powszechna, a od 1968 roku - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Ks. Janusza Stanisława Pasierba. Na zdj. Ratusz. Patron szkoły to polski ksiądz katolicki, poeta i eseista, historyk i znawca kultury i sztuki , który lata okupacji spędził w Żabnie. Okazały gmach dawnego ratusza oraz kościół - pięknie komponują się razem we wschodniej, wyższej pierzei rynku. W centrum miasteczka znajduje się również wiekowy dąb, ławeczki w cieniu jego konarów to miejsce posiadówki miejscowych,w letnie upalne dni. Tuż obok lezy pamiątkowy głaz. jw. Ratusz i Kościół parafialny pw. Świętego Ducha (1663-1685)
Pierwsze pisane wzmianki o Żabnie pochodzą z roku 1274 i dotyczą małego,drewnianego kościoła ufundowanego przez kawalera maltańskiego Jacka Balona.On tez w roku 1312 uposażył kościół gruntami, łąkami, polami i dziesięcinami oraz wybudował dom plebański. W połowie ubiegłego wieku kościół rozbudowano o nawy boczne i przedsionek oraz nakryto kopułą zakrystię. Przy kościele stoi neobarokowa dzwonnica z XVIII wieku z trzema dzwonami z 1948 r. Obecny,murowany kościół zbudowany został w latach 1663-1685 z fundacji Rafała Kazimierza Makowieckiego, kasztelana kamienieckiego. Świątynia była trawiona przez pożary jeszcze dwukrotnie w latach 1799 i 1888 a w 1915 r. ucierpiała w wyniku działań wojennych, kiedy to uszkodzone zostały dachy i zniszczony portal główny. Na zdj. Wnętrze światyni.  Plac kościelny   Miasteczko wprawdzie nie wielkie prowincjonalne, że by specjalnie tutaj jechać nie widzę potrzeby ale po drodze warto się tu na chwile zatrzymać. Na zdj. Skrzyżowanie głównych ulic w centrum miasta.
 W okolicy Żabna warto również zwiedzić Odporyszów - sanktuarium i cudowne źródło. Na zdj.
Rzeka Dunajec w okolicach Żabna.

najbliższe galerie:

 
Zalipie-malowana wioska -2013 r
1pix użytkownik magdar odległość 11 km 1pix
Malowane Zalipie
1pix użytkownik mocar odległość 12 km 1pix
Zalipie - malowana wieś
1pix użytkownik ryzykant odległość 12 km 1pix
Zalipie
1pix użytkownik popekpawel odległość 12 km 1pix
DOŁĘGA - OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA...
1pix użytkownik beem odległość 13 km 1pix
Tarnów
1pix użytkownik j-with140 odległość 15 km 1pix

komentarze do galerii (1):

 
u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:910) dodano 10.12.2018 20:49

Tyle mam jeszcze miejsc jeszcze do odkrycia - pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!