m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Brescia to kolejne miasto pełne wąskich uliczek... ...przyjemnych zaułków... ...placów... ...na których stoją pomniki tutejszych bohaterów. Wiele tu wielowiekowych kościołów... ... o surowym prostym wystroju...
...jak ta XIII wieczna świątynia franciszkanów. Stoją tu także kościoły z późniejszych epok... ...o pełnych przepychu wnętrzach jak di Santa Maria della Carità. Miasto ma bogatą historię sięgającą antycznych czasów. Stoi tu częściowo zrekonstruowana świątynia Kapitolińska zbudowana za czasów cesarza Wespazjana w 73 roku. W sąsiedztwie są ruiny jednego z największych teatrów północnych Włoch z I wieku. Właśnie ze względu na antyczne ruiny oraz zabytkowy kompleks klasztorny San Salvatore-Santa Giulia Brescia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Św. Julia (Giulia) z Kartaginy to męczennica z V wieku. Ponieważ nie chciała się wyrzec wiary w Chrystusa została ukrzyżowana. Jej relikwie trafiły do założonego w 753 roku klasztoru benedyktynek.
Miejsce to stało się słynnym w średniowieczu celem pielgrzymek, a św. Julia została patronką miasta. Klasztor przez wieki się rozwijał, a jego obecne rozmiary najłatwiej uświadomić sobie patrząc na plan. Jakiś czas temu na terenie klasztornych ogrodów odkryto pozostałości rzymskich domów z I - IV wieku, zdobionych pięknymi mozaikami. W kompleksie klasztornym znajdziemy wiele wspaniałych sal... ...takich jak powstały w XV - XVI wieku... ...Chór Zakonnic.
Olśniewa klasztorna kaplica. Tutejsze freski robią wielkie wrażenie. Są tu i starsze kaplice... ...które także nie pozostawiają nikogo obojętnym.
Cały kompleks klasztorny nie pełni już funkcji sakralnej... ...ale obecnie jest to muzeum. Pewnie dlatego w niektórych miejscach gdzie można by się spodziewać ołtarza czy krzyża można znaleźć np. takie instalacje. Opuszczamy kompleks klasztorny i podziwiając coraz piękniejsze widoki wspinamy się na najwyższy punkt miasta. Tu otoczony solidnymi murami...
...przez które prowadzi okazała brama... ...możemy się dostać do zamku. Powstał on między XIII a XVI wiekiem. Z zamku można oglądać piękne panoramy Bresci. Wracamy na starówkę. Jest tu jeszcze wiele do zobaczenia. Choćby pałacyk z siedzibą lokalnych władz...
...a w sąsiedztwie Plac Pawła VI... ...gdzie znajdziemy kolejne skarby architektury. Stoi tu Palazzo del Broletto którego najstarsze części pochodzą z XIII wieku. Nowa Katedra... ...budowana w latach 1604 - 1825. Znajduje się tu kaplica papieża Pawła VI. Urodził się niedaleko Bresci. Został kanonizowany w 2018 roku.
Stoi tu także tzw Stara Katedra. Ma ona kształt rotundy i należy do najważniejszych zabytków romańskich we Włoszech. Zbudowano ją w XI wieku na miejscu wcześniejszej świątyni... ...której pozostałości można jeszcze dziś oglądać. Opuszczamy Plac Pawła VI... Aby zobaczyć sąsiedni Piazza della Vittoria. Stoją tu modernistyczne zabytki z okresu międzywojennego...
...takie jak Torrione - pierwszy we Włoszech wieżowiec. Został zbudowany w 1932 roku i ma 13 pięter. Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Włochy - Brescia
1pix użytkownik marioli odległość 1 km 1pix
Jezioro Iseo - Włochy
1pix użytkownik wielkopolanka odległość 23 km 1pix
Jezioro Garda
1pix użytkownik kasica odległość 30 km 1pix
Werona
1pix użytkownik grzechu odległość 30 km 1pix
Sirmione.
1pix użytkownik szarykot odległość 31 km 1pix
Włochy-Sirmione
1pix użytkownik tereza odległość 31 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:911) dodano 09.11.2018 10:27

Achernar można tylko Ci pozazdrościć, że spędziłeś tyle czasu w tym pięknym mieście i całej uroczej Lombardii.
Wielkopolanka czekam na Twoją galerię. Na pewno pokażesz rzeczy które ja ominąłem. A jeśli znowu kiedyś tam będziesz spróbuj trafić też do klasztoru.
Paniwu Brescia ale i pozostałe miasta Lombardii warte są naszej uwagi. A widoki z zamku na miasto rzeczywiście robią wrażenie.
Lucy to zasługa naszego portalu, że odkrywamy miejsca warte naszej uwagi. Ja przygotowując się do wycieczki zwróciłem uwagę na prezentację Marioli i wiedziałem, że do Bresci warto wpaść.
Charlie jak są tłumy ludzi to i kadrowanie nie pomoże. Turyści są ale ich ilość nie przytłacza, nie ma porównania z Mediolanem czy nawet Bergamo.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie i dziękuję za odwiedziny.

charlie użytkownik charlie(wpisów:2176) dodano 09.11.2018 09:36

Zupełnie nie znane mi miasto, ale spacer (nawet wirtualny) jego uliczkami, uważam za bardzo przyjemny :-)
Albo tak kadrowałeś, albo tam rzeczywiście mało człowieków chodzi.
Pozdr.

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:2865) dodano 08.11.2018 09:51

Miesiąc temu przejeżdżałam obok.Teraz wiem,że przy kolejnej okazji(bo tym razem nie było)warto tam się zatrzymać.Faktycznie perełka😊.Pozdrawiam.

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:289) dodano 08.11.2018 09:05

Piękna perełka. Zespół klasztorny dech zapiera i piękna panorama Bresci (33). Podobało się bardzo. Wpisuję Brescię do planów podróży. Pozdrawiam serdecznie

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1857) dodano 07.11.2018 16:22

Witam! mnie również Bresica zauroczyła..to jedna z perełek Włoch Północnych. Nie widziałam Zespołu Klasztornego San Salvatore-Santa Giulia . Może zrobię też galerię z tego miasta?
pozdrawiam:)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5269) dodano 07.11.2018 02:04

Miło było przypomnieć sobie Brescię, w której przed laty miałem okazję spędzić tydzień na stoisku targowym firmy, w której pracowałem... Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!