m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Brescia to kolejne miasto pełne wąskich uliczek... ...przyjemnych zaułków... ...placów... ...na których stoją pomniki tutejszych bohaterów. Wiele tu wielowiekowych kościołów... ... o surowym prostym wystroju...
...jak ta XIII wieczna świątynia franciszkanów. Stoją tu także kościoły z późniejszych epok... ...o pełnych przepychu wnętrzach jak di Santa Maria della Carità. Miasto ma bogatą historię sięgającą antycznych czasów. Stoi tu częściowo zrekonstruowana świątynia Kapitolińska zbudowana za czasów cesarza Wespazjana w 73 roku. W sąsiedztwie są ruiny jednego z największych teatrów północnych Włoch z I wieku. Właśnie ze względu na antyczne ruiny oraz zabytkowy kompleks klasztorny San Salvatore-Santa Giulia Brescia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Św. Julia (Giulia) z Kartaginy to męczennica z V wieku. Ponieważ nie chciała się wyrzec wiary w Chrystusa została ukrzyżowana. Jej relikwie trafiły do założonego w 753 roku klasztoru benedyktynek.
Miejsce to stało się słynnym w średniowieczu celem pielgrzymek, a św. Julia została patronką miasta. Klasztor przez wieki się rozwijał, a jego obecne rozmiary najłatwiej uświadomić sobie patrząc na plan. Jakiś czas temu na terenie klasztornych ogrodów odkryto pozostałości rzymskich domów z I - IV wieku, zdobionych pięknymi mozaikami. W kompleksie klasztornym znajdziemy wiele wspaniałych sal... ...takich jak powstały w XV - XVI wieku... ...Chór Zakonnic.
Olśniewa klasztorna kaplica. Tutejsze freski robią wielkie wrażenie. Są tu i starsze kaplice... ...które także nie pozostawiają nikogo obojętnym.
Cały kompleks klasztorny nie pełni już funkcji sakralnej... ...ale obecnie jest to muzeum. Pewnie dlatego w niektórych miejscach gdzie można by się spodziewać ołtarza czy krzyża można znaleźć np. takie instalacje. Opuszczamy kompleks klasztorny i podziwiając coraz piękniejsze widoki wspinamy się na najwyższy punkt miasta. Tu otoczony solidnymi murami...
...przez które prowadzi okazała brama... ...możemy się dostać do zamku. Powstał on między XIII a XVI wiekiem. Z zamku można oglądać piękne panoramy Bresci. Wracamy na starówkę. Jest tu jeszcze wiele do zobaczenia. Choćby pałacyk z siedzibą lokalnych władz...
...a w sąsiedztwie Plac Pawła VI... ...gdzie znajdziemy kolejne skarby architektury. Stoi tu Palazzo del Broletto którego najstarsze części pochodzą z XIII wieku. Nowa Katedra... ...budowana w latach 1604 - 1825. Znajduje się tu kaplica papieża Pawła VI. Urodził się niedaleko Bresci. Został kanonizowany w 2018 roku.
Stoi tu także tzw Stara Katedra. Ma ona kształt rotundy i należy do najważniejszych zabytków romańskich we Włoszech. Zbudowano ją w XI wieku na miejscu wcześniejszej świątyni... ...której pozostałości można jeszcze dziś oglądać. Opuszczamy Plac Pawła VI... Aby zobaczyć sąsiedni Piazza della Vittoria. Stoją tu modernistyczne zabytki z okresu międzywojennego...
...takie jak Torrione - pierwszy we Włoszech wieżowiec. Został zbudowany w 1932 roku i ma 13 pięter. Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Włochy - Brescia
1pix użytkownik marioli odległość 1 km 1pix
Jezioro Iseo - Włochy
1pix użytkownik wielkopolanka odległość 23 km 1pix
Werona
1pix użytkownik grzechu odległość 30 km 1pix
Jezioro Garda
1pix użytkownik kasica odległość 30 km 1pix
Włochy-Sirmione
1pix użytkownik tereza odległość 31 km 1pix
Włochy - Jezioro Garda,  część południowa
1pix użytkownik woja odległość 31 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1101) dodano 09.11.2018 10:27

Achernar można tylko Ci pozazdrościć, że spędziłeś tyle czasu w tym pięknym mieście i całej uroczej Lombardii.
Wielkopolanka czekam na Twoją galerię. Na pewno pokażesz rzeczy które ja ominąłem. A jeśli znowu kiedyś tam będziesz spróbuj trafić też do klasztoru.
Paniwu Brescia ale i pozostałe miasta Lombardii warte są naszej uwagi. A widoki z zamku na miasto rzeczywiście robią wrażenie.
Lucy to zasługa naszego portalu, że odkrywamy miejsca warte naszej uwagi. Ja przygotowując się do wycieczki zwróciłem uwagę na prezentację Marioli i wiedziałem, że do Bresci warto wpaść.
Charlie jak są tłumy ludzi to i kadrowanie nie pomoże. Turyści są ale ich ilość nie przytłacza, nie ma porównania z Mediolanem czy nawet Bergamo.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie i dziękuję za odwiedziny.

charlie użytkownik charlie(wpisów:2354) dodano 09.11.2018 09:36

Zupełnie nie znane mi miasto, ale spacer (nawet wirtualny) jego uliczkami, uważam za bardzo przyjemny :-)
Albo tak kadrowałeś, albo tam rzeczywiście mało człowieków chodzi.
Pozdr.

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3059) dodano 08.11.2018 09:51

Miesiąc temu przejeżdżałam obok.Teraz wiem,że przy kolejnej okazji(bo tym razem nie było)warto tam się zatrzymać.Faktycznie perełka😊.Pozdrawiam.

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:565) dodano 08.11.2018 09:05

Piękna perełka. Zespół klasztorny dech zapiera i piękna panorama Bresci (33). Podobało się bardzo. Wpisuję Brescię do planów podróży. Pozdrawiam serdecznie

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1911) dodano 07.11.2018 16:22

Witam! mnie również Bresica zauroczyła..to jedna z perełek Włoch Północnych. Nie widziałam Zespołu Klasztornego San Salvatore-Santa Giulia . Może zrobię też galerię z tego miasta?
pozdrawiam:)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5540) dodano 07.11.2018 02:04

Miło było przypomnieć sobie Brescię, w której przed laty miałem okazję spędzić tydzień na stoisku targowym firmy, w której pracowałem... Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!