m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (44):

 
Stare miasto - staromiejski układ urbanistyczny sięga początkami średniowiecznej lokacji, zabudowa jest znacznie późniejsza. W obrębie rynku można obejrzeć ok. 142 kamienic o ciekawej architekturze. Po pożarze w 1835 r. przebudowano domy w stylu klasycystycznym. Wewnątrz niektórych zachowały się sklepienia kolebkowe, ślady podcieni, sklepione piwnice, sienie i belkowane stropy Kościół jest budowlą zasadniczo jednonawową, zakończoną półkolistym prezbiterium ale posiada trzy pary kaplic otwartych arkadami do nawy głównej. Sklepienie nawy głównej - kolebkowe z lunetami,zaś kaplic - krzyżowe. Wnętrze kościoła bogato zdobione, szczególnie zasługuje na uwagę barokowa polichromia Andrzeja Ahorna i Jana Raynera oraz bogato złocone ołtarze.
W kościele znajduje się obraz Matki Bożej Trybunalskiej, patronki polskich parlamentarzystów.
W 1964 roku podczas badań archeologicznych prowadzonych na Rynku Trybunalskim w Piotrkowie odkryto podziemia dawnego ratusza, po czym zarys jego fundamentów zaznaczono na płycie Rynku i postawiono pamiątkową tablicę poświęconą 400-nej rocznicy powstania Trybunału Koronnego. Kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Piotrkowie Trybunalskim - barokowy kościół ojców bernardynów usytuowany przy ulicy Słowackiego 2 na Starym Mieście w Piotrkowie Trybunalskim. Bernardyni znani byli w Piotrkowie za sprawą kwestarzy z Warty, którzy w latach 1570-1600 przybywali tu głosić kazania i zbierać ofiary pieniężne. Prowincjał bernardynów w latach 1623-1626 ojciec Leonard Starczewski namówił swojego młodszego brata Floriana Starczewskiego, by zamiast planów budowy klasztoru w Drużbicach koło Bełchatowa, w swych ziemiach, zakupić plac w Piotrkowie. W latach 1655-1657 w czasie najazdu szwedzkiego spaliła się jedna z wież i zostało zniszczone sklepienie kościoła.
Cały skarbiec świątynny został doszczętnie rozkradziony. Dopiero po pięćdziesięciu latach kościół został ponownie konsekrowany - 29 stycznia 1696 roku. W czasie naprawy szkód w kościele stanęły nowe ołtarze: Matki Bożej, św. Anny, św. Franciszka, ołtarz główny oraz św. Michała. Sceny Męki Pańskiej na ścianach prezbiterium pochodzą z lat 1758-1761. Węgier z pochodzenia, Stefan Milner wykonał polichromię w zakrystii a Jakub z Prus zrobił piękne inkrustowane meble. Barokowa brama, która prowadziła na dziedziniec kościoła, wykonana została na podstawie projektu brata Wenantego Pensa. Powstanie styczniowe zakłóciło rozwój klasztoru, w którym odbywały się wykłady studium zakonnego w XVIII i XIX wieku. Po powstaniu styczniowym, w ramach represji, władze rosyjskie skasowały 28 listopada 1864 klasztor. Zakonników wywieziono, kościół został zamknięty, a pomieszczenia klasztorne zostały zamienione na archiwum akt dawnych i gubernialnych, drukarnię i redakcję „Gubernialnych Wiadomości”, a później - areszt policyjny. Bernardyni wrócili do klasztoru dopiero w 1922 roku. Zniszczenia II wojny światowej spowodowały uszkodzenie bramy kościelnej, wieży i nagrobków na cmentarzu przy kościele. W 1959 roku kościół otrzymał nową polichromię pędzla Zygmunta i Ireny Acedańskich. Otoczenie kościoła zmieniło się w lipcu 1965 roku. Kolumnę św. Antoniego przeniesiono przed główne wejście za prezbiterium kościoła. Przed budynkiem klasztoru umieszczono w fontannie postać Matki Boskiej, wykonaną z kamienia polnego przez mnicha paulińskiego w obozie koncentracyjnym. Władze Piotrkowa w okresie Polski Ludowej nie zwróciły ogrodu klasztornego, urządzając z niego park publiczny, zabrano ponadto część placu przy kościele dla potrzeb otaczających klasztor ulic. Tu kręcono sceny do filmu Vabank kręconego w 1981 roku (premiera w 1982 roku) - scena napadu na jubilera Jedyne w Polsce Ministerstwo Śledzia i Wódki.
Jest tu szama... ... i oczywiście jest też wódka. Kiedy zapytano reżysera o powód realizacji głośnego amerykańskiego filmu Jakub Kłamca właśnie w Piotrkowie Trybunalskim, odpowiedział: Przed każdym filmem jest tak, że jeździmy i szukamy miejsc, które by nam się podobały. Tak było i w tym przypadku. Dlaczego Piotrków? Bo jest bardzo uroczy, ma jakiś swój klimat i niepowtarzalny nastrój. Podobne zdanie o mieście miał odtwórca głównej roli w filmie znany amerykański aktor Robin Williams - ... takich dekoracji jak w Piotrkowie nie ma nawet w Los Angeles - cieszę się że jestem tutaj, że gram na piotrkowskim rynku, jego uliczkach i alejkach. Piotrków Trybunalski był miejscem scenerii dla wielu filmów. Najbardziej znane to:
Ewa chce spać (1957, reż. Tadeusz Chmielewski); Vabank (1981, reż. Juliusz Machulski);
Jan Serce (1981, reż. Radosław Piwowarski)
Akademia pana Kleksa (1984, reż. Krzysztof Gradowski);
Misja specjalna (1987, reż. Janusz Rzeszewski);
Nowy Jork, czwarta rano (1988, reż. Krzysztof Krauze);
Psy (1992, reż. Władysław Pasikowski);
Uprowadzenie Agaty (1993, reż. Marek Piwowski);
Syzyfowe prace (1998, reż. Paweł Komorowski);
Pan Tadeusz (1999, reż. Andrzej Wajda);
Jakub kłamca (1999, reż. Peter Kassovitz); Przeprowadzki (2000, reż. Leszek Wosiewicz);
Przedwiośnie (2001, reż. Filip Bajon);
Masz na imię Justine (2005, reż. Franco de Pena);
W ciemności (2010, reż. Agnieszka Holland);
Bitwa warszawska 1920 (2010, reż. Jerzy Hoffman);
Listy do M.3  (2017, reżyseria: Tomasz Konecki). Kościół św. Franciszka Ksawerego jest to najcenniejszy pod względem artystycznym zabytek architektoniczny Piotrkowa, poświęcony w 1 połowie XVIII wieku. Harmonijnie łączy cechy baroku i rokoka, architekturę z barokową i rokokową rzeźbą, malarstwem i wyposażeniem wnętrza. Kościół wybudowali jezuici sprowadzeni w 1677 roku. W 1773 roku zakon uległ kasacji, a kościół przejęli pijarzy, którzy także go opuścili, a po I wojnie światowej powrócili tu jezuici.

Kościół św. Franciszka Ksawerego w Piotrkowie Trybunalskim - rzymskokatolicki kościół rektoralny znajdujący się na terenie parafii św. Jakuba Apostoła w Piotrkowie Trybunalskim, sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej. Kościół Świętego Jakuba Apostoła w Piotrkowie Trybunalskim - rzymskokatolicki kościół parafialny w Piotrkowie Trybunalskim. Należy do dekanatu piotrkowskiego archidiecezji łódzkiej. Jest to najstarszy kościół Piotrkowa. Budowla gotycka z barokowymi kaplicami, zbudowana pierwotnie w XII wieku z fundacji Piotra Własta. Obecny wygląd z XIV/XV wieku, polichromia z 1923 roku (Juliusza Makarewicza) oraz fragmentarycznie z lat 60. XX w. (wizerunek Ojca św. Jana XXIII na ścianie południowej).
Przy północnej ścianie prezbiterium - cokół pierwotnego kościoła. W zachodniej części gotycka siedmiokondygnacyjna wieża (55 metrów wysokości) zakończona,podobnie jak kaplice, barokowym hełmem z latarnią. Ołtarz główny - klasycystyczny z początku XIX wieku, z obrazem Zaśnięcia Matki Bożej (1510 rok), boczne z ornamentami rokokowymi z połowy XVIII wieku, ambona barokowa z XVIII wieku, marmurowa, chrzcielnica z XVII wieku. Godne uwagi są też obraz Chrztu Chrystusa (1610 rok), epitafia marmurowe z XVII i XVIII wieku. Dla sympatyków kina Piotrków Trybunalski jest miejscem szczególnym, które niejednokrotnie kształtowało obraz i klimat filmu. Stało się ulubioną przestrzenią dla twórców kina. Możemy się zastanowić dlaczego tak jest? Może przyczyna tkwi w tym, iż Piotrków Trybunalski to urocze, polskie miasteczko, z wąskimi uliczkami, z niepowtarzalnym klimatem, w którym życie toczy się powoli, być może czas tutaj biegnie innym rytmem...
Mieszkańcy miasta występowali wiele razy jako statyści, podpatrywali pracę aktorów i reżyserów. Mieli przyjemność oglądać jak dla potrzeb filmu zdejmowano reklamy, szyldy i inne znaki naszego współczesnego świata, jak miasto przeobrażało się wówczas w miasteczko z początku XX wieku, innym razem przypominało czasy II wojny światowej.
Rynek Trybunalski w Piotrkowie to centralny punkt średniowiecznego układu urbanistycznego miasta. Rynek nie jest duży, ale urokliwy, niegdyś stał tu Ratusz, ale w XIX wieku go rozebrano i wtedy straciło na znaczeniu to miejsce, bowiem w Ratuszu do 1792 roku obradował Trybunał Koronny - najwyższy sąd Rzeczypospolitej. Utworzenie Trybunału było przełomem w dziejach sądownictwa polskiego, wówczas to władza ustawodawcza oddzielona została od władzy wykonawczej. Kamienice na Rynku kamienice mają w większości XIX-wieczne elewacje, z powodu pożarów zlikwidowano podcienia. Niektóre mają swe nazwy: „Wójtowska”, „Ormiańska”, „Pałac Przyłuskich”, „Poczta Królewska”, „Szynk Wierzbicza” i inne. W narożniku Rynku, przy skrzyżowaniu ulic Łaziennej-Mokrej i Szewskiej stoi tzw. Pałac Królowej Bony. Ciekawie ma się sprawa z pręgierzem w Piotrkowie. Pręgierz na Rynku stał już najpewniej w XVI wieku i służył do karania krnąbrnych mieszkańców. W 1996 roku stanęła na Rynku Trybunalskim replika zabytkowego pręgierza, ale w 2005 roku zniszczył go nieuważny kierowca. Obecnie znów Rynek zdobi pręgierz, który nieco różni się od poprzedniego.

najbliższe galerie:

 
Polska - Piotrków Trybunalski
1pix użytkownik kamila_kula odległość 0 km 1pix
Zima w moim mieście
1pix użytkownik pirania odległość 1 km 1pix
Piotrków Trybunalski (1)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix
Piotrków Trybunalski (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix
Moje miasto Piotrków Trybunalski
1pix użytkownik pirania odległość 1 km 1pix
zabytkowy cmentarz w Piotrkowie Tryb.
1pix użytkownik mironel odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:911) dodano 11.12.2018 17:37

Każdy ma inne spojrzenie na ten sam temat i najczęściej każdy jest ciekawy. Co do obracania się zdjęć myślę, że może mieć to związek z rozmiarem zdjęć, ale proponuję potraktować ten fakt jako: "złośliwość rzeczy martwych" - pozdrawiam http://www.turystykapolska.entro.pl/piotrkow_trybunalski-679-p.html

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:722) dodano 18.11.2018 14:44

Ciekawa galeria, obejrzałam z przyjemnością. A co do zdjęć z boczną perspektywą, to podpytaj "dreptaka". Też miala ten problem i udało się jej postawić zdjęcia do pionu. Pozdrawiam serdecznie.

robson użytkownik robson(wpisów:451) dodano 17.11.2018 23:03

Witam. Z niewiadomych dla mnie przyczyn te zdjęcia, które mają orientację poziomą, na miniaturkach są prawidłowo wyświetlane, natomiast w pełnym rozmiarze są przekręcone w prawo. Kilka razy kasowałem je i dodawałem ponownie, ale bez rezultatów. Obracanie zdjęć też nic nie daje. Dzieje się tak tylko w tej jednej galerii? Nie wiecie czasem, co może jest tego przyczyną? Piszę o tym, żebyście nie myśleli czasami, że coś pomieszałem, przy dodawaniu fotografii. Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!