m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (38):

 
Wyjeżdżamy z Malmoe. Jedziemy w stronę Kopenhagi. Nie ma innej drogi lądowej jak przez słynny most nad Sundem.
Szlakiem tym przebiegają dwie dwupasowe jezdnie i dwa tory kolejowe. Wiodąca nim droga kołowa stanowi część europejskiej trasy E20, zaś linia kolejowa (duń. Øresundbanen, szw. Öresundsbanan) łączy największy kopenhaski dworzec Københavns Hovedbanegård ze stacją Fosieby na przedmieściach Malmö (gdzie krzyżuje się z linią kolejową Malmö - Trelleborg). Pierwsze koncepcje budowy przeprawy przez cieśninę Sund pojawiły się w połowie lat 30. XX wieku (kosztorys został sporządzony w marcu 1936), jednak nie doczekały się realizacji. Do pomysłu wrócono prawie 60 lat później. Budowę obiektów wchodzących w skład przeprawy rozpoczęto 18 października 1995, a zakończono 14 sierpnia 1999.
Duński Książę Fryderyk i szwedzka następczyni tronu Wiktoria spotkali się tego dnia w połowie długości mostu, aby świętować jego powstanie. Oficjalne otwarcie miało miejsce 1 lipca 2000, a uczestniczyli w nim: Małgorzata II (królowa Danii) oraz Karol XVI Gustaw (król Szwecji).
Początkowo wykorzystanie mostu było mniejsze niż zakładano, jednak od lat 2005-2006 można zaobserwować znaczący wzrost liczby osób korzystających z mostu. Wybudowanie mostu miało znaczący wpływ na gospodarkę Skanii. Region Øresund jest silnie uprzemysłowiony, wytwarza się tam około 20% łącznego produktu krajowego brutto Danii i Szwecji. Kluczowymi gałęziami przemysłu są tutaj: biotechnologia, produkcja żywności, produkcja leków i usługi informatyczne.
Przeprawa pozwoliła na codzienne dojazdy do pracy osób zamieszkałych po szwedzkiej stronie Sundu, podczas gdy Duńczycy dojeżdżają do swoich domów w Skanii (niższe ceny nieruchomości w Szwecji).
Rządy Danii i Szwecji podpisały umowę dwustronną w sprawie uniknięcia podwójnego opodatkowania - jako że wielu Szwedów wybiera płacenie podatków w Danii, gdzie są one niższe. Umowa mówi również o rekompensatach dla drugiej strony, z powodu utraconych przez nią wpływów z podatków.
Budowa mostu przyciągnęła również wiele międzynarodowych korporacji, które otworzyły swoje przedstawicielstwa na Skandynawię w tym rejonie.
Wjeżdżamy na sztuczną wyspę, znajdującą się już na terytorium Danii.
Przejechaliśmy przez sztuczną wyspę i wjeżdżamy w tunel. Wyjeżdżamy z tunelu i jesteśmy już w Kopenhaga.

najbliższe galerie:

 
kopenhaga i malmo
1pix użytkownik qwertaxy1 odległość 7 km 1pix
Kopenhaga - Malmo
1pix użytkownik adi77 odległość 10 km 1pix
Malmo 3
1pix użytkownik u-optymisty odległość 12 km 1pix
Malmö - okolice Turning Torso
1pix użytkownik robson odległość 12 km 1pix
Malmö - Stare Miasto
1pix użytkownik robson odległość 12 km 1pix
Kopenhaga 2011
1pix użytkownik luk111 odległość 13 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!