m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Pierwszy rumuński król, Karol I Hohenzollern, będąc w tutejszym monasterze, zachwycił się okolicą. W 1873 roku sprowadził niemieckiego architekta i rozpoczął budowę pałacu. Budowa trwała 10 lat. Powstał urokliwy eklektyczny pałac Peleş. Wnętrza zamku zdobią kopie arcydzieł europejskich. W zamku znajdowała się pierwsza sala kinowa w Rumunii. Pałac Peleş był nowoczesny jak na tamte czasy. Jest to monumentalna budowla o pięknej architekturze. Przeważa styl bawarsko-szwajcarski. Na teren pałacu wchodzi się przez reprezentacyjną bramę. Uwagę przykuwa strzelista wieża i mnóstwo bocznych wieżyczek. Na centralnej wieży znajduje się zegar z trzema tarczami. Zdobiony jest symbolami astralnymi, a bije co 15 minut. Wykusze i mansardy wykonane są w drewnie, co dodaje pałacowi uroku. W pałacu znajduje się obecnie wiele kolekcji: broni i zbroi, szkła kolorowego i kryształowego, srebra i metalu, zegarów…
Kolorowe freski zdobiące ściany na dziedzińcu przedstawiają sceny dworskie i myśliwskie. W pałacu znajduje się 800 okien zdobionych witrażami. Są na nich sceny religijne i świeckie. Bardzo ładna jest kolekcja rzeźb na tarasach i w ogrodzie. Niektóre z nich sprowadzono z Włoch i Niemiec. Przy wejściu do pałacu stoi pomnik króla Karola I.  W głębi, w ogrodach jest pomnik królowej Elżbiety. To postać leżąca na szezlongu, trzymająca w rękach robótki. Losy kraju, losy pałacu - Po śmierci króla Karola I, który nie zostawił potomka, na tronie zasiadł jego bratanek Ferdynand I z żoną Marią Koburg.
Ona kontynuowała prace nad upiększaniem pałacu i ogrodów. W 1927 roku tron objął Michał I Rumuński. W 1947 roku został zmuszony do abdykacji, a obydwa pałace przeszły na własność państwa. W 1953 roku utworzono tu muzeum, lecz nie udało się utrzymać pałacu w dobrym stanie. W 1980 roku drewniane elementy zaczął toczyć grzyb. Muzeum zamknięto, a eksponaty wywieziono.  Do lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, często tu bywał Nicolae Ceausescu, lecz na renowację budowli nie dawał funduszy.  W 2006 roku pałac został zwrócony prawowitemu właścicielowi - Michałowi I. Za odpowiednie „wynagrodzenie” udostępnił on pałac do zwiedzania. W latach 1899-1902 postawiono drugi pałac - Pelişor (Mały Peleş).
Pałac w pełnej swojej krasie. Zamek Peles liczy 160 komnat, z których wiele ma swój własny, unikatowy styl wystroju wnętrza pochodzący z konkretnej epoki.
Dla turystów udostępnionych jest tylko 35 komnat, a wszystkie one zachwycają swoim olśniewającym bogactwem wystroju, luksusowym umeblowaniem, wykwintnymi zdobieniami listw i wspaniałymi witrażami. Najbardziej imponującym pomieszczeniem na zamku jest sala której wysokość można liczyć wysokością trzech pięter, czyli Sala Reprezentacyjna. Architektura tej sali to kopia słynnej Izby Handlowej w Lubece, a jej wnętrze urządzone jest w stylu włoskiego renesansu. W 1911 roku nad holem , który pierwotnie był pomyślany jako patio pod gołym niebem, został zamontowany przesuwny szklany dach. Jego elementy zdobią witraże wykonane ręcznie przez rzemieślników szwajcarskich. Pomimo swojego wieku, mechanizm przesuwnego dachu ciągle działa i jest używany w razie potrzeby. Na ścianach Sali Reprezentacyjnej można zobaczyć obrazy z wizerunkami wielu niemieckich i szwajcarskich zamków, jakie służyły dynastii Hohenzollernów za rezydencje. Kilka sal urządzonych jest w różnych stylach, o czym mówią ich nazwy dla przykładu - Sala Florentyńska, Sala Mauretańska, Sala Wschodnia {turecka}. Sala Muzyczna została pomyślana i urządzona dla wieczorów twórczości, w czasie których u króla gościły najsławniejsze postaci kultury rumuńskiej.
 cennością tej sali są meble podarowane Karolowi I przez indyjskiego księcia, nad których powstaniem pracowało przez ponad 100 lat kilka pokoleń artystów rzemieślników. Sala teatralna została zaprojektowana na przedstawienia kameralne dla około 60 widzów. Jej wnętrze urządzono w stylu baroku francuskiego epoki Ludwika XIV i króluje w nim czerwony aksamit i szczodrze pozłacana sztukateria. W 1906 roku widownię wyposażono również we wchodzącą w modę aparaturę i oprzyrządowanie wschodzącej kinematografii. W latach 1899-1902 postawiono drugi pałac - Pelişor (Mały Peleş). Obydwie budowle zwane też są zamkami. Król Karol I zbudował go dla swego siostrzeńca, a zarazem następcy tronu, Ferdynanda i jego żony Marii.
Stoi kilkadziesiąt metrów od Peleş. Ten pałac zaprojektował czeski architekt, a meble i wystrój - wiedeńczyk. W budynku jest 99 pokoi, a najsłynniejsza jest Złota Sypialnia. W pokojach dominuje styl secesyjny z elementami celtyckimi i bizantyjskimi - to pomysły Marii.  W 2006 roku zamek, będący już w rękach prawowitych właścicieli, nie został sprzedany jak Peles. Pozostaje w rękach rodu, ale jest udostępniany zwiedzającym. Zabudowania  przy pałacowe
Zabudowania  przy pałacowe i bram prowadząca na ogrody i do zabudowań pałaców. Zabudowania  przy pałacowe, willa ekonomat willa ekonomat Alejka wśród lasu i ogrodów wyprowadza nas ponownie na parkingi.
Przy parkingu wszędzie zabudowa szachulcowa. Dziękuje.

najbliższe galerie:

 
Sinaja siedziba rumuńskich królów.
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix
SINAIA
1pix użytkownik patryk80 odległość 1 km 1pix
Sinaia
1pix użytkownik wo odległość 1 km 1pix
Rumunia cz.  6,  Rasnov i Sinaia
1pix użytkownik mlochowskijacek odległość 2 km 1pix
Sinaia- zamek Peles i monastyr
1pix użytkownik imod odległość 4 km 1pix
Bucegi –  maj 2009
1pix użytkownik irasek_palownik odległość 6 km 1pix

komentarze do galerii (1):

 
charlie użytkownik charlie(wpisów:2379) dodano 26.11.2018 14:12

Piękny kompleks. Jeśli kiedyś dotrę do Rumunii, to będzie to punkt obowiązkowy :-)
Pozdr.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!