m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Zwiedzanie Kopenhagi zaczynamy od godzinnego rejsu  dużą łodzią turystyczną po kopenhaskich kanałach. Podróż turystycznymi łódkami przez miasto jest wyjątkowo popularną opcją wśród przyjezdnych i stanowi doskonałą rozrywkę dla osób w każdym wieku. Wsiadamy przy Holmens Kirke. Widok na Christiansborg - dawny zamek królewski i do 1794 r. siedziba królów Danii w Kopenhadze, obecnie mieszcząca parlament duński, Folketing, biura rządu oraz muzea. Zespół zamkowy położony jest na wyspie Slotsholmen („Wysepka Zamkowa”), która w średniowieczu była zalążkiem Kopenhagi. Pałacowa wieża ma wysokość 106 m. To jest trzeci Christiansborg. Poprzedni spłonął w 1884 r. i został odbudowany w latach 1907-1928 jako tzw. trzeci Christiansborg według projektu architekta Thorvalda Jørgensena, stając się dziełem jego życia. Trzeci Christiansborg odzyskał również wieżę, którą zniesiono w poprzednim projekcie. W nowoodbudowanym zamku przygotowano również apartamenty królewskie, licząc na powrót duńskiej rodziny królewskiej do zamku, ale Christian X odrzucił tę propozycję w grudniu 1921 r. wywołując niezadowolenie duńskich parlamentarzystów. W zamku urządzono jednak salę tronową (1933), w której umieszczono trony królewskie uratowane z pożaru Christiansborga w 1884 r. Z balkonu sali tronowej w 1947 r. ogłoszono intronizację Fryderyka IX, a w 1972 r. Małgorzaty II. Wielką atrakcją kopenhaskiego nabrzeża jest budynek Opery z jego „unoszącym się w powietrzu dachem”, zaprojektowany przez czołowego duńskiego architekta Henninga Larsena. 15 stycznia 2005 roku podczas uroczystej gali nastąpiło otwarcie tego jednego z najoryginalniejszych na świecie budynków.
Opera jest darem dla narodu duńskiego od Fundacji A.P. Møller and Chastine Mc-Kinney Møller.
Całkowita powierzchnia budynku wynosi 41 000 m. kw. Pod ziemią znajduje się pięć z czternastu kondygnacji. W budynku jest ponad 1000 pomieszczeń, w tym wiele sal prób dla śpiewaków operowych, tancerzy baletowych oraz duża sala prób dla Royal Danish Orchestra. W sali mieszczącej scenę główną znajduje się widownia na około 1400 osób, natomiast w Takkelloftet, gdzie mieści się scena eksperymentalna, może zasiąść 275 osób. Ten zielony budynek pośrodku to Borsen - bardzo charakterystyczna budowla, która jest jednocześnie najbardziej rozpoznawalną budowlą w Kopenhadze. Wyróżnia się tym, że de facto jest to długi i niski budynek, na wieży którego znajduje się szczyt zrobiony ze skręconych smoczych ogonów. Robią one niesamowite wrażenie. Przepływamy obok Opery. Ten ciemny budynek po lewej to he Royal Danish Playhouse (duński: Skuespilhuset ) - budynek teatru dla Royal Danish Theatre, położony na froncie portu w dzielnicy Frederiksstaden w centrum Kopenhagi w Danii. Powstał jako celowe miejsce teatru dramatycznego , uzupełniając dawną scenę teatru z 1874 roku na Kongens Nytorv i w Kopenhadze Opera House, które są wykorzystywane do baletu i oper.
Teatr został zaprojektowany przez duńską praktykę architektoniczną Lundgaard & Tranberg. Jest on zbudowany z długiej, cienkiej, ciemnobrązowej cegły, która została specjalnie opracowana dla projektu. Zewnętrze jest zdominowane przez ciągłą obudowę ze szklanym blatem, z biurami i zapleczem sceny dla aktorów. Nad szklaną taśmą znajduje się ciemna, pokryta miedzią kostka wieży scenicznej.
Przeszklony foyer skierowany w stronę wody przebiega na całej długości budynku. Zapewnia panoramiczne widoki na port i zawiera restaurację i kawiarnię. Około 40 procent budynku wystaje nad wodę, a nadbrzeżna promenada obraca się wokół domku dla pieszych, kierując przechodniów na wzniesiony 150 metrowy chodnik z dębowymi deskami umieszczonymi na krętych kolumnach w stylu weneckim, tworząc wrażenie unoszenia się.
Nie ma to jak plażowanie w centrum miasta.
Widok na Kościół Marmurowy.
Galeria sztuki, a przed nią replika rzeźby Dawida Michała Anioła.
Kościół Najświętszego Zbawiciela w Kopenhadze (duń. Vor Frelsers Kirke (Københavns Kommune)) - kościół położony w Kopenhadze, w dzielnicy Christianshavn przy ulicy Sankt Annæ Gade 29. Przynależność organizacyjna kościoła: Københavns Stift (diecezja kopenhaska), dekanat Amagerbro Provsti, pastorat Vor Frelsers Pastorat, parafia Vor Frelsers Sogn (Københavns Kommune). Nosi wezwanie Najświętszego Zbawiciela. Jest najwyższym z czynnych kościołów Kopenhagi. Najbardziej charakterystycznym elementem architektury kościoła jest spiralnie skręcona, mierząca 90 m wieża, widoczna z daleka. Tu dziewczyn bez liku chodzi bez staników.
Chłopaki znaleźli najlepsze możliwe miejsce na wypicie piwa. Kościół św. Mikołaja w Kopenhadze (duń. Sankt Nikolaj Kirke, obecnie Kunsthallen Nikolaj) - były kościół położony w centrum Kopenhagi przy placu Nikolai Plads 10. Stanowi obecnie centrum wystawowe sztuki współczesnej. Należy do gminy Kopenhaga i nie pełni już funkcji sakralnej. Od dziesięcioleci jest używany jako sala wystawowa sztuki współczesnej pod nazwą Kunsthallen Nikolaj (do 1 kwietnia 2006 Nikolaj Udstillingsbygning). Budowla składa się ze zrekonstruowanego dawnego kościoła i zachowanej średniowiecznej wieży. W 1909 z inicjatywy i na koszt piwowara Carla Jacobsena odbudowano w nowoczesnej formie hełm wieży, istniejący do dzisiaj. Wieża, mierząca 90 m, jest jednym z charakterystycznych elementów panoramy Starego Miasta w Kopenhadze.

Odbudowano również jako nowoczesną replikę, choć w mniejszej skali, zniszczony w wyniku pożaru korpus kościoła. Przeznaczono go na salę wystawową, która zainaugurowała swą działalność w 1912. Razem z wieżą budowla funkcjonowała również jako muzeum marynarki wojennej i biblioteka. Wieża kościoła św. Mikołaja stała się bohaterką debiutanckiej sztuki Hansa Christiana Andersena Kjærlighed paa Nicolaj Taarn (Miłość na Wieży Mikołaja) (1829) wystawionej przez Teatr Królewski (Det Kongelige Teater).
Pora wracać. Przepływamy obok Borsen.

najbliższe galerie:

 
Kopenhaga
1pix użytkownik morswin odległość 0 km 1pix
Kopenhaga
1pix użytkownik robson odległość 0 km 1pix
Kopenhaga 2011
1pix użytkownik u-optymisty odległość 0 km 1pix
Dania
1pix użytkownik agikow odległość 0 km 1pix
Kopenhaga (2)
1pix użytkownik muzelea odległość 0 km 1pix
Kopenhaga - karnawał
1pix użytkownik shell odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
gabi użytkownik gabi(wpisów:2595) dodano 04.12.2018 18:29

Robson, zdecydowanie chodzi mi o zdjęcie łódki :)

robson użytkownik robson(wpisów:442) dodano 04.12.2018 18:14

Dzięki, mocar. Zdecydowanie polecam Kopenhagę - piękne miasto, podobne do Amsterdamu (te kanały) i świetna, luźna atmosfera. Nie musisz się bać, ze jak przejdziesz na czerwonym to wlepią Ci mandat. Palisz gdzie chcesz, pijesz gdzie chcesz, rozbierasz koszulkę gdzie chcesz :-) Piłem piwo na głównym rynku miasta i nikt nawet nie spojrzał, a w moim mieście straż miejska wlepia mandaty za picie browara nad Wartą, gdzie do najbliższego domu jest 200 metrów, ale formalnie jest to na terenie miasta.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2719) dodano 04.12.2018 15:27

Osobiście nie byłem w Kopenhadze dla tego z przyjemnością oglądałem Twoją galerię. Pozdrawiam.

robson użytkownik robson(wpisów:442) dodano 04.12.2018 14:49

Dzięki, Gabi. Na pewno chodzi Ci o zdjęcie nr 43 (łódka pod mostem) czy może nr 44 - 4 facetów z browarami?

pipol użytkownik pipol(wpisów:9017) dodano 04.12.2018 14:47

o cholera , faktycznie topless :))) Czuję się namówiony na Kopenhagę :)

robson użytkownik robson(wpisów:442) dodano 04.12.2018 14:44

Tak. Duńczycy są pod tym względem bardzo tolerancyjni. Można pić piwo gdzie się chce. Pewnie sami lubią walić browary, więc nikomu nie zabraniają :-) Zresztą co tu się dziwić - skoro można w centrum miasta opalać się topless (patrz zdjęcie nr 42), to dlaczego mieliby zabraniać głupiego piwa? Spoko ziomki, ci Duńczycy.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2595) dodano 04.12.2018 10:42

Kopenhagę zwiedziłam rok temu i bardzo mi się tam podobało. Piękne miasto z bogatą przeszłością. Fotografowałam z bulwaru takie łodzie jak Twoja, takiego rejsu niestety nie zaliczyłam, niektóre miejsca poznaję. 43 super uchwycone.
pozdrawiam

pipol użytkownik pipol(wpisów:9017) dodano 04.12.2018 10:15

Całkiem fajny poglądowy rejs :)
To w Danii można pić piwko w miejscach publicznych ?
pozdro

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!