m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (41):

 
Budynek Danske Bank. To oczywiście Mała Syrenka (duń. Den Lille Havfrue) - posąg dłuta Edvarda Eriksena, przedstawiający postać z baśni Mała Syrenka autorstwa Hansa Christiana Andersena (będącą pół kobietą, pół rybą), znajdujący się w porcie w Kopenhadze.  Najlepsze miejsce  w Kopenhadze na robienie zwariowanych miejsc. Gościu na fotce jest nieźle rozciągnięty. Rzeźba została zamówiona i ufundowana w 1909 roku przez syna założyciela browaru Carlsberg - Carla Jacobsena, którego zafascynowała historia przedstawiona w balecie Mała Syrenka do muzyki Fini Henriquesa, wystawionym w Teatrze Królewskim w Kopenhadze. Zainteresowała go zwłaszcza odtwórczyni głównej roli w tym balecie - duńska tancerka i aktorka Ellen Price. Poprosił ją o to aby pozowała do pomnika poświęconego Małej Syrence. Balerina wstępnie zgodziła się na tę propozycję, ale odmówiła pozowania do niego nago, gdy dowiedziała się, że będzie on postawiony w miejscu publicznym. Pomnik wykonał duński rzeźbiarz Edvard Eriksen[2]. Ma on głowę wzorowaną na głowie Price, a modelką dla jej ciała była żona rzeźbiarza Eline Eriksen.
Pomnik został odlany w brązie, mierzy 1,25 m wysokości i waży około 175 kg. Odsłonięto go dnia 23 sierpnia 1913 na promenadzie nabrzeża Langeline w Kopenhadze.
Pomnik został odlany w brązie, mierzy 1,25 m wysokości i waży około 175 kg. Odsłonięto go dnia 23 sierpnia 1913 na promenadzie nabrzeża Langeline w Kopenhadze. Właśnie podpłynęła łódź, by od strony wody podziwiać syrenkę. Mała Syrenka stała się nie tylko jednym z najbardziej znanych symboli Kopenhagi, lecz także symbolem Danii i znaną na całym świecie atrakcją turystyczną, czego dowodem może być fakt, że w wielu miastach powstały kopie posągu. Jednocześnie jednak prestiżowy przewodnik podróżniczy UCityGuides umieścił tę samą Syrenkę na pierwszym miejscu najbardziej przecenianych atrakcji turystycznych na świecie. Seafarers - okazały pomnik poświęcony marynarzom duńskiej marynarki handlowej, poległym na morzu w czasie I wojny światowej, odsłonięty w 1928r. Ładna, przemawiająca do wyobraźni forma, przedstawiająca Nike z opuszczonym wieńcem laurowym. Cokół zdobi tragiczna scena rozbicia statku. Fontanna Gefion (dun. Gefionspringvandet) - fontanna w porcie w Kopenhadze, autorstwa rzeźbiarza Andersa Bundgaarda, przedstawiająca nordycką boginię Gefion orzącą ziemię z pomocą swoich synów przemienionych w woły.
Fontannę ufundowała firma Carlsberg z okazji pięćdziesiątej rocznicy istnienia. Początkowo planowano usytuowanie fontanny w pobliżu ratusza, zbudowano ją jednak bliżej nabrzeża portowego, obok cytadeli Kastellet. Rzeźbiarz pracował nad nią w latach 1897-1899. Basen i elementy dekoracyjne ukończono w 1908. Fontannę odsłonięto 14 lipca 1908. Zabytek poddano pracom konserwatorskim w latach 1999-2004. Grupa rzeźb stanowi odwołanie do mitycznej historii związanej z powstaniem wyspy Zelandii, na której leży Kopenhaga. Staroskandynawski mit przytoczony został w Eddzie młodszej i Heimskringli, obu z XIII wieku. Szwedzki król Gylfi obiecał nimfie Gefion tyle ziemi, ile zdoła wyorać w ciągu jednej nocy. Nimfa zamieniła w woły swoich czterech synów i z ich pomocą przeorała teren, który został rzucony w Morze Duńskie, pomiędzy Skanię i Fionię. Wyrobisko po zabranej ziemi zamieniło się w jezioro. Kościół świętego Albana jest jedynym kościołem anglikańskim w Danii. Znajduje się w parku Churchilla w, niedaleko pomnika Małej Syrenki, cytadeli Kastellet oraz fontanny Gefion. Kamień węgielny pod budowę kościoła został położony w 1885 roku, a budowa trwała 2 lata. Zbudowany został z kamienia wapiennego z Faxe, z wyjątkiem wieży, która wykonana została z granitu z Olandii w Szwecji. Amalienborg - oficjalna rezydencja duńskich monarchów i duńskiej rodziny królewskiej w Kopenhadze od 1794. Określana również jako zimowy pałac królewski, ponieważ zwykle jest wykorzystywany przez duńskich monarchów w miesiącach zimowych.
Nazwa Pałacu Amalienborg pochodzi od królowej Zofii Amelii, która w latach 1667-73 kazała na tym miejscu zbudować pałacyk letni z ogrodem. Spłonął on całkowicie 19 kwietnia 1689 w czasie pożaru, który wybuchł w przylegającym do pałacyku drewnianym budynku opery. W przepełnionym budynku opery zginęło wtedy ponad 200 osób, w tym wiele dzieci. W 1750 król Fryderyk V przekazał cztery działki leżące na miejscu obecnej rezydencji i zwolnienie od płacenia podatków przez okres 40 lat[2] czterem duńskim arystokratom, zobowiązując ich w zamian do budowy w tym miejscu swoich rezydencji według planów architekta królewskiego Nicolaia Eigtveda. Pałace miały być częścią zaplanowanej w 1748 przez króla nowej dzielnicy Kopenhagi, Frederiksstaden, pamiątką w 300 rocznicę koronacji Chrystiana I, pierwszego duńskiego monarchy z dynastii oldenburskiej i pomnikiem wielkości duńskiej monarchii absolutnej. W 1749 architekt królewski Nicolai Eigtved został mianowany wykonawcą projektu. Po pożarze dotychczasowego zamku królewskiego, Christiansborga, w nocy z 26 na 27 lutego 1794, Amalienborg został w przeciągu kilku dni zakupiony przez króla Danii, który wraz z rodziną przeniósł tam swoją kopenhaską siedzibę. Zespół pałacowy Amalienborga składa się z czterech identycznych rokokowych pałaców zbudowanych wokół ośmiokątnego placu, na którego środku znajduje się konny pomnik Fryderyka V, inicjatora budowy kompleksu pałacowego i jego otoczenia. Konna statua króla, odzianego w szaty cesarza rzymskiego z wieńcem laurowym na głowie, jest dziełem francuskiego artysty Jacques'a François-Josepha Saly (1771), który pracował nad nią przez około 20 lat.
Została ona ufundowana przez duńską Kompanię Azjatycką za niebagatelną na owe czasy sumę pół miliona rigsdalerów, ponad dwukrotnie przekraczającą koszty budowy czterech pałaców Amalienborga. Amalienborg jest jedną z największych atrakcji turystycznych Kopenhagi, przyciągającą szczególnie turystów zagranicznych. Przed każdym z czterech pałaców stoją na straży gwardziści królewscy w czarno-niebieskich historycznych mundurach i charakterystycznych futrzanych czapkach - bermycach. Uroczysta zmiana warty ma miejsce codziennie w południe, a w niedzielę podczas obecności królowej w pałacu, południowa zmiana warty ma szczególnie uroczystą oprawę z udziałem wojskowej orkiestry i gwardii ubranej w czerwono-niebieskie galowe mundury. Kościół Fryderyka (duń. Frederiks Kirke), znany też jako Kościół Marmurowy (duń. Marmorkirken) - barokowo-eklektyczny kościół w dzielnicy Kopenhagi, Frederiksstaden.
Został zaprojektowany przez Nicolai Eigtveda w 1740 r. Jego powstanie, jak i całego Frederiksstaden wiąże się z jubileuszem 300-lecia panowania dynastii Oldenburgów.
Kamień węgielny pod budowę świątyni został wmurowany przez Fryderyka V 31 października 1749 r. Po śmierci Eigtveda w 1754 r. pracami budowlanymi kierował francuski architekt, Nicolas Jardin. Początkowo Kościół Marmurowy wznoszono z marmuru norweskiego (stąd nazwa), ale z uwagi na wysokie koszty tego materiału w 1770 roku, pomysł ten zarzucono. Wkrótce z powodu braku środków finansowych prace w ogóle przerwano.
Niedokończony kościół stał przez sto lat. Budowę wznowiono dopiero w 1876 r. dzięki wsparciu finansowemu duńskiego przemysłowca, Carla Frederika Tietgena. Ukończony według projektu Ferdinanda Meldahla został otwarty 19 sierpnia 1894 r.
Kościół Marmurowy posiada największą, wspierającą się na 12 kolumnach, kopułę w Skandynawii, której przęsła wznoszą się na wysokość 31 m. Była wzorowana na kopule watykańskiej bazyliki św. Piotra. Mieliśmy okazję zobaczyć 79-metrowy królewski Jacht Dananebrog. Został zwodowany w 1931jego nazwa powiązana jest z flagą duńską, która to - jak głosi legenda - spłynęła z niebios. Jacht służy rodzinie królewskiej jako rezydencja podczas zamorskich, oficjalnych podróży oraz podczas letniego odpoczynku. Bierze również udział w misjach ratunkowych. Muzeum Sztuki. Plac Ratuszowy ( duński : Rådhuspladsen ) to publiczny plac w centrum Kopenhagi, znajdujący się przed ratuszem.
Jego duży rozmiar, centralne położenie i powiązanie z ratuszem sprawiają, że jest popularnym miejscem wielu wydarzeń, uroczystości i pokazów. Plac Ratuszowy znajduje się na południowo-zachodnim krańcu deptaka Strøget, który łączy go z Kongens Nytorv, drugim dużym placem w centrum miasta, mijając po drodze Gammeltorv / Nytorv i Amagertorv. Naprzeciwko Strøget, Vesterbrogade rozciąga się w dzielnicy Vesterbro, a następnie przekracza granicę z Frederiksberg. HC Andersens Boulevard , najbardziej zatłoczona ulica Kopenhagi i Vester Voldgade mijają plac po obu stronach ratusza.
Oprócz Ratusza wyróżniające się budynki wokół placu to Politikens Hus, siedziba krajowego dziennika Politiken i Industriens Hus , siedziba DI .

najbliższe galerie:

 
Kopenhaga (2)
1pix użytkownik muzelea odległość 0 km 1pix
Kopenhaga
1pix użytkownik morswin odległość 0 km 1pix
Kopenhaga 2011
1pix użytkownik u-optymisty odległość 0 km 1pix
Kopenhaga - rejs
1pix użytkownik robson odległość 0 km 1pix
Kopenhaga - wybrane kościoły
1pix użytkownik u-optymisty odległość 0 km 1pix
Kopenhaga  i  Sztokholm
1pix użytkownik stewal odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
robson użytkownik robson(wpisów:451) dodano 05.12.2018 17:37

Każdy naród ma swoje ulubione smaki. Mnie najbardziej smakuje polskie piwo. Niemieckie i czeskie tez nie są złe, ale polskie dla mnie najlepsze. Duńskie według mnie jest średnie. Ale bez problemu kupisz w Kopenhadze holenderskie piwa, np. Heinekena.

pisanka użytkownik pisanka(wpisów:564) dodano 05.12.2018 13:34

Lubie to miasto. Gdyby jeszcze mieli lepsze browary , to bym powiedzial , ze bardzo lubie :) pozdro

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!