m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (41):

 
Scandic Palace Hotel to hotel mieszkalny po wschodniej stronie Placu Ratuszowego w Kopenhadze . Pod wpływem stylu Art Nouveau budynek z czerwonej cegły został zaprojektowany przez Antoniego Rosena i ukończony w 1910 roku. Architekt Anton Rosen otrzymał zlecenie zaprojektowania hotelu, który został otwarty 15 lipca 1910 roku. Król Frederik VII był jednym z pierwszych, którzy odwiedzili hotel. Rosen nie tylko zaprojektował budynek, ale także wszystko, od mebli po tapetę, tkaniny, mundury, zawieszki bagażowe i klucze. Zaprojektował także uchwyty na sztućce i klamki we współpracy z Georgem Jensenem. W 1927 roku Jensen sprzedał hotel Valdemarowi Nielsenowi, który zmienił pierwotną nazwę Palads na bardziej międzynarodowy Palace Hotel i wydał znaczną sumę na odnowienie jego wnętrz. W 1937 r. Hotel ponownie przeszedł do rąk właściciela, kiedy został przejęty przez duńsko-norweskiego hotelarza Waldemara Jensena. Taraz należy do hotel został przejęty przez Scandic Hotels. Budynek Hotelu Palace jest uważany za jedno z najważniejszych dzieł Rosen i pokazuje wyraźne dowody uznania dla Jugendstil.  Otrzymał zlecenie wkrótce po ukończeniu budynku Løvenborg w pobliżu Vesterbrogade , pierwszego przykładu tego stylu w Danii. Budynek jest zbudowany z czerwonej cegły i stoi na cokole z piaskowca. Portal i inne szczegóły na fasadzie są również w piaskowcu. Miedziany baldachim nad głównym wejściem jest późniejszym dodatkiem. Charakterystyczną cechą zewnętrzną jest smukła wieża, która wraz z ratuszem i dawnym hotelem Bristol dominuje na Placu Ratuszowym. Zadaszona miedzią wieża ma 65 metrów wysokości i ozdobiona jest mozaikami autorstwa malarza Johannesa Kragha z czterech stron, symbolizującymi poranek, dzień, wieczór i noc.  Hotel znany jest również z pięknego lobby.
Ratusz Kopenhagi został wybudowany w 1903 roku. Fasada budynku została ozdobiona herbem miasta oraz pozłacaną figurą założyciela miasta Absalona. Wieża ratusza wznosi się na wysokość 106 m, aby się dostać na jej szczyt, trzeba pokonać 300 stopni. Na budynku znajduje się zegar, który sklada się z 18 tarcz i 12 mechanizmów wskazujących godziny we wszystkich strefach czasowych, położenie słońca i gwiazd, kolejne dni według kalendarza juliańskiego i gregoriańskiego oraz wiele innych wydarzeń astronomicznych. Po prawej stronie ratusza, na samym rogu Placu Ratuszowego znajduje się pomnik Hansa Christiana Andersena, po lewej stronie ratusza stoi kolumna z umieszczonymi na niej dwoma wikingami dmącymi w lury. Kopenhaska Centralna Straż Pożarna ( duńska : Københavns Hovedbrandstation) jest siedzibą kopenhaskiej Straży Pożarnej i znajduje się przy bulwarze HC Andersens, tuż za ratuszem w Kopenhadze, naprzeciwko Ogrodów Tivoli. Został zaprojektowany przez Ludviga Fengera i zainaugurowany w 1892 roku.
Centralna Straż Pożarna została zbudowana w stylu Historicist . Ze swoimi wykrzywionymi szczytami, ostrołukowymi bramami i wieżą, głównym źródłem inspiracji jest średniowieczna architektura włoskiego zamku. W straży pożarnej znajduje się centrala alarmowa dla całego obszaru Kopenhagi. Towarzyszący ratuszowi, równie reprezentacyjny budynek Hotelu Palace z czerwonej cegły jest siedzibą dwóch ciekawych muzeów: Ripley’s Believe It or Not, czyli kolekcja osobliwości i sąsiadujące Muzeum Andersena (Hans Christian Andersen Evertyhuset). Industriens Hus jest siedzibą Konfederacji Duńskich Przemysłów ( DI - Danish Industri ). Budynek znajduje się na rogu HC Andersens Boulevard i Vesterbrogade , naprzeciwko Placu Ratuszowego , w Kopenhadze w Danii . Zawiera także showroom dla zielonych technologii, House of Green , a także serię dwukondygnacyjnych flagowych sklepów i restauracji na Vesterbrogad.
Po lewej stronie placu, na wysokiej kolumnie (20 m) dwaj wikingowie z brązu dmą w lury od 1914 r. Powtórzę banalną, obiegową legendę, iż z instrumentów popłynie dźwięk, gdy przejdzie obok dziewica. Ciągle milczą. Podoba mi się ten pomnik (po duńsku Lurblæserne), przywołujący pamięć o wikingach - Duńczykach. Tivoli Gardens w Kopenhadze czyli Ogrody Tivoli to drugi najstarszy park rozrywki na świecie. Jest to miejsce znajdujące się w samym sercu duńskiej stolicy. Park jest zamknięty, wejście do niego jest płatne, dzięki czemu jest zadbany i zapewnia ogromną ilość rozrywek. Ogrody Tivoli zostały po raz pierwszy otworzone w 1843 roku, 15. sierpnia. W roku 1909 rodzina Nimb postanowiła otworzyć restaurację na terenie parku, wybudowano tam specjalny obiekt, istniejący do dzisiaj. Budynek o bardzo charakterystycznej architekturze został odrestaurowany i ponownie otworzony w 2008 roku. Jest to pałac Maurów - Nimb (od nazwiska właściciela), mieszczący hotel i restauracje. Ta klasyczna karuzele w Polsce znana pod nazwą łańcuchowa może być nie lada wyzwaniem i przeżyciem dla wielu osób. Sama przejażdżka jest po prostu kręceniem się w kółko, jednak - co najważniejsze - odbywa się ona na wysokości ok 80 metrów nad ziemią! Do całej przyjemności można jeszcze dodać możliwość oglądania miasta z góry i poczuć wiatr we włosach. Zdecydowanie warto polecić.., jest to jedna z najwyższych atrakcji w Europie.
W 1914 roku uruchomiono Roller Coaster, będący jednym z najstarszych, drewnianych rollercoasterów na świecie. Ciekawostką jest fakt, że obsługiwany jest on do dziś przez człowieka, który hamuje całą kolejką podczas stania na niej. Plac Ratuszowy położony jest w południowo-zachodnim końcu  ulicy Strøget. Oprócz ratusza, znanymi budynkami położonymi wokół placu są Politikens Hus, siedziba narodowej gazety Politiken i Industriens Hus, siedziba DI. Plac znajduje się w miejscu dawnego starego rynku Haymarket i Zachodniej Bramy Miasta, która była otoczona fortyfikacjami. Kiedy fortyfikacje zostały rozwiązane w 1850 roku, postanowiono przeznaczyć teren na powierzchnie ekspozycyjną dla pierwszej Nordyckiej Wystawy z 1872 r., a następnie dla drugiej wystawy z 1888 roku. Vilhelm Klein zaprojektował pawilon na pierwszą wystawę, który został zbudowany na rogu Pasażu Vesterbro. Czteroskrzydłowy, dwupiętrowy budynek z czerwonej cegły został zainspirowany włoską architekturą renesansową. W 1879 roku centrum kompleksu zostało ponownie przebudowane. 1 stycznia 1888r. rynek Haymarket przeniósł się do nowej siedziby, gdzie już od roku sprzedawano tam bydło i mięso. W 1880 roku powstał projekt nowego ratusza położonego na placu w miejscu Wystawy Nordyckiej. W 1888 roku powierzchnia ekspozycji została sprzątnięta a konkurs architektoniczny odbył się na początku 1889 roku. Architekt Nyrop wygrał konkurs, pokonując tym samym Vilhelma Dahlerup i Waldemara Kocha. 28 lipca 1894 położono kamień węgielny, a po inauguracji ratusza w 1905 roku plac przed nim stał się jednym z najważniejszych miejsc w mieście. Plac jest miejscem goszczącym różnego rodzaje demonstracje. Również można spotkać tam wielu grajków ulicznych, wstąpić do baru lub klubu nocnego, których jest pełno w okolicy. Na Rådhuspladsen znajduje się również jedna z głównych central autobusowych.
Smocza Fontanna (po duńsku Dragespringvandet) na kopenhaskim Placu Ratuszowym to ekspresyjna plątanina kształtów byka walczącego ze smokiem, którego długi ogon „strzela” pionowo w górę. Ale to nie ten smok dał nazwę fontannie, lecz trzy inne, plujące wodą, te, które przysiadły na krawędzi basenu. Walka byka ze smokiem zwieńczyła trzon fontanny dopiero w 1923 r. Byk zastąpił tu tradycyjnego św. Jerzego, a sugestię takiej właśnie sceny, znalazł artysta (J. Skovgaard) w kształcie plamy na tapecie - w kształcie byka. Fontanna nie stoi w centralnym punkcie placu, którego wygląd (podobnie jak ratusza) inspirowany był architekturą placu przed ratuszem w Sienie. Projektant - Martin Nyrop, zaprojektował plac z ornamentem muszli, który zniszczony został w czasie wojny, gdy pod placem budowano schrony. To miejsce emanuje nadal toskańskimi wpływami. Na lekko opadający, pływający plac wychodzi elegancki front ratusza z czerwonej cegły. Jego budowa trwała w latach 1892-1905. Gdy w 1898 r. zawieszono wiechę z okazji ukończenia budowy wieży, przez długie lata była najwyższym budynkiem w Danii, mierząc 105,6 m. Dzwony zabrzmiały po raz pierwszy na rozpoczęcie nowego stulecia - wieku dwudziestego. Kopenhaga żyła budową nowej siedziby władz. W 1901 r. urządzono tutaj wystawę sztuki duńskiej.
W jej czasie, wśród palm, pod szklanym dachem podawano kawę i ciastka i - jak mówią przekazy - zarobiono pieniądze na budowę Smoczej Fontanny. Na frontonie ratusza, w centralnym punkcie ponad balkonem umieszczona jest złocona figura biskupa Absalona, założyciela Kopenhagi. Ponad nim widnieje herb miasta przedstawiający trzy wieże nad symbolicznymi falami Sundu oraz gwiazdę i półksiężyc. Sześć figur ustawionych na wysokości dachu to miejscy strażnicy. Powoli wyjeżdżamy z Kopenhagi. Ostatnie spojrzenie i do zobaczenia znów.

najbliższe galerie:

 
Królewska Kopenhaga (3)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Królewska Kopenhaga (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Królewska Kopenhaga (1)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Królewska Kopenhaga (4)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Kopenhaga w obiektywie
1pix użytkownik skuza odległość 1 km 1pix
Kopenhaga  i  Sztokholm
1pix użytkownik stewal odległość 1 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!