m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (36):

 
Całkiem niedawno uświadomiłem sobie pewną oczywistą prawidłowość. Aby mieć w miarę czyste plany w miejscach często i gęsto odwiedzanych przez zorganizowane grupy turystów należy wstać wcześnie rano.  Zwiedzający są z reguły na długo wyczekiwanych wakacjach, a więc przede wszystkim chcą wypocząć, a wczesna pobudka z takim założeniem nie idzie w parze. Uxmal, leżący we wschodniej części stanu Jukatan jest jednym z najbardziej znanych (obok Chichen Itza i Tikal) udostępnionych stanowisk archeologicznych dawnej kultury Majów w Meksyku. Co za tym idzie, jest jednym z bardziej popularnych wśród turystów. Takich miejsc na całym Jukatanie, w Gwatemali czy Belize jest całkiem sporo (na samym półwyspie ok.150), ale też co jakiś czas słyszy się o tym, że gdzieś tam odkryto nowe miasto Majów. Pewnie więc jeszcze wiele z nich przykrywa ziemia i pokrywa las.

[na zdjęciu: panorama lasu ze szczytu Wielkiej Piramidy]
Uxmal (nazwę tę wymawia się jako „Uszmal” co w języku Majów oznacza „Zbudowane po raz trzeci”) to pięknie położone pośród jukatańskiej dżungli ruiny dość sporego miasta. Z Riwiery Majańskiej dzięki nowym płatnym drogom (180 i 261) można zrobić długą jednodniową podróż do Uxmal i z powrotem. Z Cancun albo z Playa del Carmen dotrze się tu w 6 godzin, a przy dobrych wiatrach już w 4. Jeszcze lepiej gdy gdzieś w okolicy złapie się nocleg. Najlepiej taki , aby z hotelowego tarasu o wschodzie słońca można oglądać ruiny miasta. Kopuły piramid Majów ponad górnym piętrem bezkresnego tropikalnego lasu. Jak ktoś lubi. Ja polecam.

[na zdjęciu: Piramida Czarownika (Wróżbity)]
Uxmal powstało ok. VI wieku n.e. Założyli je i mieszkali w nim Majowie, a od X wieku plemiona Tolteków. Szcuje się, że w szczytowym okresie mieszkało tu ponad 20 tys. ludzi. Ze znalezionych i odczytanych tekstów wynika, że jednym z najważniejszych władców miasta - państwa był niejaki Chaak Za jego panowania w IX w. powstały najważniejsze z zachowanych budowli. Potem miasto zostało porzucone i dokładnie nie wiadomo dlaczego. Mieszkańcy przenieśli się prawdopodobnie do rozwijającego niedaleko Chitchen Itza, gdzie były lepsze warunki do życia, a zwłaszcza woda. W Uxmal w przeciwieństwie do innych majańskich miast nie było żadnej cenoty a głównym źródłem” były dosyć rzadkie opady. Wodę zbierano ją i przechowywano w kamiennych cysternach. W przeciwieństwie do wielu miast prekolumbijskich, Uxmal nie był zaprojektowany z myślą o zachowaniu geometrii. Nacisk położono raczej na kwestie związane z astronomią, dostosowując jednocześnie zabudowę do warunków pagórkowatego terenu. Większość budynków powstała w tzw. stylu architektonicznym Puuc. Styl ten charakteryzuje się tym, że budowle są podzielone na dwie części w poziomie; dolna część jest gładka, a górna bogato zdobiona mozaiką. Na górnym poziomie często wykonywano rzeźby. Zwłaszcza nad drzwiami i na rogach budowli. Najpopularniejszą prezentowaną postacią był bóg deszczu Chac. To zrozumiałe w miejscu , którym woda była tak unikatowym i cennym dobrem. Wizerunek boga deszczu łatwo jest rozpoznać po charakterystycznym haczykowatym nosie. Podobizny Chaaca widywałem także w innych miastach Majów.

[na zdjęciu: narożnikowa rzeźba boga Chac, Pałac Gubernatora]
Piramida Wróżbity (Czarownika, Wieszcza, Maga) to najwyższy w całym mieście budynek i pierwszy który zobaczymy zaraz po wejściu na stanowisko archeologiczne. Piramida ma 35 metrów wysokości, ponad 53 metry szerokości i została zbudowana na eliptycznej podstawie. Składa się z pięciu różnych struktur i każda z nich ma swoją własną świątynię. Świątynie o regularnym kształcie sześcianu zdobią maski Chaca i ornamenty kratowe. Owych pięć poziomów powstało w różnym czasie na przestrzeni 400 lat. Charakterystyczną rzeczą ą zaokrąglone rogi piramidy, albo strome schody z drzwiami od strony zachodniej, wyrzeźbione w taki sposób, że wydaje się, że osoba wchodząca do budynku przechodzi przez usta potwora przypominającego węża. Wyjątkowa sprawa.
Dawniej cała świątynia była pomalowana na kolor czerwony, a poszczególne detale na kolor niebieski, żółty i czarny. Musiało to wyglądać niezwykle efektownie. Wyobraźmy sobie. Do naszych czasów tynki i farba uległy erozji i oczy współczesnych widzą tylko nagi biały wapień. Na terenie Uxmal zachowały się także ruiny lub fragmenty kilku innych mniejszych budynków, m.in., Casa de la Iguana - Dom Iguany, Dom Starej Kobiety. Do wschodniego boku Piramidy Maga przylega bezpośrednio tzw. Czworokąt Ptaków, który nazwę swą wziął od kamiennych wizerunków ptaków zdobiących fasadę budowli. Tworzą go budowle pałacowe otaczające wewnętrzny dziedziniec od strony południowej, północnej i zachodniej. Każda z nich ma kilka pomieszczeń. W centrum dziedzińca wznosi się ołtarz i kamienny monolit. Czworokąt Ptaków był wielokrotnie przebudowywany. Na zachód od Piramidy Wróżbity znajduje się kompleks jednopoziomowych budynków wzniesionych na kamiennym podwyższeniu w kształcie czworokąta. Odkrywcy nazwali go Cuadrángulo de las Monjas - Czworokątem Mniszek, co bywa tłumaczone także jako Dom Kapłanek. Takie mieli skojarzenie, choć w rzeczywistości najprawdopodobniej była to szkoła wojskowa albo zespół pałacowy.
Do platformy na której wznoszą się budowle, prowadzą od strony południowej schody o szerokości 80 metrów. W murze świątyni południowej, zbudowanej jako druga, widnieje tzw. łuk pozorny, którym wchodzi się na dziedziniec wewnętrzny. Każde ze znajdujących się tutaj ośmiu otworów drzwiowych w południowej fasadzie pałacu prowadzi do poszczególnych komnat. Czworokąt Mniszek składa się z 74 małych pomieszczeń stojących szeregowo jedno obok drugiego, na każdym z czterech boków trapezu. Najbardziej okazała budowla, stumetrowej długości świątynia północna wznosi się na najwyższej, 7-metrowej platformie. Świątynia północna ma łącznie 26 sal i 11 wejść na dziedziniec. Jej środek zajmują szerokie na 30 metrów schody, a po bokach znajdują się dwie małe świątynie. Ta po lewej, widoczna na zdjęciu i wsparta na kolumnach to tzw. Świątynia Wenus. Jej nazwa pochodzi od fryzu o tematyce związanej z Gwiazdą Poranną. Z kolei do skromniejszej świątyni zachodniej prowadzi jedynie siedem wejść. Nad głównym wejściem umieszczono płaskorzeźbę przedstawiającą odsłonięty baldachimem tron, na którym pierwotnie siedziała postać półczłowieka-półżółwia. Na wspaniałym panelu przeplatają się rzeźby chat Majów, rzędy masek, wzory geometryczne oraz, jako jedne z nielicznych elementów tolteckich w Uxmal, węże w fantazyjnych zwojach dodane w późniejszym okresie. Idąc na południe od Cuadrángulo de las Monjas w kierunku Pałacu Gubernatora po drodze mamy boisko do gry w Pelota i Dom Żółwi.
To na tym odcinku widziałem najwięcej iguan, średniej wielkości legwanów, wyglądających jak smoki. Jak większość gadów iguana lubi wygrzewać się w słońcu, no chyba, że akurat żeruje. Wyeksponowane ruiny na wielkiej polanie w dżungli to miejsce dla nich wprost wymarzone. W całym Uxmal są ich setki. Juego de Pelote to długie, wąskie boisko do gry w piłkę - pelotę. Gry mającej charakter nie tyle sportowy co rytualny. Boisko ma 34 metry długości i 10 metrów szerokości. Przy obu skarpach ograniczających boisko stały budowle spełniające funkcję trybun dla widzów. Poniżej nich mury boczne, od których podczas meczów odbijano ciężką kauczukową piłkę. Na murach znajdowały się kamienne obręcze poryte hieroglificznymi inskrypcjami. Historycy są zdania, że kiedyś istniało przynajmniej pięć rodzajów peloty. Ogólnie rzecz biorąc, gra zakładała, że piłka może być odbijana za pomocą kolan, ud, bioder, pośladków i - niekiedy - również łokci. Natomiast zabronione było dotykanie piłki stopami. Zwyciężali ci, którzy pierwsi zdołali przerzucić piłkę przez wysoko umieszczoną kamienną obręcz. Kapitan przegrywającej drużyny, a często i wszyscy zawodnicy, byli składani w ofierze. Według innej teorii na ścięcie szli wygrywający, którzy w ramach trofeum mogli dostąpić raju. Dom Żółwi ( Casa de las Tortugas ) to budowla o harmonijnych proporcjach na prostokątnej podstawie o wymiarach 10 na 29 metrów. Dolny poziom pozbawiony jest ozdób, natomiast na środkowym gzymsie biegnie fryz z krótkich kolumienek. Do wnętrza prowadzą trzy wejścia. Górny gzyms zdobią stylizowane sylwetki żółwi, od których pochodzi nazwa obiektu. Majowie łączyli żółwie z bogiem Chaaca.
Wznoszący się nieopodal Pałac Gubernatora (Palacio del Gobernador) to prawdziwie mistrzowskie dzieło majańskiej architektury, jedna z najdoskonalszych budowli prekolumbijskiej Ameryki. Dla rządzących, był zarówno rezydencją, jak i ośrodkiem administracyjnym. Pałac ma 100 metrów długości, 12 metrów szerokości i 9 metrów wysokości. Budynek tworzą trzy symetryczne części: budowla środkowa o długości 55 metrów oraz dwa skrzydła, każde o długości 15 metrów, połączone z budynkiem głównym sklepieniem w formie łuków. Pałac Gubernatora powstał na platformie do której prowadzą schody. We wnętrzu znajdują się łącznie 24 pomieszczenia. Niektóre pełniły rolę wielkich sal gościnnych, gdzie odbywały się ceremonie. Wejść jest 11 od frontu, oraz po jednym w dwóch ścianach bocznych. Pałac jest szczególnie pięknie i bogato ozdobiony. Jego fasada pokryta jest kamienną mozaiką, w której wyróżniają się maski bóstw. Pięknie i bez zgiełku. Słonecznie i zielono. W ruinach miasta opuszczonego pięć wieków temu.

najbliższe galerie:

 
Meksyk - Campeche i Uxmal
1pix użytkownik stewal odległość 0 km 1pix
Meksyk cz. 15 - Uxmal.
1pix użytkownik wmp57 odległość 0 km 1pix
Meksyk (09) Uxmal i Celestun
1pix użytkownik raul odległość 0 km 1pix
Uxmal
1pix użytkownik gonzalo odległość 1 km 1pix
Celestun i Uxmal
1pix użytkownik beata-zbychu odległość 1 km 1pix
Meksyk (8) - UXMAL
1pix użytkownik dk odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (11):

 
doracz użytkownik doracz(wpisów:1309) dodano 02.12.2018 21:31

Pisanka, dziękuję za odwiedziny. Do Cobe niestety nie dotarłem. Ale do Chichen Itza dotarłem. Też skoro świt :)
pozdrawiam serdecznie

pisanka użytkownik pisanka(wpisów:572) dodano 29.11.2018 10:23

Bardzo atrakcyjne miejsce.Niestety nie odhaczone , majac do wyboru , postawilem na Cobe. Chyba dobrze ,bo Coba zdaje mi sie najciekawsza i najmniej komercyjna.W sumie Uxmal zamiast Chichen tez jest dobrym wyborem. Mam po co wrocic na Jukatan. Bardzo fajna galeria. Pozdrawiam.
P.S; cieszy ze nie tylko ja wstaje na wakacjach o 4 rano , juz myslalem ze cos ze mna nie tak 😉

doracz użytkownik doracz(wpisów:1309) dodano 29.11.2018 00:01

Charlie, Zib - dziękuję za odwiedziny:) Pozdrowienia dla Was:)

zib użytkownik zib(wpisów:16) dodano 28.11.2018 19:53

Asia powiedziala, ze jest duzo fajnych zdjec, ale dla mnie najfajniejsze to 18, 21, 33 i 36.
Houk

charlie użytkownik charlie(wpisów:2380) dodano 28.11.2018 12:58

Od dawna fascynują mnie kamienne zdobienia, wykonane setki lat temu, przy użyciu prymitywnych narzędzi, które mimo upływu czasu - w tak dobrym stanie przetrwały do dziś. W Twojej galerii jest tego mnóstwo.
Niesamowite, ale oglądając Twoją galerię, tak się wyciszyłam, że nie słyszałam nawet szumu i zgiełku panującego wokół.
Dopiero jak skończyłam, uczucie jak bym nagle wyszła z wyciszonej kapsuły do głośnego świata.
Uxmal. Fajne miejsce.
Pozdr.

doracz użytkownik doracz(wpisów:1309) dodano 28.11.2018 08:42

Pipol, Paniuwu, Lucy, Elabb - dziękuję Wam za odwiedziny i komentarz i pozdrawiam serdecznie :)

elabb użytkownik elabb(wpisów:28) dodano 28.11.2018 00:08

Fajna galeria, bardzo dobre ciekawe opisy, wszystko to działa mocno na wyobraźnię. Moje ulubione zdjęcie 6 z piramidą czarownika ponad górnym piętrem bezkresnego tropikalnego lasu :-) Cudowne!

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3139) dodano 27.11.2018 21:49

A.Północnej miało być 😉

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3139) dodano 27.11.2018 21:47

Kawał świetnej roboty😉Twojej oczywiście,chociaż niezmiennie zdumiewa mnie jak o n i tego dokonali?Kiedyś zafascynowała mnie podróż Ginger "W poszukiwaniu zaginionego miasta" i jeszcze nie spełniłam marzenia...może się uda i do A.Płdn.dotrzeć.Pozdrawiam.

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:749) dodano 27.11.2018 19:15

Ciekawa opowieść, pięknie zobrazowana, o zaginionych cywilizacjach, które odkrywamy na nowo. Bardzo ciekawa galeria, pobudza wyobraźnię. Pozdrawiam

pipol użytkownik pipol(wpisów:9089) dodano 27.11.2018 09:55

No i opłacało się rano wstać :)
Super miejsce :)
pozdro

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!