m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (31):

 
Jak przystało na marynarzy, spacer zaczynamy od wizyty w tawernie, bo przecież trzeba się napić  najeść przed wędrówką. Szklanka dobrego rumu nigdy nie jest zła. :-) Widok na najwyższą polską latarnie - 68 metrów. W Świnoujściu znajduje się port jachtowy, położony w Basenie Północnym (53°54′48″N 14°16′28″E), który dysponuje 340 miejscami postojowymi dla jednostek o zanurzeniu do 4,5 m. Istnieje możliwość przyjmowania jednostek i zanurzeniu do 6 metrów na nabrzeżu zewnętrznym.
W cenie postoju zawarta jest opłata za energię elektryczną oraz korzystanie z sanitariów. Na terenie portu działa pralnia, suszarnia, stacja benzynowa, tawerna żeglarska oraz sklep ogólnospożywczy.
Port Jachtowy położony jest w tzw. Basenie Północnym po lewej stronie wejścia do Morza Bałtyckiego. Jest jednym z największych portów jachtowych na polskim Wybrzeżu Morza Bałtyckiego, to również jedyny port morsko - śródlądowy w Polsce. Dysponuje specjalistycznymi pomostami postojowymi dla skuterów wodnych. Port jachtowy posiada również nabrzeże zewnętrzne przystosowane do obsługi statków pełnomorskich.
Obiekt jest monitorowany wizyjnie, obsługę personalną zapewniają całodobowo bosmani.
Port Jachtowy - Basen Północny od roku 2009 wyróżniany jest corocznie przez międzynarodowe Jury w Kopenhadze tytułem Błękitnej Flagi. W roku 2012 otrzymał w IX edycji Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego oraz Polskiego Związku Żeglarskiego – Nagrodę Przyjaznego Brzegu.
Na terenie Portu Jachtowego każdego roku organizowany jest szereg regat, w tym: Polonez Cup, Match Race, Regaty Rodzinne, Unity Line, Dni Morza - Dni Świnoujścia. Jesteśmy przy Forcie Zachodnim. Fort IV Zachodni - fort pruskiej Twierdzy Świnoujście, wybudowany w latach 1856-1861, przeznaczony do obrony portu przed wrogimi okrętami. Składa się on z jednokondygnacyjnej reduty na planie kwadratu, do roku 1863 wzmocnionej murowanymi skrzydłami i otoczonej wałem ziemnym oraz fosą wodną. Po 1878 roku ufortyfikowana bateria nadbrzeżna z tarasem artyleryjskim i podziemnymi kazamatami. W II połowie XIX wieku mała reduta artyleryjska przekształciła się w fort redutowy.
Na usypywanym od północy wale ziemnym projektowano kolejne stanowiska dla armat. Na początku XX wieku pojawiły się tu karabiny maszynowe i lekkie moździerze. Po I wojnie światowej fort rozbrojono. W okresie XX-lecia międzywojennego znów zainstalowano tutaj baterię 4 dział nadbrzeżnych kalibru 150 mm, których stanowiska zbudowano na koronie północnego wału ziemnego. W 1941 roku na zachodnim skrzydle fortu wzniesiono betonowy bunkier dowodzenia. Po 1945 Rosjanie zbudowali w centrum i na obu krańcach fortu 3 betonowe bunkry dla armat nadbrzeżnych kalibru 127mm. Do początku XX wieku fort obsadzony był przez piechurów i artylerzystów, przez ok. 300 ludzi. Po wojnie zainstalowano tu szkolną baterię nadbrzeżną III Oddziału Artylerii Morskiej.
Na początku 1945 r. bateria wzięła udział w ostrzeliwaniu celów lądowych, po czym jej obsługa zniszczyła działa i ewakuowała się okrętem na zachód. Po wojnie fort wykorzystywała sowiecka marynarka. W 1962 r. obiekt przekazano miastu. Fort III Anioła - fort pruskiej Twierdzy Świnoujście, wybudowany w latach 1854-1858, przeznaczony do obrony zachodniego kompleksu fortyfikacyjnego od strony lądu. Składa się on z trzykondygnacyjnej rotundy, zwieńczonej tarasem i basztą obserwacyjną. W ścianach zewnętrznych otwory strzelnicze dla lekkich dział i broni ręcznej. Wokół budowli wały ziemne o narysie pentagonalnym z ufortyfikowaną bramą obronną, wyposażoną w dodatkowe stanowiska strzeleckie i artyleryjskie. Do roku 1863 fort otoczono wałami ziemnymi z podwójną fosą wodną. W latach 1870-1880 w wewnętrzny wał ziemny wkomponowano 3 schrony dla dział polowych, mały magazyn amunicyjny oraz schron dla kanonierów. Pod koniec XIX wieku do fortu doprowadzono łączność telegraficzną oraz sieć energetyczną. W czasie II wojny światowej obiekt połączono kolejką wąskotorową z innymi fortyfikacjami twierdzy. Wokół fortu pojawiły się stanowiska karabinów maszynowych. W okresie międzywojennym fort przystosowano do wojny chemicznej, montując tutaj gazoszczelne drzwi i pokrywy pancerne okien. Na baszcie wybudowano stanowisko przeciwlotniczej stacji radiowej. W drugiej połowie XIXw. Fort Anioła obsadzony był przez piechurów i artylerzystów w sile kompanii około 100 ludzi.
Podczas I wojny światowej zaczął tracić na znaczeniu jako obiekt bojowy. W okresie międzywojennym przeszedł we władanie niemieckiej marynarki. W latach 30. zainstalowała się tutaj kompania obserwacyjno-meldunkowa obrony przeciwlotniczej. W maju 1945 załoga bez walki ewakuowała się okrętem na zachód. Po wojnie fort zajęła sowiecka marynarka, wykorzystując go jako obiekt obserwacyjny.

najbliższe galerie:

 
Świnoujście - ufortyfikowana wyspa.
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
Świnoujście  ,  Fort Anioła
1pix użytkownik warusek odległość 0 km 1pix
Świnoujście - Park Zdrojowy
1pix użytkownik robson odległość 1 km 1pix
Świnoujście ,  port
1pix użytkownik warusek odległość 1 km 1pix
Świnoujście
1pix użytkownik robson odległość 1 km 1pix
Świnoujście  2011 r.
1pix użytkownik mocar odległość 1 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!