m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Pawia to miasto leżące ok. 30 km na południe od Mediolanu. Jego początki sięgają prawdopodobnie nawet V w. p.n.e. Znajdziemy tu wiele urokliwych zaułków... ...starych wąskich uliczek... ...oraz wiekowych kościołów. Takich jak romański kościół San Teodoro. Powstał on w XII wieku. W jego wnętrzu spoczęło ciało św. Teodora.
Jednak romańska świątynia została zbudowana na miejscu wcześniejszej pochodzącej nawet z VIII wieku. W 1998 roku podczas prac remontowych odkryto zachowane dawne mozaiki. Sama świątynia choć przebudowywana w okresie baroku robi wrażenie, choć wydaje się że przydałby się tu może remont. Zapewne jedną ze starszych części kościoła jest znajdująca się pod prezbiterium romańska krypta. Opuszczamy kościół św. Teodora i wąskimi uliczkami udajemy się... ...nad rzekę Ticino. Dwa brzegi rzeki łączy most - Ponte Coperto. Pierwotnie stojący tu most zbudowano w 1354 roku. Niestety został on poważnie uszkodzony podczas alianckich nalotów w 1945 roku i dwa lata później częściowo zawalił się. Zdecydowano się na odbudowę nawiązującą do średniowiecznego mostu. Obecna przeprawa ma jednak pięć przęseł a nie dziewięć jak pierwotnie.
Kolejna świątynia to bazylika San Michele Maggiore. To jeden z najświetniejszych przykładów architektury romańskiej w Lombardii. Kościół zbudowano na początku VI wieku i szybko stał się wzorem dla innych świątyń Lombardii. Świątynia ta stała się miejscem koronacji longobardzkich królów. Niestety najazd Węgrów w 924 roku spowodował zniszczenie kościoła które dopełniło się niecało sto lat później w wyniku pożaru. Jednak już na początku XII wieku kościół odbudowano. W 1155 roku Fryderyk I Barbarossa koronował się tu na króla Włoch.
I tu pod prezbiterium znajdziemy romańską kryptę. W centrum miasta stoi pochodząca z końca XVI wieku renesansowa katedra Santo Stefano Martire. Trzecia pod względem wielkości we Włoszech. Niestety jej wnętrza nie zobaczyliśmy. Sjesta. Na placu przed katedrą pomnik pochodzący być może z antycznych czasów... ...i współczesna rzeźba. Przy samej katedrze pozostałości Torre Civica. Ta wieża pochodząca z XII wieku mierzyła 72 metry. Niespodzianie zawaliła się w 1989 roku. Kolejny kościół na naszej drodze.
To Santa Maria del Carmine. Powstał w latach 1374-90 i stanowi przykład lombardzkiego gotyku. Wewnątrz warto zwrócić uwagę na piękne freski. W Pawii ma swą siedzibę założony w 1361 roku, jeden z najstarszych we Włoszech uniwersytetów. Obecna jego siedziba oraz poświęcone historii uniwersytetu muzeum znajdują się w neoklasycystycznych budynkach z 1771 roku.
Opuszczamy uniwersytet i widzimy kolejną atrakcję Pawii. To średniowieczne wieże. Powstały w XI i XII wieku. Szacuje się, że dawniej mogło być ich w mieście nawet powyżej stu. Wysokości 40 - 50 metrów miały prawdopodobnie głównie funkcję reprezentacyjną. Świadczyły o potędze rodziny którą było stać na wzniesienie tak imponującej budowli. Kolejny zamknięty kościół to świątynia pod wezwaniem św. Franciszka z końca XIII wieku. Mijamy jeszcze masywny zamek Viscontich. Zbudowany w 1360 roku jest obecnie siedzibą muzeum miejskiego.
Ostatni kościół Pawii jaki oglądaliśmy to bazylika San Pietro in Ciel d’Oro. Pierwszą świątynię zbudowano tu na początku VII wieku. Obecny kościół powstał między 1090 a 1130 rokiem. Na ołtarzu głównym ustawiony jest marmurowy sarkofag św. Augustyna z Hippony z 1362 roku. Krypta. Obecnie jest to kościół klasztorny augustianów. Kilka kilometrów od Pawii, wśród zielonych pól...
...znajduje się Certosa di Pavia. To kartuzja, klasztor kartuzów. Także i dziś modlą się tu i pracują zakonnicy. Budowę klasztoru rozpoczęto w 1396 roku. Największe wrażenie robi klasztorny kościół którego budowę zakończono w 1497 roku. Niestety, zwiedzać można tylko kościół. Zabudowań klasztornych niestety nie udało się nam zobaczyć. Obowiązuje tu także zakaz fotografowania wnętrz. Dlatego tylko jedno zdjęcie dla naszego portalu. Jednak zewnętrzna fasada świątyni robi niesamowite wrażenie.
Choć kościół rozpoczęto budować jako świątynię gotycką to ukończona fasada nosi już cechy renesansu. Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Włochy-Certosa di Pavia
1pix użytkownik tereza odległość 8 km 1pix
Mediolan- Da Vinci , Ostatnia Wieczerza, Legiony Polskie.
1pix użytkownik barsolis odległość 21 km 1pix
Mediolan - Katedra
1pix użytkownik wielkopolanka odległość 23 km 1pix
Mediolan cz.  3
1pix użytkownik kabaczek odległość 26 km 1pix
Mediolan
1pix użytkownik muczacza odległość 27 km 1pix
Włochy: a tymczasem w Mediolanie...
1pix użytkownik dreptak odległość 28 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
paniwu użytkownik paniwu(wpisów:478) dodano 30.11.2018 15:40

Rzeczywiście na 6 jest fresk, przeoczyłam go. Podtrzymuję swoje zdanie po przyglądnięciu się temu staremu freskowi - w tamtych czasach było to koszmarne miasto.

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1049) dodano 28.11.2018 21:09

Paniwu dziękuję za odwiedziny. Taki widok wielu wież można podobno zobaczyć na starych obrazach przedstawiających Pawię. Na moim 6 zdjęciu też jest fresk z roku 1522 na którym można się dopatrzeć Pawii w okresie rozkwitu . Podobno to najstarsze przedstawienie tego miasta.
A co do kartuzji w Certoza di Pavia miejsce to choć piękne zrobiło na mnie mniejsze wrażenie niż mediolański klasztor Chiaravalle (Abbazia di Ciaravalle). Pokazałem go w czwartej galerii z Mediolanu. Tam pusto i jakiś uduchowiony spokój. A pod Pawią więcej turystów, a jednocześnie nie udało się nam zobaczyć nic poza kościołem (choć oczywiście sam kościół dużo większej wartości architektonicznej). Terezie, co widać w Jej galerii, udało się zwiedzić więcej, bo widziała piękne dziedzińce i otaczające je krużganki.
Pozdrawiam.

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:478) dodano 28.11.2018 17:43

Piękne miasto, z bogatą przeszłością. Zatrzymałam się dłużej na zdjęciu 33 i próbowałam sobie wyobrazić setkę takich wież, jedna obok drugiej. Był to chyba mały koszmarek. Ogromnej urody jest Certosa di Pavia. Bardzo mi się podoba. Ciekawa galeria. Pozdrawiam.

pipol użytkownik pipol(wpisów:9017) dodano 28.11.2018 17:01

Przynajmniej dłużej to przetrwa niż wielkie fury ;))))

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1049) dodano 28.11.2018 16:47

Pipol dzięki za odwiedziny. Dzięki kompleksom dawnych mieszczan mamy teraz nie lada atrakcję, więc może fajnie, że mieli jakieś te swoje małe (?) ambicje.

Charie styl romański dla mnie laika jest chyba nawet ciekawszy niż gotyk. A tam w Lombardii sporo go i to najwyższej jakości.
Co do wież to gdzieś mi wpadło w oko, że miały jeszcze funkcję magazynową, co w ciasnym średniowiecznym mieście nie było pewnie bez znaczenia. Może i jakaś księżniczka też tam mieszkała. Współcześnie wejść na nie pewnie byłoby fajnie ale trochę strach. Ta przy katedrze stała osiem wieków i podobno nagle i niespodzianie bum...

Mocar taka refleksja przyszła mi do głowy. Widząc te wszystkie stare kościoły i patrząc na świętych którzy są tam pochowani lub im patronują, widzę jak niewiele wiem o przecież naszych wspólnych świętych. Minęły lata i ich czyny, myśli odchodzą w zapomnienie. Nawet miejsca które kiedyś były ośrodkami do których pielgrzymowali wierni, dziś świecą pustkami, a turyści mijają ich relikwie nic nie rozumiejąc z łacińskich napisów które głoszą ich sławę i zasługi.

Pozdrawiam.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2719) dodano 28.11.2018 13:54

Piękne i interesujące, historyczne miasto. Miejsce warte odwiedzenia z powodu sarkofagu i spoczynku św. Augustyna, który pozostawił ciekawą sentencje życiową: ,,Że nie spokojne serce człowieka do puki w Bogu nie spocznie"
Pozdrawiam:)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2250) dodano 28.11.2018 12:49

Uwielbiam romańskie krypty. Te miejsca mają w sobie dostojność wieków. Poza tym, lubię tą architektoniczną surowość :-)
Wieże (chyba ?) mieszkalne - super. Fajnie było by wdrapać się na którąś i spojrzeć na miasto z góry.
Pozdr.

pipol użytkownik pipol(wpisów:9017) dodano 28.11.2018 11:25

Kiedyś leczyli swoje kompleksy stawianiem wież, dziś dużymi samochodami ;)))))
Super jest ta rzeźba z foto 22 :)
pozdro

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!