m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
W Gandawie wsiadłam do tramwaju i tak oto dotarłam do turystycznego centrum. Mam piękna pogodę, kilka godzin czasu, jestem sama, mogę robić co chcę i bardzo mi się to podoba.
Korenmarkt, to rynek zbożowy zbudowany na starym targu. Położona na północy Belgii Gandawa, większości ludzi nie mówi nic. 
Jako że leży nad dwoma rzekami, ma poprzez kanał dostęp do Morza Północnego. Belgia to raj dla rowerzystów, których są tam niezliczone ilości, podobnie jak liczne parkingi dla rowerów.
Ta dziewczyna to nie zakonnica, a Arabka, jakich wiele w całej Belgii.Wiele z nich ubrane jest w tradycyjne stroje, natomiast torebki albo buty ( kozaczki) pochodzą z najdroższych sklepów. I to samo zdjęcie w kolorze, oba bardzo mi się podobają.
Gandawa to miasto w którego centrum zakazany jest ruch samochodami, wjazd posiadają tylko pojazdy uprzywilejowane, za to po głównych deptakach jeżdżą tramwaje. Most św. Michała to miejsce, z którego rozpościera się przepiękny widok na starówkę. 
Miasto jest perłą dla miłośników zabytków średniowiecza i renesansu.
Zdecydowałam się na poznanie miasta z poziomu wody, ponieważ można wtedy dostrzec widoki nieuchwytne z innych miejsc. Rejs biegnie wzdłuż najbardziej turystycznego odcinka miasta, ale pozwala dotrzeć do różnych zakamarków. Malownicze kamienice, świadczą o bogactwie miasta w średniowieczu, dzisiaj znajdują się w nich hotele i restauracje. Fasady budynków urzekają, centrum jest odrestaurowane, turystów masa, zwłaszcza sporo Azjatów. Wpływamy w tereny minimalnie oddalone od ścisłego centrum. Jeżeli jeszcze kiedyś będę płynąć łodzią jedno jest pewna. Miejsce w środku to wariant najgorszy z możliwych. Jak tylko pojawia się coś ciekawego wszyscy wstają. A robić zdjęcia ponad głowami tudzież tułowiami to sprawa z góry przegrana. Cóż, człowiek się uczy na błędach. Docieramy do wąskich uliczek,
śliczna knajpa po drodze towarzyskie spotkanie w luźnym stylu, Podczas rejsu dociera się do tyłu pochodzącego z XII wieku Zamku Gravensteen, średniowiecznej siedziby hrabiów Flandrii Stanowi on jedną z głównych atrakcji miasta, znajduje się praktycznie w samym historycznym centrum. Stary Gent miał 4 bramy, a mur okalający miasto miał 15 km.
Tu kończy się nasz rejs, wracamy z powrotem.Mówiąc szczerze był jak dla mnie trochę za dłu Kościół Sw.Mikołaja
i jedno z wejść. Gandawa, to uniwersyteckie, trzecie co do wielkości miasto w Belgii. Znajduje się w nim 18 muzeów, 100 kościołów oraz 400 historycznych budynków Pomnik mieszkańców miasta, malarzy braci Hubert i Jan van Eyck. Belfort, to średniowieczna dzwonnica, można windą wjechać na górę i podziwiać na spokojnie panoramę starej części miasta, tu widok na Kościół św. Mikołaja.
Czasami jest bardzo wąsko, problemem jest minięcie się dwóch osób. Katedra Świętego Bawona. Przyznam szczerze, że dopiero tworząc tą galerię dowiedziałam się ( jakkolwiek dziwnie to brzmi) co jak się nazywa, bo przez to zwiedzanie na czuja, w ogóle nie miałam pojęcia co oglądam. A tak mi się wszystko podobało, ze szkoda mi było tracić czas na otwieranie mini przewodnika, jaki ze sobą zabrałam.
Ratusz, jego budowę ratusza rozpoczęto w 1518 rok, a jego boki różnią się od siebie stylami Starsza część posiada poskręcane ornamenty, charakterystyczne dla rzeźb ozdobnego gotyku. Uliczni muzykanci, chyba nie ma już miast ani miasteczek bez ich postaci, tworzą skądinąd zawsze bardzo przyjemny klimat. I znowu Zamek Gravensteen, został on opuszczony przez ostatniego właściciela w XIV wieku i pełnił funkcje publiczne. Znajdowało się tam więzienie i sąd ( zwłaszcza procesy czarownic o uprawianie magii).
Dziś mieści się tu muzeum tortur, można też za opłatą wejść na mury. Grube mury, ciężkie drzwi, kawal starej historii, teraz żałuję, że nie zwiedziłam tego miejsca od środka. Obok zamku piękne zabytkowe kamienice, liczne sklepy ze słodkościami, pomysłowość przy tworzeniu i ekspozycji pralinek jest ogromna, ale ceny niestety bardzo wysokie. 
Het Patershol, to położona niedaleko centrum dzielnica różniąca się znacznie od folderowych zdjęc Gandawy. 

klimatyczne sklepiki, stylizowane na inną epokę,
o różnym stopniu fantazji właścicieli próbujących przyciągnąć swoją wystawą spacerujących turystów. i odważne w swojej kolorystyce lokale. Czekolada pojawiła się w Belgii już w 1635 r., dzięki kolonizacji Afryki i dostawom tego produktu z plantacji kakaowca w Kongo. Ponoć każdy mieszkaniec zjada 8 kg tego smakołyku.Belgia, to kraj, który płynie czekoladą, a pachnie goframi, które sprzedawane są po prostu wszędzie, z tak fantazyjnym nadzieniem, jakiego jeszcze nigdzie nie widziałam. Niestety, kilka godzin to za mało, aby miasto zobaczyć dokładnie, bo bardzo interesujące jest nie tylko ścisłe centrum, ale i położone nieopodal miejsca takie jak to.
Fajne w tym zakątku miasta jest to, że nagle jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zniknęli turyści. Jestem sama, aż trudno w to uwierzyć.
Nic, mój czas w mieście dobiega końca, muszę dostać się do tramwaju i na dworzec. Kieruję się ponownie do centrum. Z miast belgijskich nocą widziałam tylko Brukselę. Belgowie potrafią przepięknie podświetlać swoje architektoniczne perełki. Może wrócę jeszcze kiedyś do Belgii, wtedy na pewno będę chciała zobaczyć to miasto nocą. Gandawa, to partnerskie miasto Gdańska, kiedyś oba miasta należały do Hanzy, a sama Gandawa w średniowieczu należała do największych miast Europy. Bulwary wzdłuż rzeki zachwycają. Stoją tu jedne z najpiękniejszych kamieniczek ( to stare domy cechowe), jakie kiedykolwiek widziałam.
Polecam wizytę w przepięknej Gandawie, jak i innych miasta Belgii.

najbliższe galerie:

 
Gandawa i Brugia
1pix użytkownik whisky1979 odległość 0 km 1pix
Gent, Gandawa i okolice cz1
1pix użytkownik maxnik odległość 0 km 1pix
Gandawa
1pix użytkownik zibid odległość 1 km 1pix
Gandawa (Gent)
1pix użytkownik grzegorz86 odległość 2 km 1pix
Gandawa, Gent, Gand
1pix użytkownik andy odległość 3 km 1pix
Kanały Gandawy
1pix użytkownik lala odległość 5 km 1pix

komentarze do galerii (33):

 
gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 21.01.2019 14:19

Dzięki Ula, czekam teraz ja na Twoje prezentacje,
pozdrawiam

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 21.01.2019 10:56

Gabi , bardzo udana miejska galeria. Piekne miejsce , pieknie sfotografowane. Spontany zawsze sa najlepsze. Wiele razy sie o tym przekonałam. Dawno mnie tu nie było, nadrobienie wszystkich zaległości jest raczej niemożliwe. Az tyle czasu nie mam, ale wiem przeciez do kogo warto zajrzec, co czynię. Pozdro:))

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 06.12.2018 20:47

Jasko, dziękuję. Miejska architektura, cóż, nie jest to mój szczyt marzeń do fotografowania. Chciałabym Ci bardzo podziękować za whatsapowy hotline w Brugii, bardzo mi pomogłeś. Za to własnie cenię portal, ze docieramy wraz z innymi do wszelakich zakamarków świata i możemy skorzystać w razie czego z ich doświadczeń,
pozdrawiam

jasko227 użytkownik jasko227(wpisów:733) dodano 06.12.2018 17:55

piękna galeria Gabi ... trójka rewelacyjna i najbardziej charakterystyczna dla Ciebie ... tęsknota za Belgią wróciła ... gratuluję eskapady !!

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 05.12.2018 14:42

Elise, pojedz, będziesz zachwycona. I koniecznie na ruiny zamku na górę, wspaniała panorama na rzekę i miasteczko.
pozdrawiam

elise użytkownik elise(wpisów:985) dodano 05.12.2018 14:36

Gabi dziękuje. Skopiowalam link i oddalam do ulubionych. Pozdrawiam

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 04.12.2018 21:33

Pawelpopek, Belgia to kraj pięknych miast, ja widziałam tylko cztery, ale każde mnie zachwyciło.
Dziękuję i pozdrawiam

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 04.12.2018 18:39

Kabaczku, zgadzam się. Portal nasze podróże po czasie dodatkowo rozwija i wzbogaca, bo szukamy wiadomości, czytamy i dowiadujemy sie wielu nowych rzeczy. Dlatego też prezentacje stanowią fantastyczną pamiątkę,
dziękuję i pozdrawiam

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 04.12.2018 18:36

Jacek, dziękuję i pozdrawiam

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 04.12.2018 18:33

Elize, dziękuję, polecam Ci jeszcze jedno miejsce, które masz niedaleko, miasteczko Saarburg, 50 km od Luksemburga
https://www.google.pl/search?q=saarburg&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjgoO6Y2obfAhUBlIsKHQL-BqsQ_AUIDygC&biw=1356&bih=616
pozdrawiam

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1323) dodano 04.12.2018 18:10

Kusisz mocno Gandawą...
Bardzo często tak mam, że dopiero przygotowując galerie docieram do różnych ciekawostek i wiadomości o miejscach które wcześniej widziałem. Uważam to za duży plus tego portalu.
Pozdrawiam.

jacek11111 użytkownik jacek11111(wpisów:102) dodano 04.12.2018 18:02

Piękne zdjęcia.Nie wiedziałem że Gandawa jest tak piękna.

elise użytkownik elise(wpisów:985) dodano 04.12.2018 13:48

Zachęciłaś mnie do odwiedzenia Gandawy. To przecież blisko od Luksemburga. Serdecznie pozdrawiam.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 04.12.2018 10:34

Olazim, polecam Belgię, jest naprawdę piękna,
dziękuję i pozdrawiam

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 04.12.2018 10:33

Wielkopolanko, zwiedzanie z biurem ma swoje plusy, bo jednak pokazują z reguły najważniejsze rzeczy, które na własną rękę mogą umknąć, minusem jest niestety limit czasu i stała obecność kilkunastu a nawet kilkudziesięciu osób. Tu byłam zupełnie sama i świetnie się z tym czułam,
dziękuję i pozdrawiam

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 04.12.2018 10:30

Charlie, no niestety nie zaliczyłam tego zamku, a przygotowując tą prezentacje zobaczyłam u innych " galernikow' jaki stamtąd rozpościerał się widok na miasto, wielka strata, dziękuję i pozdrawiam

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 04.12.2018 10:23

Satan, dla mnie wszystkie wyjazdy są super, zarówno te spontaniczne jak i planowane, ale wiem co masz na myśli. Aura faktycznie trafiła mi się super,
dziekuje i pozdrawiam

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 03.12.2018 20:39

Miasto przecudnej urody.

pipol użytkownik pipol(wpisów:9089) dodano 03.12.2018 19:54

Na zdjęciu kolorowym jakby za dużo się działo w kadrze, an b/w super jest wyeksponowana ta dziewczyna :)

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 03.12.2018 19:33

PaniWu, dziekuję i pozdrawiam

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 03.12.2018 19:32

Lucy, dziękuję i pozdrawiam.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 03.12.2018 19:27

Pisanko, oba miasta są przepiękne, to jest ciężko porównywać. Ale wrzuciłam te dwa miasta Leuven i Tournai ( nigdy o takich nawet nie słyszałam), bajka to jest.
I bilety z Wrocławia dalej po 35 zloty. I do Obernai tez dotarłam w maju dzięki Tobie,
pozdrawiam

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 03.12.2018 19:21

Pipol, dograłam pierwotną wersje, też jest moim zdaniem fajne. A przyznam, ze zastanawiałam się nad właśnie tym zdjęciem w dwóch wersjach, ale nie chciałam powtórzeń. Ale teraz zostawię dwie wersje.

pipol użytkownik pipol(wpisów:9089) dodano 03.12.2018 19:00

Gabi, no właśnie B/W w tym wypadku jest super........ i niech nam inni nie mówią,że czarne to czarne a białe to białe ;)

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 03.12.2018 18:52

Pipol, potwierdzam, urocze. Też patrzyłam co to za banknoty, jakieś takie obce. Dziewczyna w pierwszej wersji była w kolorze, ale potem zmieniłam, fajnie, ze Ci sie taka wersja spodobała,
pozdro

olazim użytkownik olazim(wpisów:2270) dodano 03.12.2018 17:28

Piękne miasto,bardzo ładne do zwiedzania i nie tylko-podoba mi się ogromnie-pozdrawiam.

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1982) dodano 03.12.2018 15:32

Piękna galeria...zwiedzałam Gandawę wprawdzie z wycieczką ale również mnie zauroczyła....miło zobaczyć niektóre znajome miejsca..
pozdrawiam serdecznie:)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2380) dodano 03.12.2018 14:02

Super miasto. Zdecydowanie miałabym tam co oglądać :-)
Do Gravensteen z całą pewnością bym zajrzała, bo lubię te klimaty, a poza tym - zamczysko prezentuje się naprawdę świetnie.
Fajnie tu u Ciebie. Kolorowo. Miejsko.
Podobało mi się :-)
Pozdr.

satan użytkownik satan(wpisów:3319) dodano 03.12.2018 12:57

Takie spontaniczne wyjazdy są super, bo nawet się nie spodziewasz ile można z nich wyciągnąć ;-) Podobnie miałem w tym roku z Amsterdamem czy kiedyś ze Stambułem.
Miasto kojarzę ze znanego wyścigu kolarskiego "Gandawa-Wevelgem" ;-)
Super aurę trafiłaś i wyszła piękna, dopracowana prezentacja ;-)

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:754) dodano 03.12.2018 12:48

Gabi: Przypadki zdarzają się rzadko, ale najczęściej mają dobre zakończenie. Twój przypadek z Gandawą jest tego dowodem. Przypadkiem stworzyłaś piękną galerię. Z przyjemnością zwiedziłam Gandawę raz jeszcze. Byłam tam bardzo dawno temu (1993), niestety bez aparatu. Bardzo podoba mi się Twoja prezentacja. Pozdrawiam serdecznie

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3139) dodano 03.12.2018 12:32

Gabi pięknie tu i miłe Twoje pojawienie się😊.Serdecznie pozdrawiam.

pisanka użytkownik pisanka(wpisów:572) dodano 03.12.2018 12:22

Gabi, szczerze Ci zycze wiecej takich przypadkowych wycieczek. Warto ;) Galeria bardzo fajna, miasto takze.Dla mnie to jednak belgijski nr.2 , Brugia jednak jest nie do pobicia😉.Z innych z ciekawych na pewno Leuven , Tournai...jest tego sporo. Gratuluje fajnych fotek i pozdrawiam

pipol użytkownik pipol(wpisów:9089) dodano 03.12.2018 11:52

Bardzo urocze miasto :)
Na foto 36 nie znalazłem "naszego" banknotu :(
Super foto 3 :)
pozdro

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!