m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (44):

 
Jacek bardzo chce nam pokazać, najpiękniejszą część Colmar - « Petite Venise » , a czas nas goni, bo już późne popołudnie. Ruszamy więc raźno na poszukiwanie tego miejsca. Parkujemy w centrum starego miasta, w okolicy gotyckiej Kolegiaty Św. Marcina, wybudowanej na przełomie XIII i XIV wieku. Promienie późno popołudniowego słońca dodają jej uroku. Wewnątrz katedry obszerna nawa główna. W nawie bocznej kaplica z widoczną z lewej strony, rzeźbą, naturalnych rozmiarów, przedstawiającą ostatnią wieczerzę,…..

A w centralnej części kaplicy piękny tryptyk (nieostry, sorry!), wykonany w drewnie, przedstawiający Maryję trzymającą w ramionach zdjętego z krzyża Jezusa. Wychodzimy z katedry, godzina popołudniowa i ruch w mieście duży. Jak najlepiej poruszać się po zatłoczonych uliczkach?
Może na hulajnodze? Może biegiem, będzie szybciej…… Można wygodnie fiakrem zaprzężonym w parę ślicznych siwych koni….. Albo, też wygodnie, ciuchcią elektryczną,..….

A może bicyklem?

Decydujemy się jednak na spacer, Jacek ponad wszystko przedkłada wędrówki piesze, a fragment poszukiwanego kanału (« Petite Venise ») minęliśmy właśnie przed momentem.
Ale miasteczko jest tak niesamowite, że specjalnie gubimy się pośród uroczych uliczek, mijamy śliczne kolorowe szachulcowe kamieniczki w kratkę. Jest ich tutaj bez liku! Wielokolorowe, z pięknie ukwieconymi oknami i balkonami. Ten dom lekko nadgryziony wielowiekowym zębem czasu, też śliczny.

Kolorowe kamieniczki po obu stronach jednej z głównych ulic Rue des Clefts. I znowu te bajkowe, jak z piernika, kamieniczki w kratkę.

U wylotu ulicy widoczny XIV wieczny kościół Św. Mateusza…..
Kościół otoczony małymi kolorowymi kamieniczkami, ze spływającymi z okien kaskadami 
czerwonych pelargonii.
Pośród kamieniczek przytulne ogródki kawiarniane. Przysiądziemy na chwilę, żeby napawać się pięknym widokiem i spróbować dobrego alzackiego wina. Ruszamy dalej w poszukiwaniu kamieniczek nad rzeką Lauch. A słońce, coraz niżej chowa się za domami. Nie będę się powtarzać, jest bajkowo! Coraz bardziej bajkowo! Na wprost nas urocza, mała różowa kamieniczka, a za nią schowany, widoczny fragment pięknego dachu Kaufhaus (Koifhus) - domu towarowego z 1480 roku, z dachówką ułożoną w piękną zielonoczarną kratę.
Z prawej strony widoczna kamieniczka z 1361 roku, w której obecnie mieści się hotel Saint Martin. A to reprezentacyjna, frontowa część Kaufhausu. Ten dom towarowy, wiele wieków temu spełniał dwie funkcje: na parterze znajdowały się magazyny, odbywała się wymiana, kupno- sprzedaż różnych towarów. Na piętrze kupcy zawierali transakcje handlowe, celne i inne, pewnie przy lampce świetnego tutejszego wina. I dzisiaj również można się napić dobrego alzackiego wina. Zanurzamy się w następną uliczkę z kolorowymi kamieniczkami. I w następną, mijamy starą zabytkową halę targową, nie wiem z którego stulecia. I,…..jesteśmy na moście nad rzeką Lauch, w sercu « Petite Venise ». Urzekający widok na sąsiedni most i te kamieniczki przeglądające się w lustrze wody. Z prawej strony ściana starej hali targowej i widoczne kamienne podesty wystające nad wodą. Dawniej rzeka była drogą, którą kupcy na łodziach dowozili towar (owoce, warzywa, inne produkty) na targ.

Dzisiaj po rzece pływają łodzie (gondole) z turystami, a wystające nad wodą podesty zamienione są w kawiarenki na wodzie.
Widok na rzekę Lauch i kolorowe kamieniczki wzdłuż Rue de la Poissonerie. Kolorowe bukiety kwiatów same wchodzą w obiektyw aparatu. I brak mi słów, jest cudownie, w promieniach zachodzącego słońca.

A słońce coraz niżej, za chwilę kolorowe kamieniczki schowają się w cieniu. Kawiarenka na wodzie kusi spacerowiczów. Jeszcze jedno spojrzenie na rzekę Lauch i czas szukać miejsca na nocleg.
A my szukamy drogi powrotnej w okolice katedry, pod którą porzuciliśmy samochód.

I znowu labirynt brukowanych uliczek, bajkowych kamieniczek….

Zapalają się pierwsze latarnie.

I już widać wieżę kolegiaty Św. Marcina. Ale zanim dotrzemy do katedry, jeszcze jedno cudo tego miasta, pierwsza renesansowa kamienica w tym mieście (dom Pfistera), wybudowana w XVI wieku. Wzbudza duże zainteresowanie zwiedzających. Jest piękna, a narożny wykusz szczególnej urody. Jeszcze jeden zakręt w najbliższą, uroczą uliczkę….
I jest katedra, zdobiona wieżyczkami różnego kształtu, z dachem w zielono-czerwoną kratę. W obiektywie aparatu, w promieniach zachodzącego słońca, jawi się jak piękna złocista bryła. Samochód pewnie z drugiej strony katedry. 

Ostatni kadr z Colmar, przez szybę automobilu, bo nie ma gdzie zaparkować. Vive la France! - pozdrawiamy „Damę z Pochodnią” na rondzie. Opuszczamy Colmar, a jutro do Agvinon. Dobranoc.

najbliższe galerie:

 
Sélestat, Alzacja.
1pix użytkownik szarykot odległość 9 km 1pix
Alzacja - Bergheim
1pix użytkownik kabaczek odległość 9 km 1pix
Alzacja - Ribeauville
1pix użytkownik kabaczek odległość 12 km 1pix
Riquewihr w Alzacji
1pix użytkownik dreptak odległość 12 km 1pix
Alzacja - Hunawihr
1pix użytkownik kabaczek odległość 12 km 1pix
Colmar Alzacja
1pix użytkownik szarykot odległość 13 km 1pix

komentarze do galerii (16):

 
paniwu użytkownik paniwu(wpisów:796) dodano 13.12.2018 11:42

patryku80; Miło, że odwiedziłeś Colmar. Dziękuję i pozdrawiam

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4836) dodano 09.12.2018 18:20

Piękna galeria z pięknego miasta. Wspaniale to wszystko zachowane. Jest tak bajkowo

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:796) dodano 03.12.2018 16:43

pisanka: Dzięki, że odwiedziłeś Colmar raz jeszcze. Miasteczko jest rzeczywiście fotogeniczne, a my byliśmy tam za krótko, żeby odnaleźć wszystkie uroki tego miejsca. Pozdrawiam serdecznie.

pisanka użytkownik pisanka(wpisów:572) dodano 03.12.2018 15:23

Bardzo fajna prezentacja . Colmar jest zawsze fotogeniczny. Pozdrawiam

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:796) dodano 03.12.2018 14:08

charlie: Dziękuję, że odwiedziłaś moją galerię. Miło, że spacer się udał i pozostawił ciepłe odczucia. Dzięki za obszerny komentarz. Pozdrawiam

charlie użytkownik charlie(wpisów:2380) dodano 03.12.2018 13:45

Przepiękna architektura. Widok domów w kratkę zawsze powodował szybsze bicie mojego serca :-)
Podczas tegorocznych wakacji miałam przyjemność spacerować po kilku kratkowanych miastach-perełkach w Górach Harzu.
Przepiękne miejsca.
Colmar jest podobne, z tą różnicą, że tam domy są wyższe i mają bardziej 'bawarski' styl.
W Twojej galerii domy wyglądają fantastycznie. Zachodzące słońce pięknie podkreśliło ich kolory.
Bardzo, ale to bardzo spodobał mi się spacer który nam zafundowałaś :-)
Pozdr.

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:796) dodano 02.12.2018 21:49

elise; Jak miło słyszeć, że Colmar kojarzy się z pięknymi wspomnieniami. Polecam to miejsce wszystkim Obieżyświatkom i Obieżyświatom. Tobie elise dziękuję, że odwiedziłaś moją galerię. Pozdrawiam serdecznie.
doracz: Fajnie, że zajrzałeś do Colmar i że się podobało. Dziękuję za wizytę. A Twoje "zaginione cywilizacje" są niesamowicie ekscytujące, lubię do nich wracać. Pozdrawiam

doracz użytkownik doracz(wpisów:1320) dodano 02.12.2018 21:26

Przepiękny jest ten Colmar w Twoim wydaniu.
Pozdrawiam serdecznie :)

elise użytkownik elise(wpisów:988) dodano 02.12.2018 14:51

Z wielką przyjemnością pospacerowałam po pięknym Colmar. Mam pienne wspomnienia z Colmar. Było wtedy babie lato.Pozdrawiam

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:796) dodano 02.12.2018 11:29

ak, wo: Miło, że odwiedziliście moją galerię. Dziękuję i pozdrawiam

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:796) dodano 02.12.2018 11:27

Dreptak: Dziękuję, że przespacerowałaś się raz jeszcze po Colmar. Rzeczywiście, w tym miejscu mogą być tylko bajkowo-kolorowe wspomnienia. Tego też doświadczyłam. Pozdrawiam serdecznie

wo użytkownik wo(wpisów:388) dodano 02.12.2018 02:55

przepięknie...

ak użytkownik ak(wpisów:6375) dodano 02.12.2018 00:16

byłem rok temu ale fajnie popatrzeć na piękne foty i wspomnieć :)

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1523) dodano 01.12.2018 23:45

mam bardzo miłe wspomnienia zw. z tym miejscem :)

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:796) dodano 01.12.2018 21:06

Wielkopolanko, rzeczywiście urzekające są miasteczka w tamtym regionie. Dzięki, że odwiedziłaś moją galerię, a spacer okazał się przyjemnością. Pozdrowienia

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1989) dodano 01.12.2018 16:16

Dziękuję za cudowny bajkowy spacer po Colmar. Przypomina mi Strasbourg "Petite France".
pozdrawiam serdecznie:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!