m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Wjeżdżamy do Antwerpii. Witają nas piękne murale. Katedra Najświętszej Marii Panny - jedna z najwyższych budowli sakralnych na świecie.  Wysokość 123 metry. Het Steen - średniowieczny zamek, wybudowany w latach 1200-1225, jest najstarszym budynkiem w mieście. Położony jest przy samej rzece. Jego pierwotna nazwa na obecną została zmieniona w 1520 roku. Nowa nazwa pochodzi od słowa steen co od holenderskiego oznacza kamień. Ten zamek, który został wybudowany w średniowieczu był wielokrotnie przebudowywany. W okresie od 1549 do 1823 roku pełnił funkcję wiezienia Pomnik legendarnego olbrzyma Lange Wappera koło zamku Het Steen.
Widok na Skaldę - rzekę płynącą przez Francję, Belgię i Holandię. Długość - 350 km, powierzchnia zlewni – 21 tys. km². Idziemy w stronę rynku.
Prawie z każdego punku w mieście widać Katedęa Najświętszej Marii Panny. Rynek w Antwerpii (nid. Grote Markt) - rynek w centrum Antwerpii, w Belgii. Na rynku znajduje się wiele cennych zabytków, m.in. ratusz miejski, kamienice cechowe oraz fontanna Brabo[1]. W pobliżu stoi również katedra Najświętszej Marii Panny, której wieża góruje nad placem[2].
Ratusz w Antwerpii czyli Stadhuis van Antwerpen to renesansowy budynek, znajdujący się na Rynku w Antwerpii. Jego budowa trwała 5 lat, pomiędzy rokiem 1561., a 1565. Otwarcie Ratusza nastąpiło w 1565 roku, 27. lutego.
Uważany jest za jeden z najważniejszych zabytków okresu renesansu w Królestwie Niderlandów, został wpisany na Listę światowego dziedzictwa narodowego UNESCO. Początkowe plany zakładały budowę Ratusza w okolicy 1540. roku, kiedy to miał powstać reprezentując styl gotycki.
Do dzisiaj budynek w dalszym ciągu pełni role administracyjną w mieście, poprzez m.in. urzędującego tam burmistrza miasta.
Budynek, jak wiele innych zabytkowych obiektów przechodził także przez odbudowy i przebudowy.
W 1576 roku, został podpalony, a odnowiono go dopiero w 1579 roku. Natomiast XIX wiek przyniósł zmiany wewnątrz budowli. Fontanna Brabo (nid. Brabofontein) - fontanna umieszczona na środku rynku w Antwerpii. Przedstawia legendarnego rzymskiego żołnierza, Silviusa Brabo wyrzucającego dłoń odciętą olbrzymowi zwanemu Druon Antigoon. Została odsłonięta w 1887 roku.
Wykonawcą fontanny był Jef Lambaux, który w 1883 roku zaprezentował radzie miejskiej projekt swojego przyszłego dzieła. Odsłonięcie pomnika nastąpiło w 1887 roku. Rzeźba nawiązuje do legendy o rzymskim żołnierzu Silviusie Brabo, który wyzwał na pojedynek Druona Antigoona, olbrzyma który domagał się zapłaty od żeglarzy przeprawiających się przez Skaldę.
Potwór, który nazywał się Druon Antigoon, nakłaniał ludzi do płacenia mu pieniędzy, kiedy ktokolwiek chciał przejść przez most na rzece Scheldt. Jeśli ktoś odważył się mu sprzeciwić, olbrzym odcinał takiemu śmiałkowi dłoń. Dlatego właśnie Brabo stoczył walkę z potworem i w rewanżu przed zabiciem giganta również odciął mu dłoń i wrzucił do rzeki. Idziemy w stronę Katedry.
Pierwsze dane o Antwerpii pochodzą z VIII wieku, a
prawa miejskie Antwerpia posiada od 1291 W XVI wieku było to  najważniejsze i najbogatsze handlowe miasto Europy. W 1531 roku założono tu pierwszą na świecie giełdę. W 1920 roku w mieście odbyły się Letnie Igrzyska Olimpijskie.
Petro Paulo Rubens we własnej osobie. Antwerpia to miasto Rubensa, mody i diamentów.
Jest to największe miasto portowe Belgii i drugie po Rotterdamie miasto portowe Europy z łącznym przeładunkiem 110 mln ton rocznie. Antwerpia jest też największym na świecie ośrodkiem szlifierstwa diamentów.
Dochodzimy do Katedry. Zaraz wejdziemy do środka, ale o tym w drugiej części wycieczki. Serdecznie zapraszam.

najbliższe galerie:

 
Antwerpia
1pix użytkownik mereks odległość 0 km 1pix
Antwerpia 2
1pix użytkownik robson odległość 0 km 1pix
Antwerpia
1pix użytkownik travis odległość 0 km 1pix
Belgia - Antwerpia
1pix użytkownik irkas odległość 0 km 1pix
Antwerpia
1pix użytkownik muczacza odległość 1 km 1pix
Antwerpia - 2008
1pix użytkownik aniol_z_agh odległość 3 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
robson użytkownik robson(wpisów:451) dodano 12.12.2018 09:00

Niestety na dworcu nie byłem, ale widziałem na zdjęciach, że to prawdziwe dzieło sztuki, taki dworzec-muzeum z piękną architekturą. Niestety często się teraz zdarza, że chce się zwiedzić jakieś miejsce, a tam akurat jest remont i stoją rusztowania. No ale potem będzie ładniej :-) Pozdrawiam serdecznie,.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2670) dodano 11.12.2018 12:18

Z ogromnym zainteresowanie przemierzyłam z Tobą Antwerpię. Bo ja tam byłam w strugach deszczu. pierwszym celem był zamek, niestety. Cały był w rusztowaniach, z kolei rynek zabudowali muszlą koncertowa i trybunami. Teraz widzę jaki jest barwny i tętniący życiem. Ciekawa jestem kolejnej odsłony. A zwiedziłeś dworzec kolejowy?
pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!