m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Stoimy przed Katedrą Najświętszej Marii Panny w Antwerpii. Zaraz wejdziemy do środka. Jest to największy i najbardziej znaczący kościół gotycki w Belgii. Jednak ze względu na liczne przebudowy jej styl nabrał cech nie tylko gotyku, lecz także renesansu, baroku, rokoko i innych.  Budowa jej trwała prawie 200 lat. Rozpoczęta w 1352, a zakończona została 1521. Od tamtej pory góruje nad całym miastem do tej pory pozostając najwyższym budynkiem Antwerpii. Na przestrzeni wieków przeszła ona bardzo wiele, m.in. grabieże, pożar, demolowanie przez protestantów i inne. Katedra w Antwerpii została wzniesiona głównie z cegły i białego kamienia. Jest to przykład gotyku brabanckiego.
W trakcie jej budowy styl architektoniczny zmieniał się. U podnóża jest to dość surowy, ciężki budynek. Jednak im wyżej, tym staje się on coraz bardziej zdobniczy, a samo zwieńczenie jest już bardzo urozmaicone. Północna wieża ma 123 metry wysokości, natomiast południowa zaledwie 65,3 metrów. Katedra jest długa na 118 metrów, a w najszerszym miejscu jej nawa ma 53,5 metra. Całkowita powierzchnia wynosi około 8 000 m². Ma 2 400 miejsc siedzących, a w całej katedrze może zmieścić się nawet 25 000 osób. Katedra składa się z 7 naw, 125 kolumn, 128 okien (55 witrażowych), wieży północnej, wieży południowej, ośmiobocznej latarni na przecięciu nawy i transeptów, chóru, ambit i 11 kaplic.
Wewnątrz tej budowli znajduje się wiele dzieł sztuki: rzeźby (Madonna z Dzieciątkiem, Matka Boża z Antwerpii), obrazy (m.in. Rubensa - Podniesienie krzyża i Zmartwychwstanie Jezusa oraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny)... ... retabulum św. Józefa, Tron anielski z pozłacanego i posrebrzanego drewna, witraże, grobowiec biskupa Mariusa Ambrosiusa Capello, piękne organy, stelle, bogato zdobiona ambona, tabernakulum w postaci Arki przymierza i inne. Obecnie za opłatą można zwiedzać jej wnętrze i wszystkie dzieła sztuki w jej wnętrzu. W środku znajduje się także sklep z pamiątkami, gdzie można kupić przewodniki po katedrze w wielu językach (w tym po polsku). Budowa tej katedry, która stoi tu do dziś, rozpoczęta została w 1352 roku. W pierwotnych zamierzeniach miała ona mieć 2 równej wysokości wieże. Już po ukończeniu budynku w roku 1533, w nocy z 5 na 6 października wybuchł pożar. Strawił on dużą część budynku. W jego wyniku budowę drugiej wieży odłożono, a następnie zaniechano w ogóle. W 1559 kościół zyskał status katedry i został główną siedzibą biskupstwa antwerpskiego. 20 sierpnia 1566 roku, protestanci zdemolowali dużą część świątyni ze względu na panujący ikonoklazm.
Od 1581, gdy miasto znalazło się pod panowaniem protestantów ponownie kościół został zdemolowany, a dzieła sztuki które się w nim znajdowały zostały zniszczone lub wywiezione. Kolejne grabieże miały miejsce w trakcie rewolucji francuskiej. W 1794 roku rewolucjoniści po tym, jak opanowali te tereny, zdewastowali kościół. Rozważano później nawet jego wyburzenie jednak ostatecznie pozostał na swoim miejscu. W przeciągu wieku XIX do katedry powracały dzieła sztuki, wcześniej z niej zrabowane, a sam budynek został odrestaurowany. Ostatnie duże prace konserwatorskie miały miejsce w latach 1965-1993. Antwerpia potrafi wywrzeć ogromne wrażenie na zwiedzających. Często mówi się, że dopiero przyjeżdżając tu możemy się wyleczyć z klaustrofobii, w którą wpędzają nas inne belgijskie miasta Antwerpia to nie tylko zabytki, ale wspaniała atmosfera, malownicze krajobrazy, moda i oczywiście diamenty.
Może właśnie dlatego warto na własne oczy przekonać się, czy te szlachetne kamienie są najlepszym przyjacielem kobiety. Jedno jest pewne, w tym mieście nie będziecie się nudzić. Mieszkańców Antwerpii łączy pragmatyczność holenderska z francuską nonszalancją i zamiłowaniem do dobrego jedzenia i piwa. Typową i popularną w każdej restauracji antwerpską potrawą jest garnek muli (omułków).
Obowiązkowo w pubie na rynku wypada zamówić bolleke czyli bokal antwerpskiego piwa De Koninck i zrobić spacer po licznych i niezwykle ciekawych uliczkach handlowych z fascynującymi sklepikami. Antwerpia jest jednym z ciekawszych i ładniejszych miast Europy, mocno spowinowacona z Amsterdamem i Gdańskiem.
Obok Gandawy i Brugii jest to niewątpliwie najpiękniejsze miasto Belgii. Zdecydowanie ciekawsze od Brukseli która poza fantastycznym koronkowym rynkiem i przewartościowanym siusiających chłopczykiem liczy na gapiów zafascynowanych stolicą Unii Europejskiej. Legenda mówi, że dawno, dawno temu, nad rzeką Skaldą (Schelde) żył olbrzym zwący się Druon Antigoon. Olbrzym kazał sobie płacić cło od każdego kto się przez rzekę przeprawiał. Kto cła nie zapłacił temu Antigoon rękę ucinał i wyrzucał ją do rzeki. Dopiero rzymski żołnierz Silvius Brabo ośmielił się przeciwstawić olbrzymowi i w walce go pokonał; odciął rękę olbrzyma i wrzucił ją do Skaldy. Tą legendę przedstawia fontanna przed ratuszem na rynku starego miasta.
W języku holenderskim ”rzucić rękę” znaczy ”hand werpen” co brzmi niemal tak samo jak dzisiejsza holenderska nazwa miasta AntWerpen. Podobnież nazwa prowincji Brabancja pochodzi także od tego właśnie Rzymianina Brabo. Antwerpia jest miastem różniącym się od miast holenderskich. Będąc znacznie więcej pod wpływem południa Europy mieszkańcy Antwerpii zachowali znacznie bardziej swój Burgundzki, południowy charakter. Chociaż miasto było także jedno z centrów reformacji i rewolta ikonoklastów  (beeldenstorm) ogołociła piękna gotycką katedrę z wszelkich wizerunków boskich i świętych to jest to miasto znacznie mniej zreformowane niż miasta Holandii.
Zamek Het Steen.
Pora wyjeżdżać.

najbliższe galerie:

 
Antwerpia
1pix użytkownik mereks odległość 0 km 1pix
Antwerpia
1pix użytkownik robson odległość 0 km 1pix
Antwerpia
1pix użytkownik travis odległość 0 km 1pix
Belgia - Antwerpia
1pix użytkownik irkas odległość 0 km 1pix
Antwerpia
1pix użytkownik muczacza odległość 1 km 1pix
Antwerpia - 2008
1pix użytkownik aniol_z_agh odległość 2 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!