m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Brugia to ważny port śródlądowy dostępny dla statków morskich, połączony kanałami z Ostendą i Zeebrugge nad Morzem Północnym oraz z Gandawą. Pierwsze fortyfikacje powstały po podboju przez Juliusza Cezara plemienia Menapii w I wieku przed Chrystusem, które miały chronić wybrzeże przed piratami. Frankowie przejęli ten obszar od starożytnych Rzymian około IV wieku. W IX wieku wikingowie najechali te ziemie zmuszając Baldwina I, hrabiego Flandrii do wzmocnienia fortyfikacji. Wkrótce wznowiono handel z Anglią i Skandynawią. Mniej więcej w tym okresie pojawiły się monety z nazwą Bryggia - które może mieć to samo pochodzenie co norweskie Bryggen. Brugia otrzymała prawa miejskie 27 lipca 1128 roku. Wtedy też zbudowane zostały nowe mury i kanały. Od mniej więcej roku 1050 stopniowe zamulanie spowodowało iż miasto utraciło bezpośredni dostęp do morza.
Odzyskało go dzięki sztormowi w 1134 roku, który stworzył naturalny kanał w Zwin. Co to za piękne panienka z okienka? Pompa wodną z brązową głową konia po obu stronach nad dużą misą. Jest wykorzystywana przez kierowców wozów konnych, zapewniających dobrze sytuowanym turystom krótkotrwałą iluzję podróży w czasie.
Takie to piękne, fikuśne czekoladki można kupić w Brugii. Zdjęcie robione prosto z chodnika przy ulicy - to jest witryna sklepu, więc każdy może bez problemu zapoznać się z ofertą sklepu. Oczywiście również dzieci. Wynika z tego, ze Belgowie są bezpruderyjni. U nas to raczej nie do pomyślenia.
Pieknie jets nad tymi kanałami... Kościół Najświętszej Marii Panny w Brugii (hol. Onze-Lieve-Vrouwekerk (Brugge)) - kościół rzymskokatolicki, położony w centrum Brugii. Kościół został zbudowany w latach 1290-1549 i przedstawia mieszankę stylów architektonicznych - od gotyku po barok. Najbardziej charakterystycznym elementem jego architektury jest wysoka na 122,30 m ceglana wieża, druga pod względem wysokości ceglana wieża na świecie po wieży kościoła św. Marcina w Landshut (130,6 m). Najcenniejszym elementem wyposażenia jest rzeźba Michała Anioła, Madonna z Brugii, powstała w 1504, jedno z nielicznych dzieł tego artysty, znajdujących się poza granicami Włoch. Prawdopodobnie przeznaczona była początkowo dla katedry w Sienie, ale została sprzedana kupcom z Brugii, braciom Janowi i Alexandrowi Mouscron, którzy w 1514 podarowali ją kościołowi Najświętszej Marii Panny. Rzeźba dwukrotnie była zagrabiana przez okupantów - w 1794 przez francuskich rewolucjonistów i w 1944 przez Niemców, ale za każdym razem odzyskiwano ją.
W prezbiterium za głównym ołtarzem znajdują się grobowce księcia Burgundii Karola Śmiałego i jego córki, księżnej Marii. Pozłacane brązowe figury ojca i córki spoczywają na wypolerowanych płytach z czarnego kamienia. Oboje mają korony na głowach. Książę jest w pełnej zbroi i z Orderem Złotego Runa.
Przechodzimy przez Most Bonifacusa. Jest to most miłości, gdzie obowiązkowe są zdjęciowe sesje ślubne. Sam most jest uroczy, a jego okolica jest cudownie piękna.
Słynne belgijskie koronki - można z nich zrobić nawet mapę. Idziemy ulica Dijver Udajemy się w stronę Ratusza i bazyliki Świętej Krwi.

najbliższe galerie:

 
Brugia
1pix użytkownik krysia_er odległość 0 km 1pix
Brugia 2
1pix użytkownik robson odległość 1 km 1pix
Belgia - Brugia`07. [I]
1pix użytkownik krushyna odległość 1 km 1pix
Belgia - Brugia Two `07.
1pix użytkownik krushyna odległość 1 km 1pix
Belgia - Brugge
1pix użytkownik herika odległość 1 km 1pix
BRUGGE . . .  Wenecja Północy na kolorowo
1pix użytkownik jasko227 odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
gabi użytkownik gabi(wpisów:2692) dodano 14.12.2018 10:47

Brugia to miasteczko, w którym można się zapstrykać na śmierć. Tłumy niesamowite tam są, chyba największe. Ale TEGO sklepu ze słodkościami nie widziałam,faktycznie szok to jest,
pozdrawiam

pipol użytkownik pipol(wpisów:9073) dodano 13.12.2018 23:06

To zapewne przez te mity, Robson ;))))

robson użytkownik robson(wpisów:451) dodano 13.12.2018 22:59

Nie, pipol, na wycieczce byli sami dorośli lidzie i nikt nie był zbulwersowany :-) A część kobiet - że tak powiem - była zaintrygowane. Kilka z nich nawet kupiło sobie te czekoladki i nie wiem dlaczego preferowały te z ciemnej czekolady ;-)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2784) dodano 13.12.2018 22:13

Ciekawie - ciekawie !

pipol użytkownik pipol(wpisów:9073) dodano 13.12.2018 11:50

czyli, mówisz,że cała wycieczka była zbulwersowana czekoladkami ?

elise użytkownik elise(wpisów:974) dodano 13.12.2018 09:27

Brugia to piękne historyczne miasto. Przypomniałam sobie te piękne miejsca. Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!