m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
 Historia

Początki osadnictwa na terenie Siedmiogrodu to około XII wiek. Król Węgier sprowadził na te ziemie Sasów - niemieckich handlarzy i osadników. Zadaniem osiedleńców było wzmocnienie liczebności mieszkańców, a co się z tym wiąże, także silniejsza obrona kraju. Pierwsza nazwa dzisiejszej Sigishoary związana była z łaciną i brzmiała Castrum Sex. Dopiero w 1337 roku miasto otrzymało prawa miejskie i swoją kolejną nazwę. Rozwój Sigishoary był szybki, a koncentrował się wokół handlu i rzemiosła. Zdominowali je oczywiście Niemcy i to oni rozbudowywali domy i stawiali fortyfikacje. Właśnie w tym mieście mieszkał i udzielał się Wlad Diabeł, ojciec słynnego rumuńskiego księcia Draculi. W Sigishoarze mieszkał też książę Jerzy Rakoczy, późniejszy król Węgier. Wiek XVII i XVIII to dla miasta okres plag, pożarów, zarazy i tureckiej okupacji, powstania węgierskiego.
Dopiero po I wojnie światowej i rozpadzie Aurstro-Węgier miasto weszło na stałe w skład Rumunii. Starówka znajduje się na liście UNESCO. Założona przez siedmiogrodzkich Sasów w 12 wieku, Sighisoara nadal stanowi jeden z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Europie. Starówka, to doskonale zachowany 16-wieczny kompleks złożony z dziewięciu wież, brukowanych uliczek, kamienic i kościołów. Jest to także miejsce urodzenia Vlada Draculi, znany także jako Vlad Tepes (Vlad Palownik), władca prowincji Wołoszczyzny.  Dom Drakuli (Casa Dracula) znajduje się na Placu Cytadeli, niedaleko Wieży Zegarowej.
Cytadela Sighisoara była zbudowana w 12 wieku, a została dodatkowo wzmocniona i rozszerzona w 15 wieku. W wieku 14 i 15, tempo wzrostu gospodarczego zapewniło środki finansowe na budowę silnego systemu obronnego z 14 wieżami oraz kilka bastionów wyposażonych w artyleryjskie strzelnice. Kościół na wzgórzu (Biserica din Deal) to najbardziej reprezentacyjny obiekt Sigishoary. Zbudowano go w stylu gotyckim na wysokości 1373m npm. Jego budowa trwała około 200 lat. Początkowo kościół katolicki, stał się głównym kościołem mieszkańców Sighisoary, przybierając charakter luterański.  Poza tym warto zobaczyć Kościół Trędowatych i prawosławną katedrę, Kościół rzymsko-katolicki św Józefa i Cerkiew z Cornesti.
Przede wszystkim w Sigishoarze są trzy warte odwiedzenia muzea: Muzeum Historyczne, Kolekcja Broni i Sala Tortur. Do wszystkich mozna wejść wykupując tylko jeden bilet. W miesiącu lipcu ważnym wydarzeniem kulturalnym w Sigishoarze jest też Festival of Medieval Arts and Crafts.
W czasie tego festiwalu nastaje iście średniowieczna atmosfera, można posłuchac piśni trubadurów, obejrzec stroje średniowieczne, obrzędy i posłuchac legend.
Najpiękniejszą z wież jest Clock Tower, czyli wieża zegarowa, w której niegdyś przechowywano skarby. Ze wszystkich czternastu zachowało sie do dziś 9 wież Dajcie panocku  coś dla babci :)
 Wieże obronne miasta Dziękuje.

najbliższe galerie:

 
Sighisoara- bajkowa starówka
1pix użytkownik marianna_p odległość 0 km 1pix
Rumunia: Starówka Sighisoary
1pix użytkownik magdalena odległość 0 km 1pix
Sighişoara
1pix użytkownik patryk80 odległość 0 km 1pix
Transylwania 2016 - Sighisoara (4)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Rumunia cz.  4 - Shigisoara.
1pix użytkownik wmp57 odległość 0 km 1pix
Romania 07.2012 cz 004 W domu rodzinnym Drakuli
1pix użytkownik irasek_palownik odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
pisanka użytkownik pisanka(wpisów:564) dodano 05.12.2018 12:27

Czas pojechac do Rumunii i strzelic sobie solidna objazdowa wycieczke ;) pozdro

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 04.12.2018 22:48

Miasto przecudnej urody. Takie perełki można oglądać bez końca.

satan użytkownik satan(wpisów:3227) dodano 04.12.2018 20:23

Piękne miasto. Było się 13 lat temu, czas wrócić nie tylko na fotkach ;-)

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1147) dodano 04.12.2018 18:19

Dobrze było przypomnieć sobie to piękne miejsce. Ja niestety będąc tam nie miałem szczęścia do pogody.
Pozdrawiam.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2785) dodano 04.12.2018 17:12

paniwu - Dziękuje serdecznie i pozdrawiam:)

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:637) dodano 04.12.2018 17:07

Rumunia to bardzo ciekawy kraj. A Sighisoara, szczególnie i piękna i ciekawa. Podobał mi się spacer po tym mieście jeszcze raz. Bardzo fajna prezentacja. Pozdrawiam serdecznie

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!