m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Na pobyt w Toledo wybrałam hotel, z tarasu którego mogłam oglądać panoramę miasta od wschodu do zachodu słońca, gdybym tylko oczywiście chciała, ale nie chciałam i nie warto, gdyż miasto ma nam do zaoferowania niezliczoną ilość zabytków: kościołów, meczetów, synagog, muzeów, które spokojnie można podziwiać przez tydzień. Toledo to miasto o złożonej i bogatej historii. Widać w nim na każdym kroku i w każdym detalu wpływy trzech religii: chrześcijańskiej, islamu i judaizmu. Wrócę jeszcze do panoramy miasta, którą widzicie. O każdej porze dnia zapiera dech w piersiach. Ja jednak chciałam uwiecznić ją wieczorową porą, gdy jest rozświetlona tysiącem lamp. I tutaj był problem. Nie wiedziałam, że w okresie zimowym min. katedra i zamek nie są codziennie iluminowane, raczej tylko w weekendy i od święta. Ostatniego wieczoru pobytu w Toledo na mojej twarzy pojawił się uśmiech, gdyż w końcu najważniejsze zabytki miasta były równocześnie podświetlone. Moja radość była ogromna, gdyż min. po to przyjechałam do tego miasta, aby uwiecznić je w czasie błękitnej godziny.
To był bardzo szybki wieczór. Przemieszczaliśmy się od punktu do punktu, a ja w błyskawicznym tempie fotografowałam co ciekawsze miejsca. Np. piętnastowieczny Puente de San Martin. ... Bano de La Cava. Nie do końca wiadomo jaką ta „łazienka Cava” pełniła funkcję. Jedni twierdzą, że był to przyczółek starego mostu, a inni, że było to molo, przy którym cumowały łodzie pływające po Tagu. Z ciekawostek podam, że miasto słynie z wyrobów ze stali i właśnie w nim powstało całe uzbrojenie do „Władcy Pierścieni”. Znane jest też z produkcji marcepanu i pysznych migdałowych likierów. Alcazar w nocnej szacie. Był kiedyś ufortyfikowanym pałacem królewskim, a obecnie mieści się w nim Muzeum Wojska, więc polecam je miłośnikom militariów. Na mnie nie zrobiło większego wrażenia.
Za to ogromne wrażenie wywarła na mnie najwspanialsza, najważniejsza, najlepiej widoczna i jeszcze kilka „naj” katedra - tutaj po lewej stronie. Widać ją dobrze z każdego miejsca w mieście, dzięki stumetrowej wieży. Jest jednak trudną do ogarnięcia budowlą ze względu na ciasną zabudowę wokół niej. Brak przestrzeni nie daje odpowiedniej perspektywy. Katedra powstała na miejscu głównego meczetu, a ten na miejscu wcześniejszej starej katedry. Wnętrza świątyni toną w półmroku. Rozjaśniane są tylko przez światło wpadające przez liczne przepiękne witraże. Nie będę Was zamęczać historią katedry, można o niej poczytać w innych miejscach. Napiszę tylko, że jest w niej co robić przez cały dzień. Godzinami można podziwiać sklepienia, …
efektownie rzeźbiony chór kapłański, ołtarze,… detale, … zgromadzone w niezliczonej ilości muzealne zbiory. Zachęcam też do wejścia na katedralną wieżę w popołudniowych godzinach, gdyż wtedy można podziwiać z góry ozłocone Toledo. Kolejnym wartym uwagi zabytkiem jest klasztor: Monasterio de San Juan de los Reyes. Został ufundowany przez Izabelę Kastylijską i Ferdynanda Aragońskiego. Zachwyca krużgankami okalającymi niewielki ogród. Powstał w stylu gotyckim, ale można się w nim dopatrzeć wpływów mauretańskich. Dało to niezwykle miłą dla oka mieszankę.
Zdjęć z klasztoru byłoby na całą prezentację, ale najlepiej jest go odwiedzić osobiście i podziwiać od posadzek, przez krużganki, detale do … bogato zdobionych stropów - tutaj drewniany. Klatka schodowa też jest przepiękna. Muzeum Wizygotów było kolejnym miejscem, które mnie zachwyciło. Mieści się ono w dwunastowiecznym kościele: Iglesia de San Roman. Zgromadzono w nim ciekawe pozostałości po Wizygotach, którzy mieli kiedyś w Toledo swoją stolicę.
Wizygocką kolumnę można też zobaczyć (na końcu po prawej stronie) w kościele El Salvador. Dla samego sklepienie warto wstąpić do barokowego kościoła Jezuitów San Ildefonso. I wejść na jego wieżę, aby spojrzeć na dachy Toledo. Koniecznie trzeba też zajrzeć do meczetu Christo de La Luz. Zbudowano go w 999 roku jako meczet i taką funkcję pełnił przez wiele lat, aż stał się kościołem. Z zewnątrz jest niepozorny, ale w środku wita nas ciekawe wnętrze, zwłaszcza, gdy spojrzymy w górę. To także obowiązkowe miejsce do zwiedzenia: synagoga Santa Maria la Blanca.
Od frontu także niepozorna, wręcz niewidoczna od ulicy, ale już od wejścia wywiera wrażenie. Szybko zawiesza się w niej wzrok na niezwykłej konstrukcji: kolumnach, łukach … i sklepieniach ... ... a także detalach. Synagoga pełniła swoją funkcję przez 211 lat do pogromu żydów w 1331 r., kiedy to została kościołem, którym jest do dzisiaj. Jednak nie pełni swojej funkcji. Stała się galerią dzieł współczesnych artystów. Znów zapraszam w labirynt uliczek, w których miło jest się zgubić, pobłądzić, choć moim zdaniem nie jest to łatwe, gdyż miasto nie jest duże i do obejścia na własnych nogach.
Do starej części miasta lepiej nie wjeżdżać samochodem. Rozsądniej jest go zostawić na bezpłatnym parkingu poza murami miasta. Od wschodniej strony na parkingu blisko Alcantara Bridge, a od pólnocno-zachodniej blisko Circo Romano. Nie proponuję Wam parkingu w starej części miasta, gdyż widziałam jak wąskie są uliczki i jak obdrapane samochody z nich wyjeżdżały. Dla tych którzy wytrwali albo będą się wybierali do Toledo ważna informacja. Na pokazanych w tej galerii 6 zabytków (oprócz katedry) można nabyć jeden bilet, o który trzeba się upomnieć w pierwszym z odwiedzanych miejsc. Wychodzi znacznie taniej niż kupowanie biletów osobno na każdy z nich. Jeszcze rzut oka na kolorowe malowane elewacje mieniące się w słońcu. Eleganckie kamienice z drewnianymi wrotami bogato zdobionymi żelaznymi okuciami. 
Tutaj akurat arabska część miasta. Dziękuję za uwagę i zapraszam do bajecznie zabytkowego Toledo.

najbliższe galerie:

 
Klasztor San Juan de los Reyes - Toledo
1pix użytkownik lucpal odległość 1 km 1pix
Miejsca z Toledo - San Juan de los Reyes
1pix użytkownik ak odległość 1 km 1pix
Miejsca z Toledo - Santa María la Blanca
1pix użytkownik ak odległość 1 km 1pix
Hiszpania.  Toledo.
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 1 km 1pix
Miejsca z Toledo - KATEDRA
1pix użytkownik ak odległość 1 km 1pix
Hiszpania-Toledo
1pix użytkownik tereza odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (16):

 
harmony użytkownik harmony(wpisów:2855) dodano 06.03.2019 11:43

Kordula, jestem pewna, że już Tobie odpisałam, ale komentarza nie widzę, hm ...
Cieszę się, że zauroczyłaś się Hiszpanią i z niecierpliwością czekam na Twoją Andaluzję.
Miło że zajrzałaś i że się podobało :)
Serdecznie pozdrawiam :)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 23.01.2019 17:09

Piękności. Trudno wybrać kadr naj. Ja w zeszłym roku, choć to może dziwnie zabrzmi , po wielu latach planowania wyjazdu do Hiszpanii wreszcie tam trafiłam. Byla to Andaluzja. Zauroczylam sie Hiszpanią. Obiecalam sobie , że wrócę tam. Toledo piękne. Z przyjemnością obejrzałam .

harmony użytkownik harmony(wpisów:2855) dodano 04.01.2019 23:28

Gregy, jak zwykle miły komentarz :)
Dziękuję i pozdrawiam!

gregy użytkownik gregy(wpisów:639) dodano 27.12.2018 10:26

I co ja mam tu napisać. No jak zwykle pięknie :-).

harmony użytkownik harmony(wpisów:2855) dodano 19.12.2018 21:55

Satan, staram się, więc cieszą takie komentarze jak Twój :) Dzięki!

Pipol, a ja już wypiłam moją pamiątkę, a Ty jak widać swojej nie użyłeś ;)

Lucy, piękne, przynajmniej dla mnie. Niektórzy też twierdzą, że jest w trójce najpiękniejszych miast Hiszpanii razem z Barceloną i Madrytem. Z tym się nie zgadzam, gdyż Hiszpania ma niezliczoną ilość klimatycznych, pięknych i niepowtarzalnych miast.

Kabaczek, musisz pojechać i sprawdzić czy pokazałam rzeczywistość ;)
Zima, wieczory dłuższe, więc się w końcu zmobilizowałam do stworzenia prezentacji, zwłaszcza, że coraz mniej pamiętam z wyjazdów.

Paniwu, miło, że doceniłaś także narrację. Staram się opowiadać, a opowiadaniem nie zmęczyć ;)

Przemysławie, no i po co te całe prezentacje z dziesiątkami fotografii, opisami, jak wystarczy jeden kadr czy też rysunek, aby zapragnąć znaleźć się w danym miejscu ;)
To może teraz konkurs na galerie z jak najmniejszą ilością zdjęć, ale najbardziej zachęcających ?:)
PS Poczułam klimat Toledo, to miasto nie może się nie podobać :)

Anek, dziękuję bardzo i bardzo bym się ucieszyła, gdybyś pod wpływem mojej prezentacji Toledo odwiedziła to miasto. Przecież o to tutaj na portalu chodzi, aby zachęcać i się inspirować :)

Serdecznie Was pozdrawiam !:)

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2751) dodano 16.12.2018 18:35

Masz rację, jedno zdjęcie potrafi utkwić w pamięci i zachęcać do odwiedzin. Nigdy nie byłam w Toledo i cholerka parę zdjęć z Twojej prezentacji zapadło mi w pamięci. Świetna galeria, jestem pod olbrzymim wrażeniem

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6408) dodano 11.12.2018 21:08

Z tym jednym zdjęciem zachęcającym chyba większość z nas ma tak samo jak Ty. Ja na pewno. Czasem już nawet nie pamiętam, co dokładnie było na zdjęciu, za to dobrze pamiętam, że zachwyciło mnie ono. Tak było właśnie z Toledo, przy czym nie było to nawet zdjęcie, a jakaś grafika, ot rysunek zwykły, który już zatarł mi się w pamięci. Teraz dzięki Tobie obraz Toledo powrócił: zdjęcia miasta piękne, nie sądzę by wiele ucierpiały.
SAerdecznie pozdrawiam!...;)
PS:
wiedziałem, że Toledo Ci się spodoba...;)

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1982) dodano 11.12.2018 11:14

Widziałam Toledo tylko za dnia..a nie wiem czy nocą nawet nie piękniejsza? kolory powalają.... bardzo bardzo piękna galeria..
pozdrawiam serdecznie:)

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:754) dodano 10.12.2018 09:46

Cudowny przewodnik po Toledo, piękna narracja. Jestem pod wrażeniem i wciąż podziwiam. Pozdrawiam serdecznie.

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1319) dodano 09.12.2018 21:22

Nie wiem czy teraz warto jechać do Toledo.
Twoje zdjęcia je tak zaczarowały, że "w naturze" może chyba tylko rozczarować.
A na poważnie to cieszę się, że znalazłaś czas aby nam pokazać kolejną prezentację.
Pozdrawiam.

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3139) dodano 09.12.2018 20:24

Piękne miasto i również cudownie pokazane.Pozdrawiam.

pipol użytkownik pipol(wpisów:9089) dodano 09.12.2018 18:59

Z Toledo to ja sobie przywiozłem oryginalną pamiątkę ..........miecz samurajski do sepuku :))))
Zacna galeria :)
pozdro

satan użytkownik satan(wpisów:3319) dodano 09.12.2018 18:53

Piękna i dopracowana w każdym detalu prezentacja. Duża przyjemność z oglądania.
Pozdrawiam ;-)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2855) dodano 09.12.2018 18:08

Pisanka, oprócz niwelatora w oczach, mam też program do obróbki zdjęć ;)
Dzięki Pisanka za doszkolenie, dzieła Eschera znałam, ale nazwisko uleciało. Faktycznie, fot. 35 kojarzy się z jego pracami.
Toledo jest piękne. Nie może się nie podobać.
Pozdrawiam :)

pisanka użytkownik pisanka(wpisów:572) dodano 09.12.2018 17:24

Sorrki, nie 36 a 35; jeszcze raz gratki

pisanka użytkownik pisanka(wpisów:572) dodano 09.12.2018 17:21

Harmony; nie wiem jak to robisz? Masz niwelator albo poziomice w aparacie? Z Twoich fotek uderza niesamowita symetria. 36 przypomina mi szkice Eschera. Bardzo piekne to wszystko. Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!