m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (34):

 
Wielowiekowa historia miasta pozostawiła po sobie wiele ciekawych i zabytkowych budowli. Do najważniejszych z nich należą m in. wybudowana na początku XVIII wieku potężna twierdza obronna - Alba Carolina (jeden z najlepiej zachowanych tego typu obiektów w Europie), wzniesiony na początku XX wieku Sobór Koronacyjny oraz XVIII wieczna biblioteka Batthyaneum w której znajduje się niezwykle cenny zbiór rękopisów i starodruków pochodzących z VII-XV wieku. Najbardziej okazałą budowlą jest znajdujący się w pobliżu Sobór Koronacyjny - katedra prawosławna z 20. lat XX wieku.  

 Na jej teren wchodzi sie przez bramę umieszczoną w 52-metrowej dzwonnicy.
Nazwa soboru pochodzi od uroczystej koronacji, której dokonał tu w 1922 roku król Rumunii Ferdynad I.

 Wnętrze soboru. Dziedziniec soboru 

 Dziedziniec soboru
Ulica Michała Walecznego kończy się okazałą bramą. To brama III - Brama Karola. XIII wieczna rzymskokatolicka Katedra św. Michała, Katedra rzymskokatolicka św. Michała z XIII wieku należy do najcenniejszych zabytków Rumunii. Tu znajduje się Kaplica Królewska z sarkofagami: Izabeli Jagiellonki i jej syna Jana Zygmunta Zàpolyi. U stóp sarkofagu królowej Siedmiogrodu widoczne są herby Polski (Orzeł Jagielloński) i Węgier.
 Tu znajduje się Kaplica Królewska z sarkofagami: Izabeli Jagiellonki i jej syna Jana Zygmunta Zàpolyi. U stóp sarkofagu królowej Siedmiogrodu widoczne są herby Polski (Orzeł Jagielloński) i Węgier.  Wnętrze świątyni wygląda dość surowo, w zasadzie jedyne barwne akcenty to boczne ołtarze. Rzymskokatolicka Katedra św. Michała Rzymskokatolicka Katedra św. Michała Rzymskokatolicka Katedra św. Michała od strony prezbiterium. Twierdza, ogromna budowla, która sprowadza do miasta turystów z całego świata, powstała na początku XVIII wieku z polecenia cesarza Austrii Karola VI. Potężny, nowoczesny bastion miał stać na straży austriackiego panowania w Siedmiogrodzie.
 Forteca przypomina nieco naszą zamojską, choć jest od niej znacznie młodsza. Prowadzą do niej reprezentacyjne bramy, z których ta od strony wschodu wyróżnia się pięknymi ozdobami, między innymi wizerunkiem cesarza Karola VI na koniu.

 Twierdza Alba Carolina jest jedną z najlepiej zachowanych tego typu obiektów w Europie. Zajmuje około 70 hektarów powierzchni. Przy jej wznoszeniu pracowało 20 tysięcy miejscowych chłopów.

 Twierdza Alba Carolina Twierdza Alba Carolina
Twierdza Alba Carolina i  brama III - Brama Karola.   widok na wschodnią część murów obronnych oraz na Dolne Miasto poza murami. Twierdza Alba Carolina - bastiony, półbastiony, mury kurtynowe, i tak opuszczamy to piękne i historyczne miasto Rumunii.
Dziękuje.

najbliższe galerie:

 
Alba Iulia
1pix użytkownik patryk80 odległość 0 km 1pix
Alba Julia
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix
Alba Julia - Cytadela
1pix użytkownik muzyk odległość 0 km 1pix
RUMUNIA  - Transylwania
1pix użytkownik mayanna9 odległość 11 km 1pix
Viscri / Weisskirche
1pix użytkownik claude odległość 19 km 1pix
Co widzi kierowca?  - RUMUNIA
1pix użytkownik przemyslaw odległość 25 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
paniwu użytkownik paniwu(wpisów:572) dodano 16.12.2018 15:17

Piękne miejsce, dla mnie nieznane. Żałuję, że tam nie byłam. Podobało się. Pozdrawiam serdecznie

mocar użytkownik mocar(wpisów:2761) dodano 16.12.2018 14:05

kabaczek - I to w pewnym sensie jest rola tego Portalu, dzięki za obecność.
Pozdrawiam.

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1107) dodano 16.12.2018 12:08

Miło było sobie przypomnieć.
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!