m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Jednak na początku odwiedzimy leżący na terenie Kociewia Gorzędziej. Pod koniec XIII wieku otrzymał prawa miejskie. Niestety po kilkudziesięciu latach miasto kupili Krzyżacy i odebrali mu prawa miejskie. Od tej pory to nadwiślańska wieś. Główną atrakcją jest XIV wieczny gotycki kościół który stoi w miejscu dawnego grodu. Kościół został zbudowany w miejscu gdzie według legendy w roku 997 odprawił Mszę Świętą Św. Wojciech w trakcie swojej misji do Prus. Obecnie znajduje się tu sanktuarium Św. Wojciecha którym opiekują się karmelici bosi. Ze skarpy na której stoi kościół rozpościera się piękny widok na Wisłę. My przekraczamy rzekę i już na Żuławach odwiedzamy powstałe w 1338 roku Kończewice. Stoi tu kolejny gotycki XIV wieczny kościół. Jego piękną wieżę dobudowano w wieku XVIII.
Do zewnętrznej ściany przymocowana zabytkowa płyta nagrobna. Kolejny przystanek to Gnojewo. Stoi tu poewangelicki kościół z 1323 roku oraz widoczna w głębi po lewej stronie kaplica cmentarna. Służy ona obecnie mieszkańcom jako kościół.  A stara gotycka świątynia powoli niszczeje. Ma ona drewnianą oryginalną więźbę dachową - jedną z najstarszych w Europie. Wewnątrz podobno są też cenne polichromie z 1717 roku. Niestety szanse na ocalenie tego zabytku są znikome. W sąsiedztwie zarastają groby dawnych mieszkańców. Jeszcze w latach 70-ych było tu 109 nagrobków. Obecnie zachowało się kilka. Fragment jednego z nagrobków.
Niepozorne Bystrze zawierają  pamiątkę przeszłości która jest jedynym tego typu zabytkiem w Polsce. Chodzi o tą niepozorną kapliczkę. To zbudowane w I połowie XIV wieku ossuarium. Złożono tu kości poległych podczas wojny trzynastoletniej 1454-1466. Wnętrze pokrywały gotyckie polichromie. Niestety niezabezpieczone, obecnie są prawie całkowicie nieczytelne. Stał tu także XIV wieczny kościół Św. Jakuba. W XVIII wieku został jednak rozebrany - reformacja (?). Obecnie to teren niszczejącego cmentarza. Niedaleko możemy podziwiać tradycyjny żuławski dom podcieniowy.
Budynek pochodzi z 1819 roku. Zachwyca jego piękno... ...i dbałość o szczegóły wykończenia. Kolejny przystanek to Mątowy Wielkie. Stoi tu kolejny piękny kościół z XIV wieku. Niestety nie udało się nam zobaczyć barokowego wyposażenia świątyni. Z Mątowów pochodziła Dorota Schwartze. Od dzieciństwa bardzo religijna, marzyła o życiu zakonnym. Niestety w wieku 16 lat została zmuszona do poślubienia gdańskiego mieszczanina. Nie była szczęśliwa w małżeństwie. Mąż utrudniał jej praktyki religijne, nawet dopuszczając się rękoczynów. Mieli dziewięcioro dzieci z których ośmioro zmarło w trakcie epidemii. Z biegiem czasu doszło do nawrócenia męża. Po jego śmierci Dorota przeniosła się do Kwidzyna gdzie wiodła pustelnicze życie w sąsiedztwie katedry. Zmarła w opinii świętości. W poczet błogosławionych Dorotę z Mątowów zaliczył w 1976 roku papież Paweł VI.
Po drodze mijamy piękne krajobrazy... ...z płynącą niedaleko Wisłą. I nagle po tak przyjemnych widokach... ...naszym oczom ukazało się Piekło. Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1570 roku. Jej nazwa pochodzi od nawiedzających te okolice częstych powodzi. Inna teoria mówi, że podczas spływów Wisłą do Gdańska flisacy ten odcinek nazywali piekłem ze względu na liczne wiry i inne trudności żeglugowe. Malowniczy jest tutejszy kościół z lat 20-ch XX w.
A zaraz za Piekłem tam gdzie Nogat wpada do Wisły... ...znajduje się Wodny Zamek... Tak z powodu neogotyckich wież bywa czasem nazywana śluza na Nogacie. Zbudowano ją w latach 1852-1879. Do 1939 roku zbiegały się tu granice Polski, Niemiec i Wolnego Miasta Gdańska. Przed śluzą niewielkie rozlewisko Nogatu...
...a z drugiej strony Wisła. Powoli wracamy do domu... ...ale zatrzymujemy się jeszcze w Pogorzałej Wsi. Pierwsza świątynia powstała tu w XIV wieku. W pierwszej połowie XIX wieku kościół przebudowano mniej więcej do obecnej formy. We wsi istniała też świątynia ewangelicka która spłonęła w 1832 roku. Czyżby pamięć o tym wydarzeniu znalazła ślad w nazwie wsi ?
Kolejny nasz przystanek to Miłoradz. Akt lokacyjny w 1321 roku nadał wsi wielki mistrz Werner von Orseln. Najciekawszym zabytkiem wsi jest pochodzący z początku XIV w. kościół pw. św. Michała Archanioła. Do świątyni przylegała drewniano - murowana wieża, w której wisiały dzwony. Niestety 19.01.1818 roku silna wichura przechodząca nad Żuławami uszkodziła wiele tutejszych kościołów. Zniszczyła także tutejszą wieżę której nie udało się odbudować. W środku stała XV - wieczna Pieta. W 1938 roku przeniesiono ją do Muzeum Miejskiego w Gdańsku. Obecnie najstarszym elementem wnętrza kościoła jest polichromowany, drewniany krucyfiks z końca XIV wieku. Poza nim, we wnętrzu możemy podziwiać XVII i XVIII-wieczne wyposażenie. Rzeźbiony ołtarz główny pochodzi z 1682 roku. Ostatni nasz przystanek tego dnia to Stara Kościelnica. I w tej wsi stoi XIV -wieczny gotycki kościół...
...któremu także zniszczyła wieżę straszna wichura z 1818 roku. Większość wyposażenie kościoła pochodzi głównie z XVII i XVIII wieku. Dziękuję za wspólną wycieczkę.

najbliższe galerie:

 
Biała Góra - śluza.
1pix użytkownik mirek52 odległość 2 km 1pix
Zespół Śluz w Białej Górze
1pix użytkownik cestaw odległość 2 km 1pix
Gniew opanowany przez leśników
1pix użytkownik dispar odległość 11 km 1pix
Gniew
1pix użytkownik bilbo odległość 11 km 1pix
Gniew
1pix użytkownik kazelot odległość 11 km 1pix
Gniew.  Stare Miasto.
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 11 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
mocar użytkownik mocar(wpisów:2794) dodano 22.12.2018 22:15

Z wzajemnością - dziękuje .

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1185) dodano 22.12.2018 17:50

Mocar dla Ciebie i wszystkich innych obieżyświatów jak najmniej piekła a jak najwięcej rajskich wysp.
(Choć mimo wszystko to nasze Piekło jest sympatyczne, a tylko straszy nazwą).
Wszystkiego dobrego na najbliższe dni i cały przyszły rok.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2794) dodano 22.12.2018 08:20

Myślę że warto tu na ziemi już za życia odwiedzić Piekło - ale czy bym tam chciał zostać na zawsze?? raczej nie:) wolę Seszele achernara-51 :))

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!