m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Z plaży Anse Volbert na Praslin wyruszamy na 7-godzinną wycieczkę na sąsiednią wyspę Curieuse oraz snorkeling u brzegów wysepki Saint Pierre.
Koszt takiej wycieczki, obejmującej również lunch w formie barbecue to 65 € + 200 SCR opłaty za wstęp do Curieuse Marine National Park. Po kilku minutach dopływamy do brzegów Curieuse w uroczej i płytkiej zatoczce Baie Laraie. Na brzegu czeka piaszczysta plaża, wspaniałe formacje skalne oraz olbrzymie żółwie seszelskie. Na plaży Baie Laraie. Wiele dorosłych żółwi można spotkać w pobliżu plaży. Młode osobniki po wykluciu się z jaj są natomiast przenoszone do specjalnych zagród, znajdujących się nieco dalej od brzegu, w celu zapewnienia im ochrony przed krabami, ptakami i innymi zwierzętami, które mogą stanowić dla nich zagrożenie. Osobniki, które ukończyły 5 lat uznawane są za dorosłe, a ich rozmiary są naprawdę imponujące - mają ponad metr długości i osiągają masę około 300 kilogramów. Pomimo tak dużej masy zwierzęta są całkowicie niegroźne dla człowieka. Można je dotykać i głaskać.
Owoc lodoicji seszelskiej, zwanej także palmą coco de mer (kokosa morskiego). Jest to roślina z rodziny arekowatych, endemiczna dla wysp Curieuse i Praslin, osiągająca wysokość do 40 m. Jej nasiona uważane są za największe na świecie. Granitowe formacje skalne na brzegu Baie Laraie. Na plaży na brzegu Baie Laraie. Na plaży na brzegu Baie Laraie. Jedna z licznie występujących na wyspie jaszczurek. Granitowe formacje skalne na brzegu Baie Laraie.
Granitowe formacje skalne na brzegu Baie Laraie. Granitowe formacje skalne na brzegu Baie Laraie. Granitowe formacje skalne na brzegu Baie Laraie. Wśród skał na brzegu Baie Laraie. Granitowe formacje skalne na brzegu Baie Laraie. Z Baie Laraie do Anse St. José prowadzi blisko 2 km szlak turystyczny. Podczas spaceru tym szlakiem mamy okazję podziwiać tropikalną roślinność, pokonać drewnianą kładkę prowadzącą przez las namorzynowy, wspiąć się na granitową skałę i podziwiać ze wzniesienia widok na zatokę.
Na szlaku z Baie Laraie do Anse St. José. Na szlaku z Baie Laraie do Anse St. José. Na szlaku z Baie Laraie do Anse St. José. Część szlaku poprowadzona jest po specjalnej drewnianej kładce przez las namorzynowy. W lesie namorzynowym. W czasie spaceru w namorzynach możemy spotkać kraby tęczowe oraz żyjące w naturalnych warunkach żółwie olbrzymie.
Jeszcze jeden z występujących tu wielkich krabów... ... i jeszcze jeden. Na szlaku z Baie Laraie do Anse St. José. Na szlaku z Baie Laraie do Anse St. José. Na szlaku z Baie Laraie do Anse St. José. Widok zatoki Baie Laraie ze wzniesienia, przez które przechodzi szlak.
Widok zatoki Baie Laraie ze wzniesienia, przez które przechodzi szlak. Widok zatoki Baie Laraie ze wzniesienia, przez które przechodzi szlak. Na szlaku z Baie Laraie do Anse St. José. W Anse St. José warto zajrzeć do zrekonstruowanego Domu Lekarza. W latach 1874-1875 mieszkał w nim pracujący w tutejszym leprozorium dr William MacGregor (1846-1919). W późniejszych latach pracował on jako lekarz na Mauritiusie i Fidżi. W latach 1904-1909 pełnił funkcję gubernatora Nowej Fundlandii, zaś w latach 1909-1914 był gubernatorem Queenslandu w Australii.   W Domu Lekarza urządzono niewielkie muzeum. Plaża Anse St José jest długa i szeroka, a jej piasek niemal biały i bardzo drobny.
Po smacznym lunchu przygotowanym przez Kreoli i ponad godzinnym relaksie na plaży wyruszamy na snorkeling u brzegów wysepki Saint Pierre. Podczas rejsu mamy jeszcze okazję podziwiać piękne pejzaże wybrzeża Curieuse. ... ... ... Na szczycie jednego ze skalistych wzgórz dostrzegamy rosnące drzewo lodoicji seszelskiej (palmy coco de mer).
Po kilku minutach dopływamy do mikroskopijnej, skalistej wysepki Saint Paul... ... i znajdującej się tuż obok niej nieco większej wysepki Saint Pierre. Piękne granitowe skały Saint Pierre porośnięte palmami i okalane przez turkusową wodę to swoiste Seszele w pigułce. Choć nie ma tu rafy, obfitość występujących tu gatunków cudownie kolorowych ryb stwarza dobre warunki do snorkelingu. Wskakujemy więc do wody i przez ponad godzinę podziwiamy podwodny świat. Niestety, czas szybko mija i trzeba wracać na pokład łodzi.
Zdjęcia i filmy z Saint Pierre wykorzystywane są w wielu materiałach reklamowych o Seszelach. Żegnamy uroczą wysepkę i wracamy na Praslin. Dziękuję za uwagę.

najbliższe galerie:

 
Curieuse island-Seszele
1pix użytkownik baracuda77 odległość 0 km 1pix
Seszele -  Curieuse Island.
1pix użytkownik irolek odległość 1 km 1pix
Saint Pierre Island-Seszele
1pix użytkownik baracuda77 odległość 3 km 1pix
Seszele 2018 - Praslin (1)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 4 km 1pix
Seszele - Praslin.
1pix użytkownik irolek odległość 5 km 1pix
Seszele 2018 - Praslin (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 6 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 23.12.2018 01:06

AK - niestety, mój aparat nie daje takich możliwości. A szkoda, bo oglądane rybki były bardzo kolorowe i było ich mnóstwo. Pozdrawiam. :)

ak użytkownik ak(wpisów:6327) dodano 22.12.2018 23:27

no a pod wodą nic nie pstrykałeś ? :)
pozdrawiam

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 20.12.2018 16:20

Paniwu - myślę, że są jadalne. Choć palmę tę odkryto dopiero w XVII wieku, to jej owoce przenoszone przez prądy oceaniczne znane były od dawna i nazywane były dlatego morskimi orzechami kokosowymi (coco de mer). Ponieważ nie znano ich pochodzenia, wiązały się z nimi liczne legendy i traktowano je jako magiczne lekarstwo na wiele chorób. Pozdrawiam. :)

PS. A Seszele są naprawdę śliczne i bezpieczne...

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:631) dodano 20.12.2018 14:07

Piękne okazy krabów (24,25,26), może nie skończą na talerzu. Intryguje mnie ten ogromny owoc palmy coco de mer (7). Jest faktycznie olbrzymi. Czy jadalny, jeżeli tak, to czy smaczny? Oh! Śliczne te Seszele. Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!