m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Nad Raduniem znajduje się jedyny w Polsce most wiszący położony nad jeziorem. Most przeznaczony wyłącznie dla pieszych - właściwie kładka spacerowa - przerzucony jest nad przewężeniem jeziora Raduń. Dziś ma konstrukcję metalową, w 1978 r. zastąpił zbudowany na przełomie lat 1890/91 drewniany Most Kłosowski (Klozowbrücke) pozwalający znacznie skrócić drogę osobom zainteresowanym spacerami po znajdującym się na drugim brzegu jeziora lasem zwanym „Klotzow”. Po 20 latach użytkowania kładka została nieco przebudowana, nadal jednak jako drewniana. Było to konieczne, ponieważ Wałcz (wówczas Deutsch Krone) otrzymał wtedy dwa stateczki parowe i rejsy po jeziorze stały się popularnym sposobem spędzania wolnego czasu.
Kładka powstała na przewężeniu i liczy sobie 85 m długości.
Przy wejściu na nią umieszczono ostrzeżenie, aby nie przechodzić w grupach większych niż 10 osób, a odległość między poszczególnymi grupami powinna wynosić 15 m. Obowiązuje też zakaz wjazdu rowerami, na drugi brzeg powinno się je przeprowadzić.
Najłatwiej można obejrzeć most (a warto), jeśli wejdzie się lub wjedzie na teren Centralnego Ośrodka Sportu  w Wałczu. Bilet parkingowy to wydatek rzędu dwóch złotych a samochód może tu stać i do godz. 22:00 pozwalając nam jednocześnie na kompleksowe zwiedzenie terenu.
Nad jeziorem położony jest Ośrodek Przygotowań Olimpijskich Centralnego Ośrodka Sportu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Wałczu, kąpieliska i pola namiotowe. Brzegiem jeziora prowadzi szlak turystyczny czerwony czerwony szlak turystyczny z Wałcza do Drawieńskiego Parku Narodowego. Najczęściej występującymi w akwenie rybami są: sandacz, węgorz, leszcz, szczupak, płoć, okoń, karp, lin i sum.
W części jeziora od mostu wiszącego w kierunku Wałcza, dopuszczone jest używanie jednostek pływających napędzanych silnikami spalinowymi o mocy do 90 KM w okresie od 1 czerwca do 30 września w godzinach od 8:00 do 20:00. W pozostałej części mogą być używane przez związki sportowe i podobne podmioty tylko w trakcie zajęć organizowanych przez instytucje gospodarki budżetowej. Nazwę Raduń wprowadzono urzędowo w 1950 roku, zastępując poprzednią niemiecką nazwę jeziora - Radun See. Od nazwy jeziora pochodzi nazwa jednej z części miasta Wałcza, w której znajduje się stacja kolejowa Wałcz-Raduń. Południowo-zachodnią część jeziora, oddzieloną od głównego akwenu półwyspem, nazywa się czasem Dybrzno.
Widok na Wałcz z odległości około 2 kilometry.
Zdaje się, że są tutaj bobry.
Piona przyłożona na nartach wodnych ma co najmniej potrójną wartość.

najbliższe galerie:

 
Wałcz - miasto
1pix użytkownik robson odległość 2 km 1pix
Wałcz - bunkry
1pix użytkownik robson odległość 5 km 1pix
Piławka
1pix użytkownik dispar odległość 9 km 1pix
Wiosny ciąg dalszy
1pix użytkownik dispar odległość 9 km 1pix
Skrzatusz
1pix użytkownik dispar odległość 12 km 1pix
Kościół w Skrzatuszu
1pix użytkownik dispar odległość 12 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
robson użytkownik robson(wpisów:451) dodano 09.01.2019 23:21

Dzięki, afrodyta, naprawdę warto tam pojechać. A tak przy okazji - masz naprawdę ładny pseudonim. Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4219) dodano 09.01.2019 21:47

Nigdy nie byłam w tym miejscu, a jest co podziwiać. Pięknie.
Pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!