m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (37):

 
Wiadomo, ż enajpierw przyjemności, a potem obowiązki, więc zaczynamy zwiedzanie od jeziora :-). Jezioro Pniewy to jezioro morenowe na Pojezierzu Poznańskim, w województwie wielkopolskim, na terenie powiatu szamotulskiego, w gminie Pniewy, w mieście Pniewy. Jezioro ma owalny kształt, jest dość płytkie i silnie zamulone. Duży wpływ na przyspieszenie eutrofizacji tego zbiornika wywierają ścieki z miasta Pniewy. W okresie ostrych zim jezioro jest podatne na przyduchę czyli znaczne zmniejszenie ilości tlenu rozpuszczonego w wodzie zbiornika wodnego lub jego części. Jezioro posiada dopływ z jeziora Lubosz Wielki oraz odpływ - rzekę Mogilnicę. Dno jest zróżnicowane. Posiada 3 głęboczki i wyniesienie dna w postaci wyspy o pow. 0,1 ha. Dno prawie całkowicie pokryte jest osadami organicznymi o miąższości od 0,3 do 1 m. Roślinność wynurzona zajmuje szeroki pas wzdłuż linii brzegowej, jest to głównie trzcina pospolita, tatarak i turzyca.
Przeźroczystość latem wynosi 20 cm, wiosną 50 cm. Z powodu ścieków komunalnych w jeziorze występują zakwity fitoplanktonu. Występujące gatunki ryb to karp, węgorz, amur biały, szczupak, tołpyga, okoń, lin, karaś złocisty, leszcz, krąp, płoć, wzdręga, ukleja i sandacz. W klasyfikacji rybackiej jezioro określane jest typem karpiowym. W okresie ostrych zim jezioro jest podatne na przyduchę. Tak było m.in. w 1991 roku, kiedy to wyginęło prawie całe pogłowie ryb, co z kolei spowodowało zmianę typu rybackiego jeziora z linowo-szczupakowego na jezioro karpiowe. Co roku jezioro jest dorybiane, systematycznie przerzuca się ryby z innych jezior. Z uwagi na częściową zabudowę linii brzegowej przez miasto oraz kąpielisko miejskie i silne zarośnięcie brzegów roślinnością wynurzoną występują tu znacznie ograniczone warunki do wędkowania. Powierzchnia jeziora to 59,7 ha. Wymiary: maksymalna długość 1120 metrów, maksymalna szerokość 800 metrów. Głębokość średnia 1,5 m, maksymalna 3,3 m.
Jesteśmy na Rynku w Pniewach.
Najbardziej charakterystycznym pniewskim zabytkiem jest budynek dawnej poczty dyliżansowej. Budowla pochodzi z czasów kiedy trakty komunikacyjne były ściśle powiązane z kursowaniem stałej poczty, która z czasem została przekształcona w komunikację pasażersko- pocztową. Miało to miejsce w pierwszej połowie XIX w. Kiedy Prusacy włączyli Pniewy do zaboru pruskiego, zorganizowali łączność pocztową między wieloma miastami, a w Pniewach znajdował się jeden z przystanków. Wtedy to przez miasto rocznie przejeżdżało tysiące ludzi. W pierwszej połowie XIX w. w związku z tak dużym ruchem, powstał budynek poczty, w którym znajdował się hotel z gospodą dla podróżujących. Można tam było zjeść posiłek i odpocząć. Na tle innych poczthalterii, ta znajdująca się w Pniewach słynęła z efektywnego wystroju wnętrz i doskonałej kawy. W okresie świetności poczthalterii w Pniewach gościli tu znakomici podróżni: Ignacy Kraszewski, Julian Ursyn Niemcewicz, Adam Mickiewicz, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, a także Teofil Lenartowicz, Zygmunt Krasiński, Juliusz Słowacki. Kościół Świętego Jana Chrzciciela w Pniewach - jeden z dwóch rzymskokatolickich kościołów parafialnych w Pniewach, w powiecie szamotulskim, w województwie wielkopolskim. Należy do dekanatu pniewskiego archidiecezji poznańskiej. Świątynia powstała jako kościół ewangelicki dla powstałej w dniu 15 marca 1837 roku gminy wyznaniowej. Budowa kościoła kosztowała 33 000 marek. Świątynia została ukończona w 1848 roku. W dniu 15 października została poświęcona przez biskupa luterańskiego D. Freumarka. Według niemieckich źródeł kościół nosił wówczas wezwanie Krzyża (Kreuzkirche). W latach 1864-1866 do świątyni została dobudowana pięciokondygnacyjna wieża-dzwonnica. Inwestycja kosztowała 8000 marek. Wieża została wzniesiona na planie kwadratu i pokryta jest ośmiobocznym dachem w kształcie ostrosłupa. Po 1945 roku, gdy już nie było w mieście ludności ewangelickiej, kościół został przekazany katolickiej parafii św. Wawrzyńca. Następnie, w dniu 4 lipca 1947 roku został on przekazany Skarbowi Państwa, jednakże nadal był w dyspozycji parafii. Ostatecznie w dniu 3 kwietnia 1951 roku budowla została odebrana z przeznaczeniem na siedzibę władz miejskich. Potem przez wiele lat w świątyni mieścił się magazyn Gminnej Spółdzielni.
Doprowadziło to do znacznego zniszczenia budowli. Dopiero w 1982 roku, udało się parafii odzyskać kościół. W dniu 3 sierpnia 1990 przy świątyni został utworzony ośrodek duszpasterski, a następnie samodzielna parafia. Kościół p.w. św. Ducha - kościół filialny, pochodzi z 1785 r. W 1926 r. został odnowiony i rozbudowany. Jest to dawny kościół szpitalny, bezpośrednio przy kościółku znajdują się budynki Zakonu Mniszek Klarysek Wieczystej Adoracji. Kościół jest niewielkich rozmiarów, późnobarokowy, posiada rokokowe wyposażenie wnętrza. Ołtarz główny z obrazem przedstawiającym Zesłanie Ducha Świętego ( połowa XVII w.) i drugim ponad nim z wyobrażeniem Chrystusa z Emaus (ok. 1785 r. ). Kamieniczki na Rynku. Kościół św. Wawrzyńca, fundacja istniejąca już przed 1405. Świątynia uległa zniszczeniu podczas wielkich pożarów Pniew w latach 1635 i 1772. Po ostatnim wzniesiono na miejscu dawnej drewnianej nową, murowaną.
Najstarszą częścią tego obiektu jest kruchta dobudowana do pierwotnej świątyni późnogotyckiej - wybudowana na przeł. XVI i XVII wieku. Z dawnego wystroju kościoła pozostała jedynie późno gotycka chrzcielnica (koniec XV w.) znajdująca się w kruchcie. W wyposażeniu kościoła przeważają zabytki pochodzące z okresu rokoka. Prawdopodobnie po drugiej przebudowie czyli w 1772 w ołtarzu umieszczono wielki obraz przedstawiający męczeństwo św. Wawrzyńca. W prezbiterium znajduje się drugi ołtarz ze zdobiącymi go aniołami i rzeźbą św. Jana Nepomucena. W zespole kościelnym ochronie jako zabytki podlegają: brama z dzwonnicą z końca XVIII wieku, cmentarz, mur z końca XVIII wieku, plebania wybudowana w latach 1906-1908 i ogród przy plebanii.

najbliższe galerie:

 
Wesołych Świąt !!!
1pix użytkownik stefan odległość 3 km 1pix
Lwówek
1pix użytkownik robson odległość 8 km 1pix
MAJ - w najpiękniejszym ogrodzie świata...:)
1pix użytkownik przemyslaw odległość 9 km 1pix
Łężeczki - punkt widokowy
1pix użytkownik robson odległość 10 km 1pix
Tulipany w Chrzypsku Wielkim. Cz. 1.
1pix użytkownik jotwu odległość 13 km 1pix
PRZ rowerem po Wielkopolsce
1pix użytkownik pedro1912 odległość 13 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4219) dodano 12.01.2019 00:28

robson, Popieram w całej rozciągłości to co napisałeś. Polska jest piękna i rzeczywiście można zobaczyć wiele ciekawych rzeczy. W następnym tygodniu wybieram się na Podlasie :)
Pozdrawiam.

robson użytkownik robson(wpisów:451) dodano 11.01.2019 22:47

Dzięki, Achernar. Czasem nie trzeba jechać nigdzie daleko, żeby miło spędzić czas i coś ciekawego zobaczyć :-) Pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5540) dodano 11.01.2019 15:38

Przyjemnie wędruje się z Tobą po Wielkopolsce... Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!