m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (22):

 
Kościół parafialny w Lwówku pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty znajduje się w pobliżu rynku, przy ul. Pniewskiej. Kościół został wybudowany w II poł. XV w. i ulegał kilkukrotnym przebudowom. Na początku XVI wieku z fundacji Ostrorogów konstrukcję drewnianą zastąpiono murowaną. Z zewnątrz i wewnątrz świątynia reprezentuje styl gotycki. Kościół wieńczą dwie wieże. Mniejsza z nich, nad prezbiterium, po remoncie w 1776 kryta gontem, druga na pewno istniała przed 1636, gdy została uszkodzona wskutek pożaru (później znowu w 1696 i 1783). Tablica poświęcona żołnierzom 2-giego, a potem 16-tego Pułku Ułanów Wielkopolskich. Kościół jest orientowany, halowy, czteronawowy (z krótszą nawą północną) oraz z obszerną kruchtą od południa. Kryty sklepieniami: krzyżowym w nawie głównej i prezbiterium oraz gwiaździstym w nawach bocznych, kruchcie, kaplicy i zakrystii.
W ołtarzu głównym obraz Wniebowzięcia NMP (Władysław Simon, 1860). Polichromie we wnętrzu pędzla Henryka Nositza-Jackowskiego pochodzą z roku 1929. Na zewnątrz, przy południowej kruchcie kamienna rzeźba MB Niepokalanej (1880-1890). Nieco na pn. od kościoła znajduje się kaplica św. Józefa (osobny budynek), murowana z żółtej cegły, częściowo otynkowana. Jest to dawna kaplica grobowa Tyszkiewiczów. Kaplica ma formę architektoniczną (miniaturowej) trzynawowej bazyliki wczesnochrześcijańskiej. Ołtarz boczny ufundowany przez organistę Józefa Penca.
Postawiony za szczęśliwy powrót z obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu, Buchenwaldzie i Dachau, w któriych organista przebywał w latach 1942-45 w podziękowaniu św. Janowi Bosko. Kościół został odnowiony w latach 1982-1983. W otoczeniu rosną pomnikowe lipy. Rynek w centrum miasta z ratuszem z XIX w.,wieżyczką zegarową i zabytkowymi brukami. Przepraszam za jakość zdjęć, ale przez nieuwagę nie zmieniłem ISO po wyjściu z kościoła i zostało ustawienie ISO 7800 - oczywiście dużo za wysokie.

najbliższe galerie:

 
Pniewy - jezioro i miasto
1pix użytkownik robson odległość 8 km 1pix
Wąsowo - pałac
1pix użytkownik robson odległość 10 km 1pix
Zamek, palac , folwark i zabytki  w Wlkp. wsi
1pix użytkownik barsolis odległość 11 km 1pix
Wesołych Świąt !!!
1pix użytkownik stefan odległość 11 km 1pix
Nowy Tomyśl 2
1pix użytkownik robson odległość 15 km 1pix
Nowy Tomyśl
1pix użytkownik robson odległość 15 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!