m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Rynek w Wolsztynie. Wolsztyński Rynek po modernizacji przeprowadzonej w ramach Lokalnego Planu Rewitalizacji Miasta Wolsztyn na lata 2006-2013. Pierwszy ratusz istniał już przed 1518 r., bo zachowała się wiadomość, iż spłonął wówczas w pożarze miasta. Kiedy go odbudowano - nie wiadomo. Ale kolejny też spłonął - 19 września 1810 r. Kamień węgielny pod nowy położono 29 sierpnia 1835 r. Na starych zdjęciach Wolsztyna, np. z 1899 r., gmach ratusza jest dwupiętrowy i bardzo skromny. Już na widokówce z 1903 r. widać z lewej strony dostawione piętrowe skrzydło. W tym stanie gmach przetrwał do 1975 r. gdy skrzydło podniesiono do wysokości drugiego piętra, a obecnie zrównano poziom i oba skrzydła mają 2 piętra.
Idziemy w stronę mola. Molo wychodzi w głąb przepięknego Jeziora Wolsztyńskiego. Jest jednym z najbardziej popularnych wśród mieszkańców Wolsztyna miejsc spacerowych i wypoczynkowych.
Widok na Kościół Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Wolsztynie.
Jezioro Wolsztyńskie jest jeziorem polodowcowym, przepływowym, o powierzchni około 124,4 ha, przez które przepływa rzeka Dojca. Jezioro jest płytkie (średnia głębokość około 2 m) i charakteryzuje się płaskim dnem. Długość jeziora wynosi około 2,5 km, a szerokość 900 m. Z uwagi na małą głębokość mocno rozbudowany jest pas roślinności przybrzeżnej oraz występujące tutaj co roku tzw. zjawisko zakwitania wód.
W wodach jeziora żyje wiele gatunków ryb, między innymi okonie, sandacze, sumy, płocie czy węgorze. Południowe brzegi jeziora okolone są zabudową miejską i miejskimi terenami rekreacyjnymi, a po stronie wschodniej położona jest miejscowość Karpicko z przyległymi ośrodkami wypoczynkowymi.
Widok na Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego w Wolsztynie. Zbudowany został jako kościół ewangelicki w latach 1830-1832. Część środków na budowę pochodziło z kasy królewskiej Fryderyka Wilhelma III. W maju 1945 został przejęty przez Kościół katolicki. Wtedy to proboszcz fary wolsztyńskiej ks. Antoni Gryczka dokonał poświęcenia kościoła na potrzeby kultu katolickiego. W 1956 dokonano gruntownego remontu świątyni. W 1974 ułożono nową posadzkę. W 1986 wyremontowano organy.
Kościół Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Wolsztynie Świątynia została zbudowana w latach 1767-1769 w stylu barokowym. Poświęcona przez opata z Obry, Jana Nepomucena Bystrama. Prawdopodobnie pracami budowlanymi kierował Antoni Hoene. Powstała wtedy monumentalna budowla - halowa, trójnawowa, na planie prostokąta. Do jednonawowego prezbiterium były dobudowane po bokach zakrystia i skarbiec – pomieszczenia z emporami znajdującymi się na poziomie drugiej kondygnacji. Podczas tej budowy wnętrze świątyni zostało pokryte kopułami, na których zostały namalowane freski; autorem tychże jest polski malarz Jan Byszkowski, uczeń włoskiego malarza Tombariego. Prace nad malowidłami zostały zakończone w 1778.

najbliższe galerie:

 
Wolsztyn
1pix użytkownik mieczysaw odległość 0 km 1pix
Po Wielkopolsce - Wolsztyn
1pix użytkownik marcin1980 odległość 1 km 1pix
Stacja Wolsztyn
1pix użytkownik muzelea odległość 1 km 1pix
Wolsztyn - parowozy
1pix użytkownik robson odległość 1 km 1pix
Parowozownia Wolsztyn - magiczne miejsce
1pix użytkownik mironel odległość 1 km 1pix
Parada lokomotyw Wolsztyn 2014
1pix użytkownik marekpic odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
robson użytkownik robson(wpisów:451) dodano 01.01.2019 01:31

TAk, faktycznie, w Wolsztynie jest bardzo fajnie, zwłaszcza na molo. Pozdrawiam.

gregy użytkownik gregy(wpisów:626) dodano 30.12.2018 14:03

Nawet nie wiedziałem, że Wolsztyn to takie sympatyczne miasteczko. Ładnie

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!