m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (10):

 
Właścicielami majątku rakoniewickiego od 1835 byli Czarneccy. Około roku 1840, dla Marcelego hrabiego Czarneckiego i jego żony Florentyny z Chłapowskich, wzniesiono w Rakoniewicach pałac w stylu neorenesansowej willi włoskiej. W latach 1897-1898 Marceli Czarnecki i jego syn Stanisław do korpusu głównego pałacu dobudowali niższe skrzydła. Ponownie pałac rozbudowano po 1945 roku.
Fasada główna pałacu zdobiona jest płytkim ryzalitem, poprzedzonym czterokolumnowy portykiem, nad którym znajduje się taras. Elewację parkową budowli urozmaica balkon wsparty na czterech kolumnach oraz dwie wieżyczki ośmiokątne po jej obu bokach, w których umieszczono klatki schodowe.
Przed frontową częścią pałacu rozciąga się park krajobrazowy z alejami lipowymi i grabowymi. Rośnie w nim ponad 30 gatunków rzadkich, egzotycznych drzew i krzewów.
Po zachodniej strony pałacu leży staw rybny z wysepką. Drogę do rezydencji, kończącą się szerokim podjazdem, obsadzono lipami. W pobliżu płacowego założenia znajduje się zespół zabudowań pofolwarcznych, rozplanowanych w kształcie czworokąta. Obecnie służą one jako budynki mieszkalne. Obecnie w pałacu mieszczą się: Rada Miejska Rakoniewic, Urząd Miejski Gminy Rakoniewice i Urząd Stanu Cywilnego w Rakoniewicach. Tutaj również znajduje się siedziba burmistrza Rakoniewic.

najbliższe galerie:

 
Po Wielkopolsce - Wolsztyn
1pix użytkownik marcin1980 odległość 11 km 1pix
Stacja Wolsztyn
1pix użytkownik muzelea odległość 11 km 1pix
Wolsztyn
1pix użytkownik robson odległość 11 km 1pix
Wolsztyn
1pix użytkownik mieczysaw odległość 11 km 1pix
Wolsztyn - parowozy
1pix użytkownik robson odległość 11 km 1pix
Parowozownia Wolsztyn - magiczne miejsce
1pix użytkownik mironel odległość 11 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!