m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (23):

 
Wulkany błotne stanowią jedną z największych atrakcji w tym kraju, jest ich tutaj ponad połowa z 800 występujących na świecie. Obecność wulkanów ściśle związana jest z występowaniem ropy naftowej i gazu. Gaz zalegający na dużych głębokościach unosi się ku górze, napotykając na przeszkodzie wody podziemne. Ta mieszanka wody i gazu porywa iły, dolomity, łupki oraz piasek i unosi ku górze by na koniec wyrzucić je na zewnątrz. stożki mają od kilku centymetrów do kilku metrów wysokości. Sceneria bulgoczących stożków z wylewającym się błotem stanowi nieziemskie wrażenie. Można się przenieść kilka milionów wstecz, w czasy formowania się Ziemi.       Odczucia te potęguje pustka dookoła, raczej trudno spotkać tutaj kogokolwiek, teren jest niezamieszkały, surowość okolicy nawet nie sprzyja pasterstwu. Będąc tam nie spotkałem żadnego turysty.     Trudno jest tam nawet samemu dotrzeć. Trzeba wynająć taksówkę by tam dojechać. Kilka kilometrów, bardzo złej drogi, w zasadzie wyjeżdżonego duktu, bez jakichkolwiek drogowskazów pokonują jedynie miejscowi taksówkarze w rozklekotanych ładach. zastygłe błoto i języki błotne nie stanowi większego zagrożenia.
Błoto ma przyjemną, ciepłą temperaturę, podobno ma zdrowotne właściwości przeciw reumatyczne. Warto więc zabrać ze sobą puste butelki po naturalne maseczki. Atrakcją samą w sobie jest możliwość podejścia pod stożki, nie ma tutaj żadnych tabliczek o niebezpieczeństwie, wytyczonych ścieżek... wszystko naturalne. jedne tylko złowrogo bulgoczą inne buchają ogniem po podpaleniu jeszcze inne się ulewają
O tym, że Azerbejdżan to Kraj Ognia można przekonać się w Janar Dah, gdzie gaz pali się samoistnie na odcinku około 10 m wyrzucając podobno płomienie na wysokość do 3 metrów (nie mogę tego potwierdzić osobiście) Azerbejdżan to kraj jeszcze nie odkryty przez masową turystykę. Dotarcie do większość atrakcji turystycznych wymaga pewnego trudu, co z kolei gwarantuje, że nikt nie wejdzie nam w kadr.
Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Wulkany błotne Gobustanu
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 29 km 1pix
Baku zza szyb autokaru
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 46 km 1pix
Spacer po Baku cz. III.  Górny Park
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 47 km 1pix
Azə rbaycan,  czerwiec 2017r - cz. II
1pix użytkownik satan odległość 47 km 1pix
Spacer po Baku cz. II Iczeri Szeher - Miasto Wewnętrzne
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 47 km 1pix
Baku
1pix użytkownik andrew430 odległość 48 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
andrew430 użytkownik andrew430(wpisów:335) dodano 29.12.2018 21:06

Paniwu. tak, w oddali to Morze Kaspijskie, strasznie zanieczyszczone
pozdrawiam:)

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:637) dodano 28.12.2018 08:41

Niesamowite miejsce, nieziemski krajobraz. Zdjęcia 11,20-23 to wrota do piekieł. Czy na 17 w tle to morze Kaspijskie? Ciekawe miejsce, podobało się z małym dreszczykiem. Pozdrawiam serdecznie.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!