m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Szukamy miejsca do zaparkowania wzdłuż jednej z głównych arterii Boulevard du Rhône. Niestety od strony rzeki nie ma szans. Natomiast widok, na mury obronne okalające miasto, dech zapiera. Łączna długość dobrze zachowanych murów obronnych (les Remparts) otaczających Stare Miasto, wynosi prawie 4,5 km. Piękna symbioza tego co stworzyła natura z tym co wybudował człowiek. Mury obronne wbudowane w wapienne skały wzgórza Rocher-des-Doms, z ośmioma bramami, kilkoma wąskimi przejściami (poternes) i kilkudziesięcioma wieżami o różnych kształtach. Schody prowokują, żeby się wspiąć i z górnej perspektywy spojrzeć na okolicę….. Warto było! Obiektyw w prawo… i widok na zielonkawe wody Rodanu, a na horyzoncie majaczy Mount Ventoux (1912m). Teraz obrót lekko w lewo…. W oddali prowansalskie wzgórza Dentelles de Montmirail i meandrujący pośród wzgórz przepiękny Rodan. Jeszcze trochę w lewo….. I na drugim brzegu Rodanu pobliskie wzgórze Andaon w okolicach Villeneuve-les-Avignon, miasta dostojników dawnej świty papieskiej. Na wzgórzu fort obronny Saint-Andre, wybudowany w 1292 roku przez Filipa IV zwanego Pięknym. Tutaj przebiegała granica pomiędzy państwem Watykańskim i Francją.
Udaje nam się zaparkować po zewnętrznej stronie murów miejskich przy Porte St. Michel.  Jest wczesne niedzielne przedpołudnie, przemierzamy wąskie uliczki w poszukiwaniu czynnego kościoła. Kierując się tam, gdzie podążają inni, docieramy do kościoła Św. Piotra (Eglise St-Pierre) z XIV-XVI wieku. Z licznych kościołów w Awinionie uchodzi on za najbardziej ciekawy gotycki kościół. Zdążyliśmy na mszę o 11.00. Wnętrze kościoła Św. Piotra proste i surowe. Śliczna fasada kościoła z pięknie rzeźbionymi podwójnymi drzwiami. A to już Plac de l'Horloge. Kiedyś pełnił funkcję starożytnego forum. Obecnie to ruchliwe, turystyczne centrum miasta. Znajdują się tu liczne kawiarnie i restauracje, ratusz miejski ze słynną wieżą zegarową…..
i jeden z najładniejszych budynków Teatr-Opera z połowy XIX wieku. To centrum corocznego międzynarodowego festiwalu teatralnego (Festival d’Avignon), który odbywa się w lipcu i bierze w nim udział kilkadziesiąt spektakli teatralnych, towarzyszą temu wydarzeniu inne imprezy kulturalne, między innymi wystawy znanych artystów. W głębi Placu l'Horloge kręci się zabytkowa karuzela, ciesząca się zainteresowaniem wszystkich dzieci, bo pomimo że stara, to ku radości maluchów działa. O…, i kataryniarz. Za niewielki datek podziękował nam uśmiechem i zadedykował jedną z melodyjek ukrytych w tej maszynie. Ulica Rue de la République wyprowadza nas na plac przed Pałacem Papieskim. Widoczny jest fragment Pałacu Papieskiego - Nowego Pałacu, z główną bramą zwieńczoną dwoma wieżyczkami. A plecami do nas odwrócony, to „żywy pomnik żołnierza z II wojny światowej” w kolorze mosiądzu. Stał w bezruchu baaaaardzo długą chwilę. Ufff! W tym upale to naprawdę wyczyn. Monumentalna fasada Pałacu. Od lewej widoczna ściana Starego Pałacu, z ogromnymi kilkunastometrowej wysokości zamkniętymi arkadami z otworami strzelniczymi, wybudowana przez Benedykta XII w latach 1334-1342. Na prawo, wysunięta do przodu. to część Nowego Pałacu, dobudowana przez Klemensa VI w latach 1342-1352. Po wykupieniu biletów, wchodzimy na teren pałacu. Zwiedzanie Pałacu Papieskiego to jak spacer po opuszczonym Watykanie. Potężne mury Starego Pałacu przytłaczają swoim ogromem. Na tle tych murów człowiek, to mały żuczek - proch marny. Pałac, do dziś należy do największych obronnych gotyckich zamków w Europie.
Wchodzimy na dziedziniec wewnętrzny Starego Pałacu. Rzucają się w oczy ogromne spiczaste, zamurowane arkady. Fragment dziedzińca wewnętrznego. W czasie trwania rewolucji francuskiej pałac papieski i katedra zostały splądrowane. W 1791 roku zwolennicy rewolucji wymordowali swoich przeciwników, a ciała pomordowanych wrzucili do jednej z wież Starego Pałacu, może tej? Pomieszczenia pałacowe zamieniono na więzienia i archiwa. Freski i malowidła na ścianach zamalowano białą farbą, bądź tynkiem. Z dawnego bogactwa, dekoracji, umeblowania nie zostało w pałacu praktycznie nic. Pałac popadał w ruinę. Takie było pokłosie rewolucji francuskiej. Ocieniony krużgankami dziedziniec wewnętrzny Starego Pałacu. W okresie późniejszym krużganki dobudowano również na piętrze. Narożna kwadratowa Wieża Dzwonów, widoczna od strony dziedzińca, sąsiaduje na zewnątrz z Katedrą Notre Dame des Doms. Dzwony na wieży ogłaszały miastu ważne nowiny, te na trwogę i na radowanie się. Schodami wchodzimy na piętro….
do ogromnej komnaty. To Wielka Kaplica (Grande Chapelle). Mieszane są nasze odczucia. Przed nami ogromna sala, całkowicie pozbawiona wystroju, gołe ściany, a w miejscu ołtarza kilkumetrowej wielkości gipsowa rzeźba-instalacja słonia tańczącego na trąbie. Trafiliśmy na wystawę prac katalońskiego artysty rzeźbiarza Miguela Barcelo. Kilkanaście pomniejszych rzeźb gipsowych, a na ścianach umieszczone cegły-głowy (grogulce), wypalane przez artystę w piecu kaflowym na Majorce. Do wieszania tych eksponatów wykorzystał artysta haki pozostawione przez Pablo Picassa, który w 1970 roku wystawiał swoje prace w Pałacu Papieskim. Sam artysta twierdził, że te haki stanowią więź jego eksponatów z dziełami wielkiego Picassa. Ceramika Miguela Barcelo. W tym ogromnym, niemal pustym pomieszczeniu echo powiela odgłos naszych kroków.  Gipsowe rzeźby-instalacje Miguela Barcello

Przechodzimy do kolejnej ogromnej komnaty z nadzieją że…….  Niestety, też gołe ściany. Jest to chyba wielka jadalnia, w której odbywały się dawniej przyjęcia i uczty. Teraz, jedynie ogromnych rozmiarów kominek dodaje jej uroku. Sufit przykryty jakąś dziwną konstrukcją przypominającą dach dworca kolejowego, nie dodaje uroku tej ogromnej sali.

Wchodzimy do małej komnaty, przylegającej do „sali dworcowej”. Również pusta, bardzo zniszczona, zagrzybiała, z odkrytymi częściowo spod grubej warstwy tynku freskami-malowidłami. Smętny widok.
Nie znaleźliśmy Sali Konsystorza, ważnej dla nas Polaków, bo w niej papież Jan XXII w 1319 roku, wydał zgodę na koronację księcia Władysława Łokietka na króla Polski. Koronacja odbyła się na Wawelu w 1320 roku. Okna z witrażami są piękne. Przez uchylone okno dochodzą dźwięki skocznej muzyki i widok na Awinion. Wyglądam przez okno. Śliczna panorama miasta, a w dole na dziedzińcu pałacowym kolorowe parasole, pod którymi ukryte zastawione stoły. Można popróbować potraw z dobrej prowansalskiej kuchni. Dźwięki muzyki intrygują. Wychylam się jeszcze bardziej…… I obserwuję przezabawną scenkę. W rytmie skocznej muzyki, ścieżką pomiędzy stołami, w tanecznych pląsach poruszają się kucharz z kucharką oraz kelner z kelnerką i śpiewając coś głośno, zachęcają gości do konsumowania dań, które oferują. Widok naprawdę zabawny. Piękne, ogromne okno w Loży Błogosławieństw. Ma chyba z 8 m wysokości i 5 m szerokości. Robi wrażenie. W tym miejscu nakładano papieżowi na głowę tiarę i z tego miejsca błogosławił wiernych, udzielał odpustów, oznajmiał o beatyfikacji lub kanonizacji. Z loggii w dół w stronę dziedzińca wewnętrznego prowadzą szerokie reprezentacyjne schody.

Krużganki na piętrze dziedzińca Starego Pałacu. Opuszczamy mury pałacu, z ogromnym niedosytem i rozczarowani wnętrzem. No, może wystawa prac Miguela Barcelo rekompensuje nam częściowo cenę biletów. Na zewnątrz widok na Nowy Pałac i taras przed pałacem……,
z którego roztacza się widok na Place du Palais. Z prawej strony, schowany za platanem, barokowy budynek starej mennicy, zbudowany w 1619 roku. Od 1860 roku mieści się w nim konserwatorium muzyczne. Na wprost wieża zegarowa ratusza. 

Od strony północnej do Starego Pałacu przylega Katedra Notre Dame des Doms, a przed nią ogromnych rozmiarów dzieło artysty Miguela Barcelo, tym razem kilkunastometrowej wielkości rzeźba-instalacja „słonia tańczącego na trąbie” (ten w Grande Chepelle to pikuś w porównaniu do tego). Z prawej Wieża Dzwonów Starego Pałacu. Katedra Notre Dame des Doms otoczona rusztowaniami. Jest to najstarsza budowla sakralna w mieście. Jej budowa ciągnęła się przez kilka wieków, rozpoczęto ją około V stulecia, ale swój aktualny, romański kształt zyskała dopiero w XII wieku. Na szczycie dzwonnicy w 1859 roku umieszczono pozłacaną figurę Matki Bożej. Wykonana jest z ołowiu, waży 4,5 tony. Katedrę wybudowano w XII wieku w stylu romańskim, z akcentami prowansalskimi. Wnętrze katedry jest ciemne i surowe, jak przystało na styl romański. Tutaj znajdują się grobowce papieży Jana XXII i Benedykta XII. Jest tutaj też kilka kaplic XV-wiecznych i słynne freski Simone Martiniego.

Kierujemy się w stronę wzgórza Rocher-des-Doms. Jeszcze raz mijamy dziwaczną instalację słonia tańczącego na trąbie…… Dochodzimy do pomnika A nos morts upamiętniającego francuskich żołnierzy poległych w walkach w czasie II wojny światowej (1939-45), wojny indochińskiej (1945-54) oraz pod Arn (1964-82). Po schodach wspinamy się na wzgórze Rocher-des-Doms……..
Za nami pozostaje Katedra Notre Dame des Doms, z błyszczącą w słońcu figurą Matki Bożej……

A przed nami Mały Pałac (Petit Palace). Jast to dawny pałac arcybiskupi, wybudowany w XIV-XV wieku. Obecnie muzeum. Wśród eksponatów tego muzeum znajdują się dzieła sztuki średniowiecznej, a także dzieła malarstwa włoskiego z XIV - XV wieku oraz różnorodne, romańskie i gotyckie rzeźby i obrazy prymitywistów włoskich z XIV i XV wieku. W parku, siadamy na ławce w cieniu drzew i napawamy się widokiem groty, w której na kropelkach wody rozpryskiwanych przez fontannę, utworzyła się tęcza. Cudowna chwila relaksu i ochłody. Spacerując alejkami, znajdujemy pomnik Paula Vaysona (1842-1911), francuskiego malarza scen rodzajowych, kwiatów, zwierząt i krajobrazów. Dochodzimy do korony murów obronnych, z których roztacza się imponujący widok na zielone wody Rodanu, a nad nimi słynny Most św. Benedykta z Awinionu (Pont Saint-Benezet), a właściwie jego resztki. W myślach nucę znaną melodię Ewy Demarczyk „tańczą panowie, tańczą panie na moście w Awinion”…… Zbudowany w XII wieku, łączył oba brzegi Rodanu, miał 900 m długości i 22 przęsła. Po powodzi w XVII wieku mostu nie odbudowano. Do dnia dzisiejszego pozostały tylko cztery przęsła. Ze wzgórza Rocher-des-Doms widok na winnice papieskie, założone przez winnego papieża, Jana XXII na terenach przyległych do jego letniej rezydencji. W oddali piętrzą się wzgórza Dentelles de Montmirail.
Z murów obronnych widok na twierdzę Saint-Andre na wzgórzu Andaon i miasteczko Villeneuve-les-Avignon, na drugim brzegu Rodanu. Słońce chyli się ku zachodowi, ostatnie spojrzenie na wzgórze Rocher-des-Doms, a my zmęczeni zwiedzaniem i upałem wracamy do naszej oazy spokoju na obrzeżach Awinion.

najbliższe galerie:

 
Prowansja - Dzień targowy
1pix użytkownik zibid odległość 11 km 1pix
Awinion
1pix użytkownik nata44 odległość 16 km 1pix
Prowansja - Oppede le Vieux
1pix użytkownik zibid odległość 16 km 1pix
Vive la France ! - Colmar & Avignon
1pix użytkownik mlochowskijacek odległość 16 km 1pix
Pożegnanie z Prowansją
1pix użytkownik margo odległość 18 km 1pix
w fontaine de vaucluse
1pix użytkownik michal odległość 20 km 1pix

komentarze do galerii (18):

 
paniwu użytkownik paniwu(wpisów:634) dodano 13.01.2019 23:26

Dziekuję wszystkim, którzy ocenili i komentowali tą galerię.

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:634) dodano 13.01.2019 23:24

licjo, dzięki że zajrzałaś do galerii. Życzę spełnienia tego jednego marzenia, bo warte jest tego. Awinion historycznie niesamowicie ciekawy, jak i pobliskie okolice Villeneuve-les-Avignon. Pozdrawiam serdecznie.

licja użytkownik licja(wpisów:477) dodano 13.01.2019 12:20

Witam! Awinion to jedno z moich marzeń. Dzięki Tobie jestem o kroczek bliżej. Bardzo Ci dziękuję za tę prezentację. Bardzo mi się podoba. Pozdrawiam :))))

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:634) dodano 09.01.2019 09:07

Pisanka: Jest mi bardzo miło i dziękuję, że odwiedziłeś galerię. Serdecznie pozdrawiam.

pisanka użytkownik pisanka(wpisów:564) dodano 07.01.2019 15:21

Piekne miejsce , od dawna czeka na swoja kolej , moze w tym roku uda mi sie tam zahaczyc. Gratuluje GT. Pozdrawiam

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:634) dodano 07.01.2019 08:49

wo, wielkopolanko: Miło, że odwiedziliście Awinion.
Dziękuję wszystkim Obieżyświatom, którzy ocenili tą galerię i pozdrawiam serdecznie.

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1937) dodano 07.01.2019 08:08

Piękna galeria...umknęła mi ale po wyróżnieniu trafiłam tu ...z wycieczką zwiedziłam tylko Katedrę a miasto na pewno zasluguje na dłuższe zwiedzanie..podobało mi się zwiedzanie z Wami....
pozdrawiam serdecznie:)

wo użytkownik wo(wpisów:366) dodano 05.01.2019 09:43

nie byłem. piękna galeria. pozdrawiam

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:634) dodano 05.01.2019 09:15

olazim; Miło, że odwiedziłaś Awinion, warto zajrzeć do Prowansji, piękna kraina. Dziękuję i pozdrawiam
Harmony: Dziękuję, że odwiedziłaś i oceniłaś galerię. Wielki żal rzeczywiście, że tylko te wspaniałe, potężne mury pałacu przyciągają turystów. Chociaż nie tylko, samo miasto i okolice warte są tego grzechu. Pozdrawiam

harmony użytkownik harmony(wpisów:2786) dodano 04.01.2019 23:05

Z wielką przyjemnością obejrzałam prezentację, w której budowle trzymają pion. Fotografowanie architektury w Avinion nie było łatwe, ze względu na jej ogromną kubaturę. Dzięki bogatemu opisowi dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy, które w czasie pobytu w tym mieście umknęły mi, chyba ze względu na niesamowite upały. Wnętrza pałacu w zeszłym roku były w prawie takim samym stanie jak na Twoich kadrach. Raczej nic się tam nie dzieje, a szkoda, bo pałac przyciąga tłumy turystów. Od zewnątrz robi ogromne wrażenie i tego "wow" chciałoby się w czasie zwiedzania wnętrz.
Pozdrawiam :)

olazim użytkownik olazim(wpisów:2270) dodano 02.01.2019 15:17

-Nie byłam ale bardzo mi się podoba ,urokliwe z klimatem-pozdrawiam

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:634) dodano 02.01.2019 12:19

ak: Dziękuję, że wpadłeś do Awinion. Utrwalone na zdjęciach obrazy, sytuacje, zdarzenia fantastycznie uwalniają wspomnienia. A ja wreszcie doceniłam bogactwo ogromnej ilości moich nieuporządkowanych zdjęć. Pozdrawiam serdecznie.

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:634) dodano 02.01.2019 12:12

mocar, doracz, achernar-51, elabb: Jest mi bardzo miło i dziękuję, że zauważyliście i odwiedzili galerię. Serdecznie pozdrawiam.

elabb użytkownik elabb(wpisów:24) dodano 01.01.2019 18:40

Bardzo ciekawa galeria Świetne opisy!

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 01.01.2019 18:32

Bardzo ładna galeria. Avignon zwiedzaliśmy podczas naszych francuskich wakacji kilka lat temu. W pałacu papieskim mieliśmy podobne odczucia - ogrom budowli i puste pomieszczenia i ściany. Wprawdzie w przewodniku przeczytałem, że wyposażenie pałacu zostało rozgrabione podczas rewolucji francuskiej, jednak nie sądziłem, że w swym barbarzyństwie rewolucja posunęła się aż tak daleko. Choć - z drugiej strony - taki był los wielu historycznych budowli, zwłaszcza sakralnych. Czytałem, że jakobini rozważali nawet zburzenie paryskiej katedry Notre-Dame. W każdym razie rewolucja francuska stworzyła paskudny precedens (nie tylko zresztą w odniesieniu do zabytków), który stał się wzorem również dla urządzających "nowy, wspaniały świat" ponad wiek później bolszewików... Pozdrawiam. :)

doracz użytkownik doracz(wpisów:1212) dodano 01.01.2019 14:35

Piękna galeria. Pozdrawiam serdecznie :)

ak użytkownik ak(wpisów:6327) dodano 01.01.2019 13:27

pięknie wymusiłaś wspomnienia :)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2784) dodano 01.01.2019 13:20

Ciekawe i piękne miasto. Pozdrawiam Noworocznie:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!