m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (47):

 
Zanim dotarliśmy do Władysławowa postanowiliśmy jeszcze na krótko zajrzeć co słychać w Pucku... Miasto zauroczyło nas w czasie poprzedniej wizyty a teraz utwierdziliśmy się w przekonaniu, że warto tu wpadać nawet na chwilę. Na pięknym puckim rynku gratka dla automobilistów... ...trafiliśmy na zlot oldsmobili. Kolejny przystanek to Swarzewo. To stara, lokowana we wczesnym średniowieczu wieś. Możemy tu znaleźć takie stare chaty rybackie. We wsi stoi neogotycki kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Zbudowany w 1880 roku ma wyposażenie którego elementy sięgają XV wieku.
Znajduje się tu sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskiego Morza. Łaskami słynie znajdująca się w świątyni XV -wieczna figurka Matki Boskiej Królowej Polskiego Morza, zwana Opiekunką Rybaków. Według legendy wiele lat temu, gdy Półwysep Helski był tylko grupą niepołączonych wysp, wielki sztorm zaskoczył płynący w okolicy żaglowiec. Katastrofa wydawała się nieunikniona. Marynarze szukali ocalenia w modlitwie za pośrednictwem Matki Bożej. W cudowny sposób ominęli mielizny wysp przyszłego półwyspu i znaleźli się na cichych wodach Zatoki Puckiej. W podziękowaniu za ocalenie, w miejscu gdzie wylądowali, pozostawili wyrzeźbioną przez jednego z marynarzy figurę Madonny. W tym miejscu stoi dziś okrągłą kapliczka z 1775 roku. Wewnątrz znajduje się źródełko z wodą o podobno leczniczych właściwościach. Warto przejść się na malowniczy brzeg zatoki.
Niedaleka linia brzegowa to początkowa część Półwyspu Helskiego. Znajdziemy tu też małą przystań jachtową. I już jesteśmy w centrum Władysławowa. Uwagę przyciąga zbudowany w latach 50-ych XX wieku Dom Rybaka. Zbudowany jako hotel dla ludzi morza, obecnie pełni funkcję Urzędu Miasta. Na wieży na wysokości 45 i 63 metrów znajdują się tarasy widokowe skąd możemy podziwiać port... ...i nasadę Półwyspu Helskiego.
W tym miejscu była jedna z kaszubskich osad - Wielka Wieś. 11 lutego 1920 roku przybył tu generał Józef Haller. Jeden z jego oficerów, ppłk Henryk Bagiński kupił tu ziemię a na cześć swego dowódcy nazwał tą osadę Hallerowo. W wybudowanym w 1922 roku domku spędzał swe wakacje generał Haller. Obecnie znajduje się tu jemu poświęcone muzeum. W 1930 roku z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Hallerowa zbudowano tu jednonawową świątynię. W 1957 roku podjęto decyzję o rozbudowie kościoła. Powstał modernistyczny kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Matki Boskiej Królowej Wychodźstwa Polskiego. Wiosną 1936 roku rozpoczęto budowę portu rybackiego, którego otwarcie nastąpiło w1938 roku. Na cześć króla Władysława IV port i osadę nazwano Władysławowem. W jednej z części współczesnego miasta znajduje się Ośrodek Przygotowań Olimpijskich „Cetniewo”. Znajdziemy tu Aleję Gwiazd Sportu.
Stoi tu też monument upamiętniający naszych alpinistów i himalaistów. No i oczywiście zawsze warto wybrać się na plażę... Na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego w okolicy Chłapowa znajduje się rezerwat Dolina Chłapowska. Dosyć stroma dolinka porośnięta jest krzakami żarnowca. Podobno późną wiosną i wczesnym latem pięknie kwitnie na żółto - choć my za bardzo nie potrafiliśmy go rozpoznać. Przejście pod asfaltową drogą na terenie chłapowskiego wąwozu.
Kolejna atrakcja okolicy to Przylądek Rozewie. Miejsce to było przez lata uważane za najdalej na północ wysunięty punkt Polski. Wielką atrakcją jest tutejsza latarnia morska. Swą pracę rozpoczęła w 1822 roku. Obecnie jest udostępniona do zwiedzania... ...choć trzeba się liczyć z koniecznością pokonania kilku stopni.
Wewnątrz latarni i okolicznych budynkach wystawy poświęcone latarnictwu. Tarcze szkolne - relikt poprzednich epok. Z góry widok na drugą nowszą latarnię sygnałową i okolice. Naszą wycieczkę kończymy na pięknych plażach Jastrzębiej Góry.
Jest tu wysokie klifowe wybrzeże. A w punkcie zwanym Gwiazdą Północy... ... znajduje się miejsce obecnie uznawane za najdalej wysunięte na północ.
Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Władysławowo - miasto opuszczone przez letników
1pix użytkownik o-kropka odległość 0 km 1pix
SPACER PO DNIE OCEANU
1pix użytkownik kojotener odległość 0 km 1pix
Pomorze Gdańskie.
1pix użytkownik halszka odległość 2 km 1pix
ROZEWIE
1pix użytkownik patryk80 odległość 6 km 1pix
Chałupy
1pix użytkownik robson odległość 7 km 1pix
Morska Pielgrzymka Rybaków-Puck 25-06-2011
1pix użytkownik aiarenowe-opowiesci odległość 7 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1101) dodano 18.01.2019 11:31

Charlie dziękuję za miłe słowa.
Faktycznie to nie koniec świata, ale koniec Polski już tak - czyli najdalej na pn wysunięty jej punkt ;)
Lubię odwiedzać też te bliższe okolice i potem efekt takich wycieczek można zobaczyć w moich galeriach.
Pozdrawiam.

charlie użytkownik charlie(wpisów:2354) dodano 18.01.2019 08:48

Choć nie jest to galeria z końca świata, to bardzo przyjemnie mi się ją oglądało :-)
Pewnie dlatego że jeszcze nie byłam w pokazanych przez Ciebie miejscach.
Fajna spokojna galeria.
A pomysł z odszukiwaniem tarczy szkolnej - super :-)
Pozdr.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!