m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Zapraszam do Los Angeles. W planach był zupełnie inny kontynent, a los rzucił mnie do USA, więc zaczynam od miasta Aniołów, bo tam zaczyna się cała przygoda.Wyruszamy do wielkiego miasta, zobaczyć to, co wato zobaczyć i zapamiętać. Los Angeles to najbardziej zaludnione miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych. Obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Zwane często City of Angels lub po prostu L.A., Los Angeles stanowi światowe centrum biznesu, handlu międzynarodowego, rozrywki, kultury, mediów, mody, nauki, sportu, technologii i edukacji. Los Angeles uznane zostało za 3. najbogatsze oraz 5. najbardziej wpływowe miasto świata. Mijamy Stadion Olimpijski zbudowany na Igrzyska Olimpijskie w 1984 roku.
Zaczynamy od zwiedzania Katedry Matki Bożej Anielskiej Rzymskokatolickiej Archidiecezji Los Angeles.Dzwonnica jest niezależnym elementem nie połączonym z bryłą katedry. Składa się z 18 dzwonów. Najstarszy z nich wykonano w 1825 roku. Niektóre z pozostałych wykonano w XIX w. Jest to bardzo ważna budowla w Los Angeles, stanowi bowiem siedzibę arcybiskupa tego miasta a także najważniejszy rzymskokatolicki kościół archidiecezji Los Angeles. Katedra została wybudowana w oparciu o projekt hiszpańskiego architekta, profesora Rafaela Moneo. Budowla, która powstawała w latach 1998-2002, natomiast 2 września 2002 roku odbyło się uroczyste poświęcenie budynku. Katedra została zainspirowana stylem postmodernistycznym i jest do dziś najważniejszym miejscem sakralnym w mieście. Oprócz wspaniałej zewnętrznej elewacji, warto zajrzeć w jej głąb (dosłownie) i zwiedzić podziemia katedry.
Innowacyjnym i ciekawym elementem jest wznosząca się ponad drzwiami figura Matki Bożej rozkładająca ręce w geście powitania. Aureolę ponad jej głową tworzy błękit nieba prześwitujący przez otwór w złotej ścianie za jej plecami. Oryginale jest również wnętrze kościoła. Stojąc na środku trudno się domyśleć ze wokół znajduje się dziesięć kaplic, które w nietypowy sposób otwarte są nie do środka kościoła tylko w kierunku jej bocznych ścian. Dzięki takiemu rozwiązaniu można odwiedzać kaplice nie przeszkadzając tym którzy np. uczestniczą w odprawianej mszy Znajdują się tu kaplice Jana Pawła II, wraz ze wszystkimi insygniami. Kaplica Matki Teresy.
Na szczególną uwagę zasługuje również oświetlenie niespotykane w żadnym innym kościelew mieście. Chodząc korytarzami rzucił nam się w oczy barokowy ołtarz wykonany z czarnego orzecha, złocony, pochodzący z  XVII w. Trafił tu  z hiszpańskiego miasta Ezcaray gdy rozebrano w 1925 roku kaplicy. Ogromne prezbiterium może pomieścić 400 kapłanów. Znajduje się tam również krucyfiks z naturalnej wielkości postacią Chrystusa W podziemiach katedry znajduje się najważniejsza  z kaplic świątyni poświęcona św. Vibianie. W katakumbach pochowano również wiele znanych, zasłużonych i sławnych osób.
Miejsce swego spoczynku ma tu Gregory Peck, aktor znany każdemu, choćby z ról takich jak Rzymskie wakacje, Działa Navarony, czy Omen. Ściany świątyni zdobi największa w USA kolekcja gobelinów znajdująca się w świątyni katolickiej. Na uwagę zasługuje cykl Świętych Obcowanie przedstawiający 135 kanonizowanych lub beatyfikowanych przez Kościół oraz 12 niepodpisanych postaci. Po lewej stronie nawy kościoła podobno można znaleźć św. Maksymiliana Kolbe. Malowidła twarzy świętych żyjących w ciągu ostatnich dwóch wieków zostały wykonane na podstawie serii ich zdjęć, dzięki czemu oddano ich prawdziwy wygląd.
Do wnętrza przenika światło przez alabastrowe szyby, które filtrując promienie nadaje mu złoty odcień. Do najsławniejszych postaci, których prochy tu spoczywają należą m.in.: święta Wibiana.To właśnie ona jest patronką tutejszej diecezji.
Katedra przyciąga turystów, dla których architektura i sztuka to ważna dziedzina życia. Zwiedzając Los Angeles warto zwrócić uwagę właśnie na takie miejsca.  W ferworze podziwiana wspaniałego Disneylandu czy miasteczka filmu jakim jest Hollywood nie można zapominać o miejscach, które nie kojarzą się jedynie z blichtrem, rywalizacją i szybkim tempem życia. Po zwiedzaniu pięknej katedry przenosimy się do centrum biznesowego LA. Downtown Los Angeles. Główna dzielnica biznesowa położona w środkowej części Los Angeles, w stanie Kalifornia, leżąca w geograficznym środku obszaru metropolitalnego Los Angeles. W tej okolicy mieści się wiele instytucji artystycznych i sportowych, różnorodnych wieżowców, siedzib międzynarodowych korporacji, galerii sztuki i unikatowych sklepów. Downtown Los Angeles stanowi centrum sieci miejskich autostrad i systemu metra w Los Angeles. Za Downtown Los Angeles uważany jest zwykle obszar ograniczony od wschodu rzeką Los Angeles i dzielnicą Lincoln Heights, od północy przez Hollywood Freeway i Santa Monica .
Ratusz w Los Angeles - siedziba władz miasta Los Angeles oraz miejsce posiedzeń rady miejskiej. Znajduje się w śródmieściu w Civic Center. Ciekawostka: Budynek kilka razy był upodobniony do Empire State, na którym kręcono sceny Kong Konga. Ratusz miejski w Los Angeles Walt Disney Concert Hall. Hala koncertowa znajdująca się w Stanach Zjednoczonych w centrum Los Angeles w stanie Kalifornia.Mieści 2256 ludzi i jest siedzibą orkiestry Los Angeles Philharmonic oraz Los Angeles Master Chorale.
Autorem projektu budynku jest amerykański architekt Frank Gehry, będący jednym z głównych przedstawicieli dekonstruktywizmu oraz laureatem nagrody Pritzkera. Projekt ruszył w 1987, a całość została otwarta 23 października 2003 roku.
Koszt projektu oszacowano na 274 miliony dolarów. Większość została sfinansowana przez prywatnych inwestorów i z darowizn, a firma The Walt Disney Company dołożyła około 110 milionów dolarów.Budynek jest obiektem zainteresowania wielu fotografów ze względu na swoją nowoczesną, metalurgiczną budowę. CDN...

najbliższe galerie:

 
USA - Los Angeles (1)
1pix użytkownik wmp57 odległość 2 km 1pix
USA - Los Angeles - Studio Universal - The Blues Brothers
1pix użytkownik kryjan odległość 3 km 1pix
USA - Los Angeles - Studio Universal - Water World
1pix użytkownik kryjan odległość 7 km 1pix
USA - Los Angeles - Studio Universal - część II
1pix użytkownik kryjan odległość 8 km 1pix
USA - LOS ANGELES 4
1pix użytkownik afrodyta odległość 11 km 1pix
USA - LOS ANGELES 7 UNIVERSAL STUDIOS 3
1pix użytkownik afrodyta odległość 12 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4219) dodano 21.02.2019 01:18

agra60
Dziękuję za odwiedzenie mojej skromnej galerii. Staram się opisywać galerie w miarę moich możliwości. Uważnie słucham i rejestruję wiadomości. Zawsze kupuję wszystkie możliwe przewodniki, foldery i czerpię z nich informacje. Posiłkuję się również internetem, ale nie koniecznie Wikipedią. Szukam informacji w oryginale.
Zapraszam do obejrzenia galerii Moje USA.
Serdecznie pozdrawiam.

agra60 użytkownik agra60(wpisów:1321) dodano 20.02.2019 23:24

Nadrabiam zaległości -skrajnie chciałem skonfrontować miejsce w którym spędziłem 5 nocy -dawno bo 2007 roku .Masz niesamowitą wiedzę które widać przy opisach odwiedzanych przez Ciebie miejsc .Ja miałem z tym problem gdy wrzucałem w poprzednim wcieleniu jako jarfry galerię z LA . Na pewno zobaczę pozostałe galerie z LA Pozdrawiam

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4219) dodano 09.01.2019 23:30

Witam serdecznie. No właśnie serial Los Angeles się skończył, ale zapewniam, że następne galerie z USA będą równie ciekawe.
Pozdrawiam serdecznie. Wszystkiego dobrego w Nowym Roku.

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1911) dodano 06.01.2019 17:59

Witaj Afrodyto..zapowiada się ciekawy serial, który z przyjemnością obejrzę z dużym zainteresowaniem...do Los Angeles nie polecę a więc będę zwiedzać z Tobą..
pozdrawiam noworocznie:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!