m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (36):

 
Szpital San Juan de Dios od strony Parque de la Merced.Pierwszy szpital w historii Kostaryki,powstały w 1845 r.,czynny do dnia dzisiejszego. Iglesia Nuestra Señora de la Merced,pochodząca z 1907 r.,neogotycka,trójnawowa. Po północnej stronie Parque Central znajduje się Teatro Popular Melico Salazar - zbudowany w 1928 r., w stylu beaux-arts. Jego nazwa pochodzi od znanego kostarykańskiego tenora,Manuela Melico Salazara,który występował na scenach międzynarodowych (m in. w nowojorskiej Metropolitan Opera) Na wschód od Parque Central - neoklasycystyczna Catedral Metropolitana,zbudowana w 1871 r.,po tym jak poprzednia katedra została zniszczona podczas trzęsienia ziemi. Południowa strona katedry,pomnik II Biskupa Kostaryki,Bernardo Augusto Thiel Hoffmana. Północno-zachodni narożnik katedry - pomnik św.Jana Pawła II i jego przesłanie No tengais miedo...
Dwa lata po śmierci Jana Pawła II,burmistrz San Jose,Johnny Araya i grupa mieszkańców zebrała pieniądze w celu budowy pomnika upamiętniającego wizytę papieża w marcu 1983 r.Jest to dzieło znanego kostarykańskiego rzeźbiarza,Jorge J.Deredii,wykonany z karraryjskiego marmuru.
Po południowej stronie Plaza de la Cultura znajduje się Teatro Nacional,najsłynniejszy budynek San Jose.Jego budowę rozpoczęto w 1891 roku,udostępniono publiczności październiku 1897 r. wystawieniem opery Faust Charlesa Gounoda. Jest uważany za najwspanialszy zabytkowy budynek stolicy,widownię zachwyca elegancją i pałacowym wdziękiem. Avenida Central należy do najstarszych ulic San Jose.Dziś popularny miejski deptak.Mnóstwo sklepów,kawiarni,a także ulicznych sprzedawców.Spacer w tłumie miejscowych oraz turystów pozwoli poczuć ulotną atmosferę miasta. Avenida Central Idąc Avenidą Central,trudno przegapić Plaza de la Cultura.Znajduje się on naprzeciwko Grand Hotelu i po północnej stronie Teatro Nacional.Pod placem ulokowano Museo del Oro Precolombino,Museo Numismatico i kolekcję narodowych sztuk plastycznych. Z placu wyłania się układ pięciu tajemniczych,grubych rur,zagiętych na zwieńczeniu,wyglądających jak wysunięte peryskopy.
Włócząc się po centrum,trafiłem na ciekawy budynek,będący siedzibą Poczty Głównej i Telegrafu (Edificio Central de Correos).Pochodzący z 1917 r.,w stylu eklektycznym.Na piętrze niewielka kawiarnia i Muzeum Filatelistyczne. Tylko dwie przecznice na północ od Plaza de la Cultura,znajduje się Parque Morazan,utworzony w 1887 r. Główną atrakcją parku jest tak zwana Świątynia Muzyki (Templo de la Musica),zbudowana w 1920 r.,w stylu neoklasycznym,miejsce wielu imprez kulturalnych. Między dwoma słynnymi parkami,Morazan i España,naprzeciwko Museo de Jade,znajduje się interesujący budynek,zwany Edificio Metalico.Jak wskazuje nazwa,został zbudowany w całości z metalowych elementów,które powstały w jednej z belgijskich odlewni w 1892 r. Prace przy budynku zakończono w 1894 r.Ten przyciągający wzrok obiekt,jest dziełem francuskiego architekta,Charlesa Thirio,w stylu neoklasycznym. Parque España - pomnik z brązu Juana Vasquez de Coronado,hiszpańskiego konkwistadora,który odegrał ważną rolę w kolonizacji terenów dzisiejszej Kostaryki,i był ich pierwszym gubernatorem.
Położona w centrum Iglesia de la Soledad jest od roku 1909,jedną z największych architektonicznych atrakcji San Jose.Świątynia jest w neoklasycznym stylu z elementami kolonialnymi.Trudno nie zauważyć,pochodzących ze Szwajcarii,pięknych witraży,na których znajduje się 14 stacji drogi krzyżowej. W roku 1908 wybudowano w San Jose eklektyczny w stylu dworzec kolejowy (Estacion del Ferrocarril al Atlantico).Dworzec czynny do dzisiaj,służy pasażerom udającym się do miejscowości Cartago,Heredia i Alajuela. Wspaniale odrestaurowana lokomotywa pochodząca z 1907 r.,użytkowana przez Northern Railway Company. Museo de los Niños & Galeria Nacional jest położone na północ od centrum San Jose.Mieści się w dawnym więzieniu,zbudowanym w 1909 r.Składa się z interaktywnego muzeum dla najmłodszych (i nie tylko) oraz galerii sztuki współczesnej ulokowanej w opuszczonych celach więziennych. Wzgórze na którym jest usytuowane Museo de los Niños jest niezłym punktem widokowym na południową stronę San Jose. Barrio Mexico ; Iglesia de la Santisima Trinidad dominuje w krajobrazie tej części miasta.
Barrio Amon - na północ i na zachód od Plaza España położona jest ta sympatyczna,historyczna dzielnica,w której znajduje się szereg rezydencji cafetaleros (producentów kawy),powstałych na przełomie XIX i XX wieku. W ostatnich latach,wiele historycznych budynków zostało przekształconych w hotele,restauracje i biura,dzięki czemu jest to popularne miejsce dla spacerów architektonicznych.Znajdziemy tu wszystko - od betonowych rezydencji w stylu art deco,po jaskrawo pomalowane neo-wiktoriańskie budowle. Pochodząca z 1920 roku, Casa Amarillo, nazwa od fasady w kolorze ochry.Zbudowana w stylu neokolonialnym,z elementami neobarokowymi.Od roku 1922 do dzisiaj siedziba Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Paseo Argentino Początek Paseo Argentino,popiersie Carlosa Gardela,uważanego za największego spośród tych,którzy kiedykolwiek śpiewali tango i za jednego z największych kompozytorów tego gatunku muzycznego.Dar rządu argentyńskiego. Budynek będący siedzibą Kostarykańskiego Centrum Kinematografii.
Barrio Amon Jedna z mozaik znajdujących się na ścianie obok hotelu Don Carlos,przedstawiających sceny rodzajowe z dawnej Kostaryki. Barrio Amon, współczesna kaplica Barrio Amon Barrio Amon Barrio Amon - pochodzący z 1895 roku budynek,w stylu eklektycznym,siedziba Alliance Française.

Dziękuję

najbliższe galerie:

 
KOSTARYKA - DOBRE MIEJSCE DO ŻYCIA - kodak APS ciąg dalszy
1pix użytkownik deszcz odległość 0 km 1pix
Kostaryka cz. 19 ( ostatnia ) - San Jose.  Muzeum złota.
1pix użytkownik wmp57 odległość 1 km 1pix
Costa Rica
1pix użytkownik bsfpiotr odległość 7 km 1pix
Kostaryka.
1pix użytkownik wmp57 odległość 16 km 1pix
Parque Nacional Volcán Irazú
1pix użytkownik hardin77 odległość 26 km 1pix
Kostaryka cz.  1 - Na plantacji kawy.
1pix użytkownik wmp57 odległość 30 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
agra60 użytkownik agra60(wpisów:1400) dodano 09.03.2019 02:14

Kolejna super relacja z Twojej wyprawki czekam na następnę Masz niezwykłą zdolnośc zapamietywania nazw .Wydaje mi się że dobrze znasz hiszpański stąd szybko się z nimi oswajasz Nam brak znajomości hiszpańskiego trochę nam daje popalić Smeryce poł ale teraz ułatwiają tłumacze w komórkach -czekam na kolejne relacje.Pozdrawiam

hardin77 użytkownik hardin77(wpisów:174) dodano 31.01.2019 01:33

pisanka - dziękuję za wizytę i komentarz
Pozdrawiam

pisanka użytkownik pisanka(wpisów:572) dodano 30.01.2019 14:23

Bardzo mnie interesuja tamte okolice. Nie ma niestety zbyt wiele relacji z tych miejsc. fajnie zobaczyc. Pozdro

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!