m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Park Narodowy Yosemite - park narodowy położony w USA, w środkowej Kalifornii, na zachodnich zboczach gór Sierra Nevada. Park zarządzany jest przez National Park Service i zajmuje powierzchnię ok. 3030 km². Park Narodowy Yosemite (Yosemite National Park), jak mało który z amerykańskich parków, dostarcza nam wszelakich atrakcji. Mamy tu majestatyczne szczyty, skalne monolity, łąki, jeziora, sekwoje, a przede wszystkim wodospady. Jezioro Merced. Pierwszymi nie-tubylcami, którzy zobaczyli Dolinę Yosemite, byli prawdopodobnie członkowie 1833 partii Josepha Walkera , która jako pierwsza przekroczyła Sierra Nevada ze wschodu na zachód.
Pierwsze opisy Yosemite pojawiły się jednak prawie 20 lat później. Gorączka złota w Kalifornii w 1849 r. doprowadziła do konfliktów między górnikami i tubylcami , a państwo utworzyło ochotniczy batalion Mariposa jako wyprawę przeciwko krajowcom w rejonie Yosemite. Mapa reliefowa z brązu Z widokiem na północną stronę Half Dome z Olmsted Point. Olmsted Point , położony w Parku Narodowym Yosemite , jest obszarem widokowym przy drodze Tioga, która oferuje widok na Kanion Tenaya. Ten widok wygląda na południowy zachód w dolinę, dając w szczególności widok na północną stronę Half Dome i widok jeziora Tenaya na wschodzie.
Strona nosi imię architektów krajobrazu Frederick Law Olmsted i Frederick Law Olmsted, Jr Clouds Rest znajduje się po lewej stronie, Half Dome znajduje się po prawej stronie. Kanion Tenaya jest częściowo widoczny. 24 lipca 2018 r., kilka obszarów parku, w tym dolina, zostało zamknięte z powodu pożarów w okolicy; Urzędnicy spodziewali się ponownego otwarcia obszaru Valley w dniu 7 sierpnia , ale Wawona, Mariposa Grove i południowe wejście pozostały zamknięte na czas nieokreślony. Panorama Olmsted Point.
Wjeżdżając do parku od południa wita nas jeden z najsłynniejszych widoków w Yosemite, czyli Tunnel View. Mamy tu przepiękny widok na dolinę, El Capitana, Half Dome, Clouds Rest, Sentinel Dome i Bridalveil Fall, czyli Yosemite w pigułce. Dolina Yosemite znajduje się na zachodnim zboczu gór Sierra Nevada, 150 mil (240 km) na wschód od San Francisco . Rozciąga się na 12,5 km w przybliżeniu w kierunku wschód-zachód, ze średnią szerokością około 1,6 km. Yosemite to zlodowaciały krajobraz, a sceneria, która powstała w wyniku interakcji lodowców i leżących pod nimi skał, była podstawą do zachowania jako park narodowy. Polerowany granitowo granit jest kolejnym dowodem zlodowacenia i jest powszechny w Parku Narodowym Yosemite.
Geologicznie, Sierra Nevada jest ogromnym blokiem skorupy ziemskiej, która odbiła się na wschodzie wzdłuż ograniczającego systemu uskoków i została podniesiona i przechylona na zachód. To połączenie podniesienia i pochylenia, które jest podstawowym procesem geologicznym, który wytworzył obecny zakres, Masywny granit dominuje także w rejonie Yosemite i w dużej części Sierra Nevada. Góra Hoffmann i większość widocznego z niej terenu składa się z granitu, ukształtowanego głęboko w ziemi poprzez zestalenie wcześniej stopionego materiału skalnego, a następnie odsłoniętego przez erozję skał. Ze względu na swoją masywność i wytrzymałość granit ma kształt odważnych form: klify Yosemite i Hetch Hetchy Valleys, wiele wyższych szczytów w parku i uderzające, pokryte warstwami kopuły, które mogą tworzyć się tylko w masywnej, nieodgadnionej skale. Pierwszym widokiem na dolinę Yosemite wielu odwiedzających jest widok tunelu . Tak wiele obrazów zostało zrobionych z pobliskiego punktu widzenia, że ​​National Park Service nazwał ten punkt widzenia Artist Point . Yošé-met^i w języku Indian Miwok oznacza „ci, którzy zabijają” i odnosiło się do plemienia zamieszkującego dolinę. Widać niezłe z nich były obwiesie, skoro zasłużyli sobie na takie miano, ponoć bały się ich wszystkie okoliczne plemiona.
Oni siebie nazywali oczywiście inaczej (Ah-wah-ne-chee) i pod przywództwem wodza Tenaya zbudowali w dolinie potężną wioskę. Sekwoje, wiadomo, największe drzewa na świecie. I… tyle o nich wiedzieliśmy przed wjazdem do parku. A kryją one w sobie trochę tajemnic! Serwuję Wam kilka ciekawostek związanych z tymi fascynującymi roślinami. 

Największe, czy najwyższe? To jak to w końcu jest? Potocznie mówiąc sekwoje tak naprawdę mówimy o sekwojach wieczniezielonych - najwyższych drzewach świata i sekwojach olbrzymich, a w zasadzie mamutowcach olbrzymich - największych objętościowo drzewach na świecie.

Sekwoje wieczniezielone, czyli te najwyższe, rosną w Parku Narodowym Redwood, w północnej Kalifornii - w nadoceanicznym pasie pomiędzy Big Sur, a południem stanu Oregon.

Sekwoje olbrzymie najlepiej oglądać w Parku Narodowym Sekwoi, który znajduje się we wschodniej części pasma górskiego Sierra Nevada, na południe od Yosemite. To jedyne miejsce na świecie, gdzie te drzewa rosną naturalnie.

Park Narodowy Sekwoi to drugi ustanowiony park narodowy w USA (po Yellowstone) - istnieje od 1890 r.
Sekwoje są bardzo odporne - związki chemiczne zawarte w drewnie i korze drzewa uodparniają je na insekty i grzyby, a gruba kora izoluje od większych szkód spowodowanych pożarem. W rzeczywistości drzewa te giną najczęściej od… powalenia. Ich system korzeniowy jest dość płytki, więc jego uszkodzenie w połączeniu ze zbyt wilgotnym podłożem i silnym wiatrem może doprowadzić do upadku takiego kolosa.

W normalnym lesie pożar to tragedia, ale dla sekwoi ogień jest… pożyteczny. Szyszki mamutowców z zamkniętymi łuskami mogą wisieć na drzewie wiele lat. Część z nich otwierają wiewiórki i pozwalają wypaść nielicznym nasionom, ale jest to znikomy procent. Dopiero ciepło pożaru powoduje, że szyszki osuszają się, otwierają i nasiona spadają na ziemię.
Same sekwoje są na ogień odporne, więc nic groźnego im się nie dzieje, natomiast okoliczne niższe drzewa i krzewy po spaleniu i przysypaniu nasion są dla nich świetnym nawozem. Ogień daje życie.

Sekwoja to rodzaj olbrzymich drzew z rodziny cyprysowatych obejmujący obecnie tylko jeden gatunek: sekwoja wieczniezielona. W Sequoia NP można zobaczyć największe drzewo na świecie: General Sherman, którego waga szacowana jest na 1200-2000 ton, co czyni je największym żywym organizmem na ziemi. W porównaniu z Hyperionem jest niewielki, ma „tylko” 84 m, ale jego pień ma 8 m średnicy! Jego wiek szacuje się na 2300-2700 lat! Nieźle, co? 
Będąc blisko Ratusza w Gdańsku, lub budynku Warta Tower w Warszawie w Alejach Jerozolimskich, spójrzmy w górę, pomyślmy o Generale Shermanie... Budynki te mają taką samą wysokość jak GENERAŁ :) :) :) Park zamieszkują niezliczone ilości zwierząt i ptaków.
Również niezliczone ilości drzew, w tym sekwoi różnych rozmiarów. Zapraszam do obejrzenia II części NP Yosemite.

najbliższe galerie:

 
USA wrzesień 2014 (5)
1pix użytkownik lucy56 odległość 4 km 1pix
USA - Yosemite National Park.
1pix użytkownik wmp57 odległość 4 km 1pix
Yosemite National Park
1pix użytkownik jotwu odległość 16 km 1pix
NP YOSEMITE
1pix użytkownik pipol odległość 16 km 1pix
Między Yosemite  a Doliną Śmierci !  (  USA)
1pix użytkownik agra60 odległość 17 km 1pix
USA - YOSEMITE 2
1pix użytkownik afrodyta odległość 26 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 11.01.2019 19:38

To prawda. Yosemite jest wspaniałe, choć byliśmy w drugim parku sekwoi w San Francisko. Tam sekwoje są inne (inny gatunek), kolorystycznie i mają inną korę. To bedzie w późniejszch galeriach z san Francisko.
Pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5680) dodano 11.01.2019 16:00

Yosemite to jeden z najpiękniejszych zakątków USA jakie miałem okazję odwiedzić. W galerii bardzo ładnie pokazałaś jego uroki. A sekwoje można też (choć nie są tam tak liczne) spotkać i w Oregonie. Czekam na dalszą część i pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!