m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Park Narodowy Yosemite  (Yosemite National Park), jak mało który z amerykańskich parków, dostarcza nam wszelakich atrakcji. Mamy tu majestatyczne szczyty, skalne monolity, łąki, jeziora, sekwoje, a przede wszystkim wodospady. Co sprawia, że sekwoje olbrzymie w parku są tak wyjątkowe? Przede wszystkim są gigantyczne. To największe drzewo świata pod względem obwodu pnia. Pod względem wysokości ustępują jedynie swojej krewniaczce sekwoi wieczniezielonej (możecie ją zobaczyć na północy Kalifornii, w Redwood National Park). Gdy w XIX wieku kolonizatorzy odkryli to miejsce (oczywiście rdzenni Indianie wiedzieli o nim od setek lat), nikt nie chciał uwierzyć w ich opowieści o olbrzymich drzewach.  Niestety to przyczyniło się do wycinki kilku z nich. Plastry pnia zaczęto rozsyłać po całym świecie, jako dowód na istnienie gigantów. Jeden z nich, pochodzący z sekwoi „Mark Twain”, możecie podziwiać w brytyjskim Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Faktycznie, sekwoje są też długowieczne - najstarsze odkryte mają blisko 3000 lat! http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=14771
Aby móc przetrwać tysiące lat, sekwoje potrzebują ognia. Tak, ta wbrew pozorom niszczycielska siła umożliwia sekwojom reprodukcję i zapewnia siły witalne. Dawniej las płonął dzięki np. uderzeniom pioruna, co w naturalny sposób oczyszczało ściółkę wokół sekwoi z innych roślin oraz poprawiało skład gleby, umożliwiając wzrost jej nasionom. Sekwoja wykształciła w procesie ewolucji specjalny rodzaj włóknistej, bardzo delikatnej w dotyku kory, który stanowi izolację przed płomieniami. Obecnie, pracownicy parku przeprowadzają dodatkowe, kontrolowane „podpalenia” ściółki. Te zabiegi w połączeniu z naturalnie występującymi pożarami mają na celu również uniknięcie katastrofalnych pożarów, które rozwijałyby się w niekontrolowany sposób. Nie zdziwcie się więc, gdy podczas podróży przez park któraś z dróg będzie z tego powodu zamknięta.
Przy wyjeździe z Yosemite Valley przystankiem obowiązkowym jest punkt widokowy Tunnel View.

Dotarliśmy do punktu widokowego Glacier Point, który znajduje się 1 km nad doliną Yosemite i widać z niego wszystkie znane szczyty, w tym majestatyczny Half Dome, a także najwyższy wodospad w Ameryce Północnej, czyli Yosemite Falls.

...naszym oczom ukazał się ten niesamowity widok, po który przyjechaliśmy do Yosemite.

Half Dome - najbardziej charakterystyczny szczyt w Yosemite

Z Tunnel View możemy wybrać się na szlak Inspiration Point (4km, 300 m różnicy wzniesień). Z Inspiration Point mamy identyczny widok jak z Tunnel View, z tą różnicą, że jesteśmy dużo wyżej.
Zapierające dech w piersiach widoku, wysokości i szlaki zachęcają do zwiedzenia całego parku. Niestety, ze względu na porę roku, suszę, kontrolowane pożary, większość szlaków jest niedostępna. Cieszmy się więc tym, co możemy zobaczyć z punktów widokowych.
Wodospad Yosemite Falls najlepiej oglądać wczesną wiosną, kiedy topnieją śniegi. Podczas upalnego lata zdarza się, że wodospad wysycha prawie całkowicie.

...i właśnie wysechł... upalne lato w Kaliforni, sprawiło, że wyschły rzeczki i wodospady... Wodospad, którego nie ma :( Szlak do Lower Yosemite Falls to niecały kilometr w dwie strony i prowadzi nas do niższej sekcji wodospadu.
Droga w całości jest asfaltowa, na chwilę samotności nie można tu liczyć o żadnej porze. Niestety, wszystkie potoki odsłoniły kamienne dna... Nie słyszymy szumu rzeki... ...nie jest chłodniej... Wręcz przeciwnie. Temperatura przekracza 39 stopni...
Nasza wycieczka po dolinie powoli dobiega końca, ale jej ukoronowaniem jest Valley View, inaczej zwany Gates of the Valley. To moim zdaniem najpiękniejszy widok w Yosemite, porównywalny z przepięknym Tunnel View.  Widok jest stąd bajeczny, po prawej Bridalveil Fall, ... El Capitan ... El Capitan El Capitan we wszystkich odsłonach...
po lewej El Capitan, a dołem Merced River płynie. Zakochacie się w tym miejscu na pewno! Zbliżamy się do wyjścia na parkingu. Jeszcze ostatni rzut oka na przyrodę... ... Żegnają nas liczne wiewiórki, które są tak oswojone, że wskakują na plecaki, w poszukiwaniu smakołyków :)
Żegnamy piękny park, z małym niedosytem, a mianowicie braku widoku najpiekniejszego wodospadu w parku. Dziękuję za wspólny spacer.

najbliższe galerie:

 
Yosemite National Park
1pix użytkownik jotwu odległość 10 km 1pix
NP YOSEMITE
1pix użytkownik pipol odległość 10 km 1pix
Między  Yosemite   a  Doliną  Śmierci  !   (   USA)
1pix użytkownik agra60 odległość 10 km 1pix
USA - Yosemite National Park.
1pix użytkownik wmp57 odległość 24 km 1pix
USA wrzesień 2014 (5)
1pix użytkownik lucy56 odległość 24 km 1pix
USA- YOSEMITE 1
1pix użytkownik afrodyta odległość 26 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
pisanka użytkownik pisanka(wpisów:572) dodano 14.01.2019 10:30

fajnie tam pojechac i zobaczyc na wlasne oczy. Narazie zadowolic sie musze pniem sekwoi ktory widzialem w londynskim muzeum :( Pieknie tam. podro

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4279) dodano 13.01.2019 16:18

lucy56
Dobrze wiedzieć. Mnie tak bardzo brakowało tego wodospadu. Dzięki :)
Pozdrawiam.

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3139) dodano 13.01.2019 14:20

Afrodyto jeśli chcesz wrócić, to połowa lutego jest doskonałą porą.Można wtedy -przy odrobinie szczęścia -zaobserwować niesamowite zjawisko tzw.płonącego wodospadu.Warto przeżyć i zobaczyć ten spektakl aż do 24.02.Nie widziałam,bo byłam w innym miesiącu lecz ten fenomen powtarza się co roku😊.Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4279) dodano 13.01.2019 12:46

achernar-51
Ja chciałabym tam wrócić ze względu na wodospad. Chciałabym zobaczyć i usłyszeć :)
Pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5734) dodano 13.01.2019 01:27

Piękna galeria, choć trochę szkoda, że nie mogłaś podziwiać słynnych wodospadów. My też byliśmy latem, ale kilka wodospadów udało nam się zobaczyć (Yosemite, Bridalveil, Nevada i Vernal). Pamiętam, że z prezentowanej na fotce 44 pięknej polany wypędziły nas roje krwiożerczych komarów. Ale i tak, pobyt w Yosemite wspominam bardzo miło. Chętnie bym tam wrócił... Pozdrawiam. :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4279) dodano 12.01.2019 19:08

pipol
Cześć pipolku. Dzięki, że wpadłeś. Tak, to drzewo ciągle stoi i przyznam, że ma się dobrze :) :)
Zapraszam do obejrzenia mojego USA, choć miejsca są dobrze przez Ciebie znane.
Pozdrawiam serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4279) dodano 12.01.2019 19:06

gabi
Dziękuję za odwiedziny. Rzeczywiście zachwyt był i jest, bo miejsce jest wyjątkowo powalające.
Zapraszam do poprzednich i następnych galerii.
Serdecznie pozdrawiam.

pipol użytkownik pipol(wpisów:9089) dodano 12.01.2019 14:27

oglądając foto2 i 3 chciałem się zapytać czy to drzewo jeszcze żyje ...........odpowiedź dostałem na foto 4 ;)))
pozdro

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 12.01.2019 10:42

Afrodyta, czuć Twój zachwyt w narracji i wcale Ci się nie dziwie. Te drzewa po prostu powalają, formacje skalne przepiękne. Wizytówki nie sposób ominąć. Gratuluję fantastycznej wyprawy,
pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!