m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (40):

 
Wyspa Młyńska - zabytkowa wyspa rzeczna w rejonie staromiejskim Bydgoszczy, o powierzchni ok. 6,5 ha, mieszcząca obiekty kulturalne i rekreacyjne, otoczona bulwarami i urządzeniami hydrotechnicznymi. Wyspa otrzymała w 2012 roku Certyfikat Najlepszy Produkt Turystyczny nadany przez Polską Organizację Turystyczną. Wyspa położona jest pomiędzy głównym nurtem rzeki Brdy a jej odnogą Młynówką, na zachód od Starego Rynku i centrum miasta. Przebiega przez nią tylko jeden trakt: ul. Mennica, której nazwa wywodzi się od mennicy bydgoskiej działającej od 1594 do 1688 r., rozebranej w XIX wieku. Ulica łączy się ze Starym Rynkiem uliczką Ku Młynom, a jej przedłużeniem do ul. Focha jest ul. Tamka, biegnąca po grobli łączącej Wyspę Młyńską ze Śluzą Miejską. Wyspa Młyńska to jeden z piękniejszych krajobrazowo zakątków Bydgoszczy ze względu na liczne nabrzeża, szumiące jazy wodne, kaskady Międzywodzia, zieleń oraz Wenecję Bydgoską. Położona w strefie staromiejskiej jest symbolem ścisłej symbiozy miasta Bydgoszczy z rzekami i kanałami (Bydgoski Węzeł Wodny). Wyspa pełni funkcje rekreacyjne oraz kulturalne ze względu na obecność licznych obiektów muzealnych oraz sąsiedztwo Opery Nova.
Wyspę przecinają dwa kanały:   kanał Międzywodzie - historyczny ciek wodny, odtworzony w 2007 r. oraz kanał Zbożowy – od zachodniej strony młynów Rothera. Czerwony Spichlerz - mieści się tu Galeria Sztuki Nowoczesnej. Opływająca Wyspę rzeka Młynówka łączy się z Brdą poprzez dwa jazy: Farny i Ulgowy, a także przepławkę dla ryb.
Od 2006 r. wyspa połączona jest z otaczającym terenem trzema mostkami dla pieszych oraz jednym mostem drogowym. Młyny Rothera znajdują się w środkowej części Wyspy Młyńskiej w Bydgoszczy, bezpośrednio sąsiadując z nurtem rzeki. Od północy otacza je Brda, a od zachodu Kanał Zbożowy. W latach 40. XIX w., kiedy zdecydowano o rozbudowie kompleksu młyńskiego, największą inwestycją państwową była budowa obiektu, dzisiaj zwanego młynami Rothera (1849-1850)[3]. Budowa była możliwa dzięki uprzedniej (w latach 20. XIX w.) przebudowie Wyspy Młyńskiej, w tym przekopaniu tzw. Kanału Zbożowego.
Historycznie wyspa składała się z trzech części:  - północnej - zlikwidowanej po budowie w latach 1772-1774 Kanału Bydgoskiego,


- zachodniej - zasadniczej, środkowej części obecnej wyspy,
- wschodniej (menniczej) - na której od 1594 r. znajdowała się tu jedna z najważniejszych w Rzeczypospolitej mennic. Monety z bydgoskiej mennicy były znane w Europie, w 1621 r. wybito w niej jedne z najokazalszych monet w historii numizmatyki. Wyspę wschodnią i zachodnią rozdzielało Międzywodzie, zasypane w latach 60. XX wieku, odtworzone w formie kaskadowej w 2007 r. Kościół św. Andrzeja Boboli w Bydgoszczy. Wchodzimy do środka.
Obecny Ratusz powstał w latach 1644-1653 r. w stylu barokowym z fundacji biskupa Kaspra Działyńskiego i kanclerza wielkiego koronnego, starosty bydgoskiego Jerzego Ossolińskiego. Początkowo mieściło w nim się Kolegium Jezuickie. W XVII wieku, w budynku znajdowały się mieszkania dla jezuitów, szkoła z czterema lub pięcioma klasami, aula przystosowana do spektakli teatru szkolnego w czasie uroczystości szkolnych i kościelnych oraz bursa muzyczna dla członków orkiestry szkolnej.
Pomnik Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej - pomnik umieszczony na Starym Rynku w Bydgoszczy, ku czci Polaków zamordowanych wskutek terroru hitlerowskiego i stalinowskiego w Bydgoszczy i regionie bydgoskim Oczywiście jesteśmy na Rynku.
Nie ma McDonalda, ale jest Sphinx :-)

najbliższe galerie:

 
W moim ogródku
1pix użytkownik czupur odległość 0 km 1pix
Bydgoszcz - Miasto pełne światła
1pix użytkownik mgfoto odległość 0 km 1pix
Bydgoszcz - przechadzka po mieście
1pix użytkownik marcin1980 odległość 0 km 1pix
Bydgoszcz - przystań nad Brdą
1pix użytkownik dispar odległość 0 km 1pix
Bydgoszcz cz.  1
1pix użytkownik wmp57 odległość 0 km 1pix
spacerkiem po Bydgoszczy - cz.  5
1pix użytkownik u-optymisty odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
robson użytkownik robson(wpisów:451) dodano 20.01.2019 18:27

Tak, zgadzam się, chyba w żadnym innym dużym mieście w Polsce nie ma tak ciekawej wyspy. Pozdrawiam.

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:572) dodano 18.01.2019 10:00

Piękna wyspa w pięknym mieście. Jeszcze jeden ciekawy spacer. Pozdrawiam serdecznie.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!