m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
San Francisco - miasto i hrabstwo w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych, położone na półwyspie San Francisco, otoczonym przez Ocean Spokojny na zachodzie, zatokę San Francisco na wschodzie i cieśninę Golden Gate na północy, czwarte pod względem liczby ludności miasto w Kalifornii i trzynaste w całym kraju. Wjeżdżamy do miasta. Pogoda mało sprzyjająca. Choć cały czas znajdujemy się w Kaliforni, to różnica temperatur i kolor nieba nie przypominają tych z Los Angeles. Miasto jak miasto... wieżowce, sine niebo...jakoś mnie nie porywa... Przejeżdżamy przez centrum. Naszym celem jest w tej chwili dojechać do tramwaju... Patrzę przez okno i jestem przerażona... miasto, w którym jest obowiązkowa wspinaczka... góra, dół...natychmiast przypomiała mi się Lizbona...
... o, jakiś misiek spał na ulicy...miał brudne nogi... Dotarliśmy do tramwaju... ale kolejka ze 300 osób... Tramwaj dojeżdża do określonego punktu, a następnie jest obracany na olbrzymim kole i przygotowany do jazdy w przeciwnym kierunku... Ponieważ kolejka była długa, musieliśmy odstać swoje. Pogoda fatalna...zimno !!! Było troszkę czasu, żeby rozejrzeć się po okolicy... W KFC nie można skorzystać z toalety... trzeba zamówić kurczaki... Zobaczyłam kierunkowskazy z odległościami do różnych miast. Jest KRAKÓW!!!, to znaczy, że jesteśmy blisko domu :);) 5956 mil...nie jest źle...
Godzina 10 rano. Nic nie wskazuje na wyjście słonka. Jest zimno i pochmurno... W końcu jest nasz tramwaj. Wsiadamy i jedziemy... Trasa całkiem fajna, trochę śmiechu i całkiem fajna atrakcja.Te w Lizbonie trochę inne...Historyczne centrum miasta leży w jego północno-wschodniej części, ograniczonej od południa Market Street.  Tam znajduje się Financial District, Union Square i skupia się większość najwyższych budynków miasta, dużych domów towarowych i hoteli. Tramwaje linowe na trasie linii Powell-Mason line. Tu swój bieg zaczyna linia zabytkowego tramwaju linowego, łącząca centrum z położonym wyżej Chinatown i Nob Hill oraz z leżącym po drugiej stronie miasta portem z będącym atrakcją turystyczną Fisherman's Wharf.
Także w tym rejonie znajdują się Russian Hill, osiedle mieszkalne na wzgórzu, na które wspina się osławiona swoimi serpentynami Lombard Street; osiedle włoskich imigrantów North Beach; czyTelegraph Hill z wieżą widokową Coit Tower. Z powodu urozmaiconej topografii i wpływu wody w San Francisco występuje cała gama lokalnych zjawisk mikroklimatycznych.  Tuż obok centrum znajduje się Tenderloin, osiedle o jednym z najwyższych współczynników przestępczości i liczbie bezdomnych Tą stromą ulicą schodzimy w dół do samego portu. Zgoła inny krajobraz czeka nas nad Zatoką San Francisco. Miejsce porośniętych zielenią skał, zajmują tu drapacze chmur jednej z największych amerykańskich aglomeracji. Przez zatokę przerzuconych jest 5 mostów, między innymi charakterystyczny Golden Gate, a na jej środku znajduje się jedno z najsłynniejszych więzień świata - położone na wyspie Alcatraz.
Mija 50 lat od zamknięcia najsłynniejszego więzienia na świecie. Alcatraz gościło najgroźniejszych przestępców i... najpopularniejszych aktorów Hollywood. Wyspa Alcatraz zawdzięcza nazwę zamieszkującym ją pelikanom. Gdy w 1775 r. hiszpański podróżnik Juan Manuel de Ayala dopłynął do brzegów niewielkiego, skalistego skrawka ziemi, nadał mu nazwę La Isla de los Alcatraces, czyli wyspa pelikanów właśnie. Szybko zaczęto na nią mówić po prostu Alcatraz. W 1850 r. z inicjatywy prezydenta Millarda Fillmore'a, Alcatraz wykorzystano do celów militarnych. W związku z odkryciem złota w Sierra Nevada i panującej gorączki złota, San Francisco przeżywało okres rozkwitu finansowego. Do miasta przybywało coraz więcej poszukiwaczy złota, zaczęto więc martwić się o jego bezpieczeństwo. Na Alcatraz wybudowano bazę wojskową, na której planowano umieścić ponad 1000 armat, czyniąc z wyspy najlepiej strzeżony port Zachodniego Wybrzeża. Po uzbrojeniu, w 1859 nazwę wyspy zmieniono na Fort Alcatraz. Ze względu na naturalne odizolowanie od lądu i skalisty teren wyspy, wojskowy ośrodek został przekształcony w najlepiej strzeżone więzienie w kraju. Przetrzymywano tam najsłynniejszych gangsterów i morderców epoki prohibicji.
11 sierpnia 1934 r., krótko przed godziną 10 rano, na Alcatraz przypłynął pierwszy transport 137 skazańców. Więźniowie zostali przetransportowani z innych zakładów karnych, w których sprawiali trudności, m.in. w Kansas, Leavenworth i Santa Veneita. Większość z nich było mordercami lub złodziejami napadającymi na banki. Na wyspę eskortowało ich 60 agentów FBI, a na miejscu oczekiwało ich 155 strażników i pierwszy dyrektor placówki, James A. Johnston. Strażnicy wyszkoleni byli do utrzymywania porządku, nie resocjalizacji więźniów. Jednym z najsławniejszych więźniów Alcatraz był gangster Al Capone, król nielegalnego handlu alkoholem w czasie prohibicji, skazany na 11 lat za oszustwa podatkowe w 1931 r. W Alcatraz otrzymał numer 85. Dodatkową karą dla niego był więzienny obowiązek czyszczenia latryn. Gdy po pięciu latach został zwolniony, pogrążony w depresji i wyniszczony fizycznie, nie był już tym samym dobrze znanym baronem Chicago. W ciągu 29 lat funkcjonowania z więzienia - popularnie nazywanego The Rock (Skała) - nie udało się zbiec ani jednemu więźniowi. Zanotowano 14 prób, w które zaangażowanych było 34 więźniów. Dwóm z nich udało się nawet wydostać z wyspy, jednak aresztowano ich wkrótce i znów trafili do Alcatraz. 2 maja 1946 r. miała miejsce Bitwa o Alcatraz. Po nieudanej próbie ucieczki trzech więźniów, pozostali wywołali bunt, który zamienił się w bitwę. W wyniku zamieszek życie straciło dwóch strażników i trzech więźniów. W gaszeniu buntu pomóc musiały dwa oddziały żołnierzy piechoty morskiej.
21 marca 1963 r., na wniosek prokuratora generalnego Roberta Kennedy'ego, więzienie zostało zamknięte. Koszty jego utrzymania okazały się zbyt wysokie.  Rok później na wyspie osiedliła się grupa Indian, tworząc tam zamknięte osiedle mieszkalne przylegające do więzienia. Organizacja nazwała się United Indians of All Tribes i planowała stworzenie na wyspie ośrodka edukacyjnego dla Indian. Okupacja wyspy zakończyła się w 1971 r. Golden Gate Bridge - most wiszący łączący San Francisco z hrabstwem Marin, nad cieśniną Golden Gate. Został otwarty 27 maja 1937. Golden Gate Bridge jest bardzo ważnym węzłem komunikacyjnym. Golden Gate Bridge to most wiszący łączący San Francisco z hrabstwem Marin, nad cieśniną Golden Gate. Został otwarty 27 maja 1937.
Jest bardzo ważnym węzłem komunikacyjnym i jednym z głównych celów wycieczek turystycznych. Rocznie jest uczęszczany przez miliony użytkowników. Miesięcznie przejeżdża po nim około 3,4 mln samochodów i liczba ta ciągle wzrasta. Bay Bridge, most łączący San Francisco z Oakland
Centrum San Francisco z widokiem na biurowce w Financial District Szacuje się, że od momentu otwarcia mostu przejechało po nim około 1,6 miliarda pojazdów, a ponieważ jest on od tego momentu płatny, zarobił już na swoją konserwację około miliarda dolarów. TROCHĘ ŻARTU:Nie wiem jak to się stało, ale dwa zdjęcia, które zostały zrobione ze statku wzbudziły moje zainteresowanie i niepokój. To oczywiście jest czysty przypadek, ale uświadomiłam sobie, że San Francisco i cała jego okolica położone są na obszarze aktywnym sejsmicznie, a wstrząsy regularnie nawiedzają miasto.
Za trzęsienia ziemi w tym rejonie odpowiedzialne są uskok San Andreas i obszar Hayward Fault Zone (największe trzęsienia ziemi z 1906 i 1989 roku były spowodowane obsunięciem się Hayward Fault Zone), mimo że sam uskok nie przebiega przez miasto. OBY NIGDY TAK SIĘ NIE STAŁO !!!

najbliższe galerie:

 
SAN FRANCISCO cz. 2 (port i Alcatraz)
1pix użytkownik pipol odległość 0 km 1pix
USA - SAN FRANCISCO 4,  PIER 39
1pix użytkownik afrodyta odległość 2 km 1pix
SAN FRANCISCO cz. 1 (dwa mosty)
1pix użytkownik pipol odległość 2 km 1pix
USA - San Francisco - część I
1pix użytkownik kryjan odległość 4 km 1pix
USA - San Francisco (2)
1pix użytkownik wmp57 odległość 4 km 1pix
San Francisco
1pix użytkownik borowy odległość 4 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3106) dodano 16.01.2019 12:03

I jeszcze przejażdżka Lombard Street 😉.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 14.01.2019 12:53

pisanka
To prawda, poza tym miasto mnie nie porwało, poza kilkoma miejscami.
Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 14.01.2019 12:52

achernar-51
My pogodę mieliśmy kiepską, dopiero na drugi dzień się poprawiło, więc pojechaliśmy jescze raz. Było warto, ale to w nastepnej galerii.
Pozdrawiam.

pisanka użytkownik pisanka(wpisów:564) dodano 14.01.2019 10:02

Most i ciuciurajka to chyba "must see" w tym miescie ;) pozdr

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5620) dodano 13.01.2019 23:04

Szkoda, że pogoda była taka sobie. My zwiedzaliśmy San Francisco w słoneczne i ciepłe (acz nie upalne) lipcowe dni i miasto prezentowało się świetnie. Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!