m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (45):

 
Dolina śmierci w Kalifornii posiada nie tylko przerażającą nazwę ale jest jednym z najbardziej fascynujących miejsc na kuli ziemskiej. Najwyższa zanotowana temperatura wynosiła +57,7 Celsjusza (lipiec 1913) ustanawiając światowy rekord temperatury powietrza nie pobity do dnia dzisiejszego. Z kolei w nocy temperatura potrafi spaść tutaj nawet kilka stopni poniżej zera. To był dzień samych „naj”. Park Narodowy Doliny Śmierci znany jest na całym świecie jako najcieplejsze, najbardziej suche i najniżej położone miejsce na ziemi. Jeśli temperatura przekracza 114 Stopnie Fahrenheita (°F) czyli 45.56 Stopnie Celsjusza (°C), Dolina Śmierci jest zamknięta dla zwiedzających !!! Prawdą jest, że Dolina Śmierci jest odcięta od świata. Nie jesteś przygotowany, nie masz wody...nie przeżyjesz. Telefony tu nie działają !!! Nie ma zasięgu !!!
Fantastyczny widok, zupełnie inny niż wszystko to, co dotychczas widzieliśmy. Surowe wzgórza Sierra Navady okalające płaski obszar. Niespotykane ukształtowanie terenu spotęgowały klimat panujący w tej okolicy, tworząc unikalne na skalę światową miejsce. Zabriskie Point to punkt widokowy na ciekawe erozyjne formacje skalne (badlands). Filozof Michel Foucault nazwał podróż w to miejsce w 1975 r. największym swoim doświadczeniem w życiu. Miejsce to zostało również pokazane w filmie Michelangela Antonioniego Zabriskie Point. To zjawiskowe miejsce. Nigdy nie widziałam czegoś podobnego. Kolory formacji skalnych powodują zawrót głowy i niesamowite przeżycia.
Pierwszym przystankiem był Dantes View, punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę całej Doliny. Obszar Doliny Śmierci od 1933 roku stanowił Pomnik Przyrody, a 31 października 1994 został podniesiony do rangi Parku Narodowego. W przeszłości wydobywano tutaj cenne kruszce: złoto, srebro i miedź. Nazwa doliny została nadana przez osadników, którzy w 1849 roku ogarnięci gorączką złota zmierzali do terenów złotonośnych i cudem udało im się przeżyć mimo wyczerpania zapasów wody. Suche powietrze i brak wiatru. Tak można opisać warunki panujące w Dolinie Śmierci. Odczuliśmy już więc część najgorętszą i najbardziej wysuszoną, teraz przyszedł czas na najniżej położoną.  Badwater. Dolina Śmierci, to obszar bezodpływowej depresji na pustyni Mojave w południowej części stanu Kalifornia. Depresja powstała w trzeciorzędowym rowie tektonicznym.
Najniżej położony punkt znajduje się 86 m p.p.m., stanowiąc największą depresję w Ameryce Północnej oraz drugą na półkuli zachodniej. Jest to również najbardziej suche i najgorętsze miejsce w Ameryce Północnej (jedno z najgorętszych miejsc na Ziemi). Wkraczamy na teren piekła.Badwater (Zła woda) to wyschnięte jezioro położone 85 m poniżej poziomu morza, co stanowi o tym, że jest to największa depresja występująca na kontynencie północnoamerykańskim. Dno tego wyschniętego jeziora jest pokryte regularnymi sześciokątnymi płatami solnymi o boku mającym ok. 2 m długości. Płaty te powstały wówczas, gdy dolina zaczęła wysychać i zaczęły się rozszerzać kryształki soli. Badwater powstało w wyniku wyschnięcia przed 3000 lat jeziora istniejącego na tym miejscu.
Na obszarze Badwater znajduje się stacja meteorologiczna, która 10 lipca 1919 roku zarejestrowała najwyższą temperaturę w Stanach Zjednoczonych i jednocześnie na Ziemi (56,7 °C). W celu pokazania skali depresji, na pobliskiej skale została umieszczona biała tablica pokazującą poziom morza. Tabliczka która ostrzega chodzenie po 10 rano nie jest zalecane, i słusznie. Po 10 rano temperatury są nie do wytrzymania... Racetrack Playa . Tak nazywa się spękane piekącym słońcem dno wyschniętego słonego jeziora Nie mogłam uwierzyć, że znajduję się 86 metrów poniżej poziomu morza i widzę takie zjawisko... Przyznam, że może nie temperatura mnie wykończyła, tylko podłoże. Wiedziałam, że jest szorstko, ale cały czas miałam wrażenie, że stąpam po lodzie.
Devil's Golf Course (Pole golfowe diabła) to olbrzymi fragment dna doliny pokryty kilkunastocentymetrowymi bryłami mieszaniny ziemi i soli. Bryły te w kształcie stożków są niezwykle twarde i posiadają ostre krawędzie. Widziałam osoby schylające się i próbujące, czy to naprawdę sól czy nie... :) :) My zaoszczędziliśmy sobie degustacji...pragnęliśmy tylko W O D Y !!! Jezioro Badwater - Informacje:Długość szlaku (szlak oficialny) – 1.1 km (w obie strony)
Całkowita długość szlaku - 12 km (w jedną stronę). Czas na szlaku (szlak oficjalny): 20-25 minut (w jedną stronę) Szlak: 100% skrystalizowana sól. Stopień trudności: Szlak łatwy technicznie, w zależności od przygotowania i temperatury powietrza. Dostępność: Cały rok, jednak przy temperaturze powyżej 114 st.F, Dolina jest zamknięta. Również podczas lawiny kamieni. Uwagi: Ekstremalnie wysokie temperatury (od maja do września) Szlak rozpoczyna się tuż po zejściu parkingu znajdującego się przy drodze Badwater Rd.
Miejsce nie ma fizycznego adresu GPS. W czasie przejazdu przed Dolinę Śmieci należy zwracać uwagę na znaki informacyjne. Telefony nie mają zasięgu! CDN...

najbliższe galerie:

 
NP Death Valley
1pix użytkownik pipol odległość 5 km 1pix
USA - Death Valley National Park.
1pix użytkownik wmp57 odległość 6 km 1pix
USA - Death Valley
1pix użytkownik kryjan odległość 12 km 1pix
USA - DOLINA ŚMIERCI 2
1pix użytkownik afrodyta odległość 17 km 1pix
Park Narodowy Dolina Śmierci
1pix użytkownik pedro1912 odległość 17 km 1pix
USA,  Dolina Śmierci,  Red Rock Canyon, Valley Of Fire itp.
1pix użytkownik voyager747 odległość 38 km 1pix

komentarze do galerii (10):

 
afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 23.01.2019 15:13

gabi
To miejsce magiczne i musi być obowiązkowo, ale trzeba koniecznie sprawdzać dostepność do Doliny Śmierci. Kiedy temperatura przekracza 50 °C, Dolina jest zamknięta. Również przy lawinach kamiennych. Trzeba tylko zaopatrzeć się w wode i ruszać z buta na słone jezioro. Po prostu bajka.
Polecam i pozdrawiam serdecznie.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2684) dodano 23.01.2019 14:59

Miejsce bajeczne. Gdybym miała kiedyś zwiedzać ten kraj, wiem dzięki Twojej prezentacji, że ta Dolina w programie musi byc obowiazkowo.
pozdrawiam

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 23.01.2019 14:13

achernar-51
Leszku, w samym Badwater nie było, albo nie widziałam żadnego termometru, ale temperatura przekraczała na bank 44 st.C. W Zabriskie Point było 112 Stopnie Fahrenheita czyli 44,43 °C ( tak pokazywały elektroniczne termometry).
W Furnace Creek były wielkie termometry elektroniczne i tam temperatura zmieniała się z minuty na minutę. To będzie w drugiej części galerii, zachęcam, bo bedzie tam również pustynia. Dla mnie było to piękne, choć bardzo gorące przeżycie i byłam zdziwiona, że pod koniec września była taka temperatura. Wyobrażam sobie czerwiec i lipiec;) Podobnie wysoka temperatura była nad Kanionem, ale nie aż taka. Jestem pod wrażeniem tego miejsca, po prostu CUDO:)
Pozdrawiam serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 23.01.2019 13:58

pisanka
Pięęęęękne i magiczne. Strażnicy w Dolinie śmierci mówią "Magic is unheard of when the emotions are higher than the temperature" (Magia jest niesłychana, kiedy emocje są wyższe od temperatury)
Jesli chodzi o temperaturę to jest bardzo wysoka, ponad 42 stopnie. Jest sucho i gorąco! Jajka na 100% się zetną :):)
Obejrzyj drugą część. Tam są termometry, to zobaczysz jak było gorąco.
Serdecznie pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 23.01.2019 13:53

harmony
Dziękuję. Miejsce zjawiskowe, pełne wrażeń, emocji i radości. Każdemu polecam, choć wiem, że to nie łatwe, ale jeśli ktoś planyje USA, to polecam gorąco właśnie to miejsce oraz Kanion (będzie w następnych galeriach).
Pozdrawiam serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 23.01.2019 13:51

ak
Ja właśnie byłam we wrześniu i to pod koniec. Temperatury powyżej 40 st.C. Zobaczysz w drugiej części. Tam są termometry z temperaturą do "zdechnięcia". Przeżyliśmy, choć było ciężko...wiedząc o tym, że za chwilę stamtąd odjedziemy i będziemy w klimatyzowanym samochodzie. Życzę Ci z całego serdca takiej podróży. Wrażenia niesamowite.
Pozdrawiam serdecznie.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5560) dodano 23.01.2019 11:40

Fajna galeria, bardzo ładnie pokazująca Death Valley. Byliśmy tam w lipcu 2003 roku. Pamiętam, że tam zanotowaliśmy naszą rekordową temperaturę. Nie wiem dokładnie jak gorąco było w samym parku (był otwarty i np. na Zabriskie Point czuliśmy się jak na rozżarzonej patelni), ale tuż po jego opuszczeniu w Panamint Springs termometr pokazywał +46 stopni w cieniu. O dziwo, drugiej niemal tak wysokiej temperatury (+44 stopnie) mieliśmy okazję doświadczyć w czerwcu 2012 roku w... Nowym Jorku. Pozdrawiam. :)

pisanka użytkownik pisanka(wpisów:564) dodano 23.01.2019 10:09

Pieeeeeekne miejsce. Bardzo fajnie pokazane i opisane . Prawda to ze jest tak goraco , ze mozna jajecznice usmazyc ? Pozdrawiam

harmony użytkownik harmony(wpisów:2786) dodano 23.01.2019 09:06

Faktycznie, zjawiskowe miejsce. Miałaś piękną podróż.
Pozdrawiam :)

ak użytkownik ak(wpisów:6259) dodano 23.01.2019 08:35

super foty ! chciałbym sobie to zwiedzić między majem , a wrześniem :D

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!