m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Jesteśmy w Parku Narodowym Kakadu W miejscu zwanym Yellow Water Billabong. Billabong czyli [w australijskim angielskim] ślepe zakole rzeki. To wspaniały teren obszarów podmokłych z lasami niaouli, z pandanowcami i mangrowcami słodkowodnymi, które ciągną się wzdłuż brzegu. Położony jest obok punktu zwanego Cooinda; 55 km na południowy -zachód od jedynej miejscowości położonej w Parku Kakadu, tj. miasteczka Jabiru. Yellow Water znajduje się na końcu Jim Jim Creek, dopływu South Alligator River, największej rzeki w Parku Narodowym Kakadu.
Cały system rzeki South Alligator składa się z rozległych koryt rzecznych, bagien, i terenów zalewowych i takim terenem zalewowym jest właśnie Żółta Woda. Jest to prawdopodobnie najsłynniejsza i najbardziej popularna droga wodna w Kakadu. Stanowi dom dla niezliczonej ilości gatunków ptaków [na zdjęciu: wschodnia czapla biała], a także sporej populacji słonowodnych morskich krokodyli, nazywanych przez miejscowych „saltie”. W Kakadu żyje około jednej trzeciej wszystkich gatunków ptaków Australii [na zdjęciu: bielik białobrzuchy], a 60 gatunków występuje na terenach podmokłych.
Zaraz na początku, tuż za Cooindą zobaczyliśmy potężną gromadę biało upierzonych kakadu. Latały skrzecząc ponad naszymi głowami, a potem obsiadły wszystkie okoliczne drzewa. To kakadu sinooka - gatunek ptaka z rodziny kakaduowatych, który zamieszkuje Australię i południową część Nowej Gwinei. Ciało kakadu sinookiej osiąga 36-39 cm długości. Papugi te gromadzą się w stada liczące po kilka tysięcy ptaków, mieszając się przy tym z osobnikami kakadu różowej. Równie często można spotkać tu ptaki z rodziny kaczkowatych. Najliczniej reprezentowana jest drzewica australijska, Plumed Whistling-duck, albo naukowo z łaciny: Dendrocygna eytoni Całe ich kolonie zajmują małe wyspy i łachy. Drzewica australijska występuje w północnej i wschodniej Australii. Pojedyncze osobniki spotyka się również w Indonezji, Nowej Zelandii, Papui-Nowej Gwinei i na Wyspach Salomona. Długość ciała 40-45 cm, rozpiętość skrzydeł 75-90 cm, masa ciała samców 600-930 g, samic 580-1400 g. A to już drapieżne ptaszysko. Siedząca na drzewie kania złotawa (Whistling Kite, Haliastur sphenurus) to ptak z rodziny jastrzębiowatych, występujący w Australii i Azji. Długość ciała 44-59 cm; masa ciała 380-1100 g; rozpiętość skrzydeł 110-146 cm; samice są większe i cięższe od samców.
W kilku miejscach widzieliśmy White Egret, a raczej Eastern White Egret, czyli wschodnią czaplę białą (Ardea alba modesta), nazywaną też wschodnią wielką czaplą bo jest podgatunkiem capli wielkiej. Ptak ten ma od 83 do 103 cm długości i waży od 0,7 do 1,2 kg. Wschodnia biała czapla jest dużą czaplą o całkowicie białym upierzeniu, a jej długie nogi są czerwone lub czarne. Kolory nagich części twarzy zmieniają się na zielone w sezonie lęgowym. Wschodnią wielką czaplę można odróżnić od innych białych czapli i czapli żyjących w Azji i Australii za sprawą bardzo długiej szyi, półtora raza dłuższej od tułowia ptaka. Czapla ta występuje w całej Azji i Oceanii, ale miejsca lęgowe znajdują się w zasadzie tylko w Australii. Największe jej kolonie w Australii są na północy, gdzie mogą doliczyć się kilku tysięcy par. Kolonie na południowym wschodzie Australii mogą mieć kilkaset par. W suchym interiorze i na południowym zachodzie kontynentu wschodnia czapla biała występują bardzo rzadko. Drugi po kani złotawej drapieżny ptak napotkany przez nas w Yellow Water to dostojny White Bellied Sea Eagle - Bielik białobrzuchy - Haliaeetus leucogaster. To duży ptak z rodziny jastrzębiowatych. Występuje w Azji i Australii.
Długość ciała 75-85 cm, rozpiętość skrzydeł 178-218 cm, masa ciała samców 1800-2900 g, samic 2500-3900 g. Samice są zawsze większe od samców. U dorosłego osobnika głowa, szyja i spód ciała są koloru białego zaś górne części ciała koloru ciemnoszarego. Głowa stosunkowo mała z głęboko osadzonym dziobem, szyja długa, krótki ogon w kształcie klina, skrzydła długie, kremowe raczej krótkie kończyny. Obserwowaliśmy go kiedy wzbijał się do lotu i kiedy szybował wysoko ponad koronami przybrzeżnych drzew. W rejonie Żółtej Wody byliśmy około 2-3 godzin. Może niewiele, ale wystarczyło aby nacieszyć oko i wykorzystać przyciągnięty tu długi obiektyw. Nigdy wcześniej ani nigdy później w tak krótkim czasie nie zrobiłem tak wielu zdjęć. Grubo ponad 1.000, a tu wybrałem pierwsze jakie się napatoczyły. To miejsce to kij samograj. Razem z Zibem siedzieliśmy to na rufie to na dziobie łodzi, na której było kilkoro Australijczyków i Amerykanów. Kierujący łodzią facet, pełnił też rolę przewodnika i opowiadał o miejscu i napotykanych stworzeniach.
Podpływał cicho do brzegu na którym przebywał saltie. Płynął cicho obok krokodyla przez dłuższą chwilę. Prowadzący opowiadał a migawki, moja i Ziba, trzaskały jedna po drugiej. Facet sobie zażartował: „chwila ciszy dla panów z National Geographic”. Mam duży dystans do własnej osoby, ale nie wiem; jakoś kompletnie nie kumam ich humoru. Większość osób, które odwiedzają to miejsce, wybiera zwiedzanie billabonga łodzią i zamawia rezerwację na rejs Yellow Water Cruise. Rejsy odbywają się o różnych porach dnia i trwają 1,5 godziny lub 2 godziny. Najpopularniejszymi (i prawdopodobnie najbardziej spektakularnymi) rejsami są te które wypływają o 6.45 rano na wschód słońca i te o 16.30 na których można zaobserwować zachód. Na pewno musi to musi być wspaniałe przeżycie. Niestety, nie doświadczyliśmy go. Nasz rejs miał miejsce w środku dnia.
Widzieliśmy sporo ciekawych gatunków ptaków, na przykład żabiru czerwonogiego -symbol tego miejsca i Azure Kingfishers, pięknego zimorodka, tylko zdjęcia gdzieś zza traw albo poza kadrem, bo łodzią bujało. Za to dość dokładnie mogliśmy zaobserwować ślepowrona rdzawego (Nycticorax caledonicus, Juvenile Nankeen Night Heron ). Średniej wielkości ptaka o krępej budowie. Samce osiągają 55-65 centymetrów wysokości, samice 55-60 centymetrów. Rozpiętość skrzydeł wynosi od 95 do 110 centymetrów. Masa ciała obu płci to około 800 gramów. To gatunek ptaka brodzącego z rodziny czaplowatych, zamieszkujący południowo-wschodnią Azję, Australię, Nową Zelandię oraz wyspy zachodniego Pacyfiku. Zasiedla obszary nadbrzeżne słodkiej, słonawej i słonej wody i obszary porośnięte roślinnością w pobliżu brzegów rzek, strumieni, stawów, jezior, bagien i lasów namorzynowych. Jednak najbardziej osobliwym stworzeniem, które widzieliśmy w Żółtej Wodzie był Jezusowy ptak. Piękny. To było wtedy, gdy wpłynęliśmy w świat lilii wodnych. Lilii białych
I lili różowych i czerwonych. Red lilly billabong. Jezusowy ptak to nazwa potoczna, która wzięła się stąd, że ptak ten sprawia wrażenie jakby spacerował po wodzie. Polska nazwa to długoszpon koralowy, łacińska: Irediparra gallinacea, angielska: Comb-crested Jacana. Długoszpon koralowy występuje w południowo-wschodniej części Borneo , na południu Filipin , na Sulawesi , Molukach , w Nowej Gwinei , w Nowej Brytanii oraz w północnej i wschodniej Australii . Jego siedliskiem są słodkowodne mokradła z obfitą roślinnością pływającą, taką jak lilie wodne lub hiacynt wodny , tworzącą matę na powierzchni wody. 

Ma czarną koronę i tylny dekolt z mięsistą czerwoną chrząstką pokrywającą czoło i przedramię, kontrastującą z białą twarzą i gardłem. Na dolnej piersi znajduje się szeroka czarna opaska z białym brzuchem. Wstęga czarna. Tył i cholewka są przeważnie szaro-brązowe z czarnymi pokryciami głównymi, zadkiem i ogonem. Długie nogi o ekstremalnie długich palcach.
Ptak mierzy od 21-24 cm. Samiec waży 75-97 g, samica:. 120-168 g; rozpiętość skrzydeł 39-46 cm. Żywi się nasionami i owadami wodnymi zebranymi z pływającej roślinności lub powierzchni wody. Sam zresztą żywnością zebraną z pływającej roślinności lub powierzchni wody. Krokodyle nie śpią. Krokodyle czyhają i knują.
Wypływamy z liliowej krainy na szersze wody Bawołów wodnych na terenach zalewowych nie widzieliśmy. Nie byliśmy też z Yellow Water Fishing na wędkowaniu i nie złowiliśmy kultowej barramundy. A co tam, może innym razem :)

najbliższe galerie:

 
PZ-AUSTRALIA.-Kakadu NP
1pix użytkownik irolek odległość 15 km 1pix
Kakadu , Nitmiluk -parki narodowe Australii
1pix użytkownik agra60 odległość 44 km 1pix
 Gunlom (Waterfall Creek)
1pix użytkownik doracz odległość 61 km 1pix
KAKADU NATIONAL PARK - UBIRR NP AUSTRALIA
1pix użytkownik sharon odległość 69 km 1pix
Ubirr
1pix użytkownik doracz odległość 71 km 1pix
Adelaide River
1pix użytkownik gosia5885 odległość 131 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
doracz użytkownik doracz(wpisów:1309) dodano 21.02.2019 10:05

Dziękuję Paniom Elom za odwiedziny. Pozdrowienia :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 05.02.2019 19:44

Wielce relaksująca galeria. No może tylko ten knujący krokodyl trochę jednak stresuje.
a długoszpon niesamowity.
pozdrówki :)

elabb użytkownik elabb(wpisów:28) dodano 30.01.2019 21:46

Przepiękne ujęcia! Fajne te ptaszyska :-)

doracz użytkownik doracz(wpisów:1309) dodano 30.01.2019 13:16

Afrodyto, Wmp, Achernar, Paniwu - bardzo Wam dziękuję za odwiedziny i pozdrawiam serdecznie :)

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:749) dodano 29.01.2019 16:13

Super galeria i ciekawa narracja. Nie poddałam się hipnozie osobnikowi z 48, a spojrzenie ma wprost paraliżujące. Podobało się bardzo. Pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5731) dodano 29.01.2019 15:25

Świetna galeria... Pozdrawiam. :)

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2364) dodano 29.01.2019 15:12

Także spodobało mi się zdjęcie 22. Fajna kolekcja ornitologiczna.
Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4276) dodano 29.01.2019 14:17

Pięknie. Zdjęcie 22, MAJSTERSZTYK !
Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!