m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Zapraszam do Nowego Jorku. Pierwszym punktem do zwiedzania jest Liberty Island , a w następnej kolejności Ellis Island.Liberty Island , nowojorska wyspa położona u ujścia rzeki Hudson. Płyniemy na wyspę. Za nami Manhattan. Liberty Island znajduje się całkowicie w granicach Jersey City, lecz podlega jurysdykcji ze strony Nowego Jorku, do którego należy.Nie będę opisywała całej historii powstania podarunku od Francji, bo chyba każdy ją zna. Jest niezamieszkana ze względu na charakter turystyczny (m.in. Statua Wolności), a od 15 października 1966 roku wpisana do Krajowego Rejestru Miejsc Historycznych. Wysokość miedzianego posągu (do pochodni): 151 stóp 1 cal (46 metrów).Od poziomu gruntu do pochodnii: 305 stóp 1 cal (93 metry) W 1984 r. Statua Wolności została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO . Oświadczenie o znaczeniu UNESCO opisuje posąg jako arcydzieło ludzkiego ducha, które trwa jako bardzo silna inspirująca symbolami kontemplacja, debata i protest - ideałów takich jak wolność, pokój, prawa człowieka, zniesienie niewolnictwa, demokracja i możliwości. Pochodnia,jak się okazało, była nieszczelna. Została zastąpiona dokładną kopią niezmiennej pochodni Bartholdiego.Wzięto pod uwagę zastąpienie ramienia; Narodowa Służba Parkowa nalegała, aby zamiast tego zostało naprawione. Oryginalna pochodnia została usunięta i zastąpiona w 1986 r. obecną, której płomień pokryto 24 karatowym złotem. Pochodnia odbija promienie słoneczne w ciągu dnia i jest oświetlana przez reflektory w nocy.
Pogoda nam sprzyja, więc rejs będzie przyjemny...Jeśli chcesz zobaczyć Manhattan z innej strony, warto zafundować sobie mały rejsik... Statua Wolności jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na świecie. Gdybyś został poproszony o opisanie tego, jedną z pierwszych rzeczy, które prawdopodobnie wspomniałbyś (po pochodni i koronie, oczywiście) byłby charakterystyczny niebiesko-zielony kolor. Ale nie zawsze był ten kolor. Jak  wyjaśnia nowy film Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego, oryginalny kolor Statuy Wolności zmienił się, odkąd został przekazany przez Francję w 1885 roku. Pierwotnie była to raczej okazała miedź. W pierwszych dziesięcioleciach w Wielkim Jabłku posąg powoli zmienił się z błyszczącej, miedzianej barwy w matowobrązową, a następnie w niebieskozieloną. Zmiana koloru jest wynikiem utleniania i zanieczyszczenia powietrza. To nie tylko jedna reakcja spowodowała ten szczególny odcień, ale połączenie reakcji na przestrzeni lat. Statua w kilku odsłonach...Statua Wolności to postać Libertasa, w szatach rzymskiej wolnościowej bogini . Prawą ręką, ponad głową trzyma pochodnię. W lewej ręce trzyma tabula ansata wpisana cyframi rzymskimi w LIPIEC IV MDCCLXXVI (4 lipca 1776), data amerykańskiej Deklaracji Niepodległości .
Zerwany łańcuch leży u jej stóp, gdy idzie do przodu. Statua stała się ikoną wolności Stanów Zjednoczonych Publiczny dostęp do balkonu wokół pochodni został zakazany ze względów bezpieczeństwa od 1916 roku. Statua Wolności, Liberty Enlightening the World,jest kolosalną neoklasycystyczną rzeźbą na Liberty Island w Nowym Jorku Harbor. Miedziany posąg, prezent od ludu Francji dla mieszkańców Stanów Zjednoczonych, został zaprojektowany przez francuskiego rzeźbiarza Frédéric Auguste Bartholdi, a jego metalową ramę zbudował Gustave Eiffel . Dopływamy do Ellis Island.17 grudnia 1900 r. nastąpiło otwarcie głównego budynku. Imponująca, francuska renesansowa budowla z czerwonej cegły z wapiennymi wykończeniami.Kosztowało to ok. 1,5 miliona USD i miało obsłużyć 5000 imigrantów dziennie. Ta kolejka do statku trochę zobrazowała mi przybyłych na wyspę imigrantów...Wszyscy, tak jak przypłynęli, kierowani byli do budynku głownego...Po sprawdzeniu przez lekarza imigranci przeszli do długiej kolejki, czekając na przesłuchanie. W pokoju rejestracyjnym mogło jednocześnie czekać ok. 5 000 osób.
Po długim oczekiwaniu w kolejce,imigrant podchodził do inspektora,który siedział z przodu w pokoju rejestrów na wysokim krześle za biurkiem. Obok inspektora zawsze był tłumacz.Podczas kontroli imigrant został zapisany w rejestrach. Inspektorzy sprawdzali nazwisko, wiek, religię, ostatnie miejsce zamieszkania, płeć, stan cywilny i czy imigrant powinien spotkać się z jakimś krewnym .Każdy inspektor miał ok. 2 minuty na imigranta, aby ustalić, czy informacje są poprawne i że dana osoba może zająć się sobą i spełnić wymagania, aby móc pozostać w USA. The registry room (pokój rejestracyjny). Jeśli inspektorzy mieli jakiekolwiek wątpliwości, imigrant musiał pozostać na Ellis Island w celu dalszego dochodzenia. Ci, którzy otrzymali zezwolenie na wjazd do USA, kontynuowali wymianę pieniędzy na wyspie. Tutaj mogli zamienić złoto, srebro i walutę obcą na amerykańskie dolary. Dla tych, którzy mieli podróżować dalej do miast poza Nowym Jorkiem, trzeba było zakupić bilety na pociąg. Bilety zostały kupione na wyspie. Na wyspie było kilkanaście agencji z różnych urzędów kolejowych, które sprzedawały bilety. Czasami sprzedano 25 biletów za minutę, gdy zgromadzono większość ludzi. Stacje kolejowe można było znaleźć w Jersey City i Hoboken.Imigranci, którzy powinni podróżować dalej do Nowej Anglii, popłynęli promem na Manhattan.
Przed wydaniem karty Zezwolenie na pobyt, każdy imigrant przechodził bardzo szczegółowe badania. Narzędzia jakich używano przyprawiają o dreszcze. Chorzy imigranci nie mieli szans na pozostanie w USA.Większość imigrantów przeszła przesłuchanie i otrzymała kartę lądowania (zezwolenie na wyjazd i wejście do Nowego Jorku).  Tylko 2% wszystkich imigrantów, którzy przybyli do Ameryki, musiało wrócić do kraju po kontroli na Ellis Island. Po zatwierdzeniu nadszedł czas, aby opuścić wyspę i kontynuować podróż do miejsca docelowego. Te schody przesądzały o wszystkim.Schody po prawej stronie (mężczyzna w białej koszulce) otwierały drogę do pozostania w NY. Schody po lewej stronie dawały szansę do innych miast. ŚRODKOWE schody oznaczały powrót do domu!!!
Muzeum robi ogromne wrażenie. Przyjdź usłyszeć ich historie... ...Czas na wyspie Ellis się skończył...trzeba odebrać bagaże...ale nie wszyscy je odbierali. Pośpiech, aby opuścić wyspę powodował pozbawienie wielu osób dobytku.
Wyspa była stale powiększana o składowiska, przebudowy i nowe budownictwo. Z kartą lądowania, amerykańskimi pieniędzmi, biletami na pociąg, bagażami i lunchbox, imigranci byli gotowi opuścić wyspę Ellis i gotowi na nowe kierunki. Dla większości osób podróż zaczęła się kilka miesięcy lub lat wcześniej, a mimo to mieli długą drogę do podróżowania w Stanach Zjednoczonych, może do Chicago, Minnesoty, Montany lub do Kalifornii. ... Na drodze prowadzącej do ścian nazwisk, spotykamy nieme postacie tamtej historii. Przyznam, że są to smutne postacie, które myślały, że Statua Wolności wita ich z otwartymi ramionami... ...nie mają nic, lub nieliczne bagaże...
10 września 1990 r. Ellis Island została otwarta jako Muzeum Imigrantów. Zobaczyłam ściany z tysiącami wpisanych nazwisk imigrantów. Ściana nazywa się Wall of Honor. Swojego nazwiska nie znalazłam, więc wśród mojej rodziny nie było imigrantów... Jest to największa ściana nazwisk na świecie. Możesz sprawdzić, czy Twoi przodkowie nie wyemigrowali do USA. Dziś możesz również wpisać nazwę, jeśli chcesz, aby przyszłe pokolenia mogły ją zobaczyć. Ellis Island, to wyspa o powierzchni 11,1 ha położona w porcie miasta Nowy Jork, niedaleko wyspy Manhattan, w Stanach Zjednoczonych, administracyjnie należąca w większej części do stanu New Jersey, częściowo zaś do Nowego Jorku. Wyspa nadziei, wyspa łez. Tak się mówi o Ellis Island. Jak daleko podróżowałeś, aby znaleźć lepsze życie? Co jeśli podróż trwała tygodnie w trudnych warunkach? Jeśli odpowiedziałeś: Niezależnie od tego, co masz, powtarzasz odczucia 12 milionów imigrantów, którzy przeszli przez te ciche sale od 1892 do 1954 roku. Wyspa Ellis zapewniła im możliwość osiągnięcia amerykańskiego snu dla siebie i swoich potomków.
Dopłyneliśmy do portu pełni nowych doświadczeń. Jeszcze tu w porcie znajdujemy pomnik imigrantów... ...ich historię i los. Maraton nowojorski z okazji uczczenia 17 rocznicy ataku terrorystycznego na WTC.  W maratonie udział wzięli policjanci, strażacy i przyjaciele oraz rodziny osób, które zginęły w zamachu 11 września 2001 roku. Zdjęcia Sepia pochodzą z książki 9/11... NEVER forget...
Policjanci trzymali ogromne zdjęcia swoich kolegów i bliskich, którzy zginęli w wieżach WTC.

najbliższe galerie:

 
Big Apple - nowojorskie impresje (5)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix
Moja Ameryka - New York cz. II
1pix użytkownik andred odległość 1 km 1pix
New York cz. 2 ( czyli rejs do kobiety)
1pix użytkownik pipol odległość 1 km 1pix
OCENKI a NY w gratisie
1pix użytkownik pipol odległość 2 km 1pix
USA - NEW YORK 2 WTC  GROUND ZERO
1pix użytkownik afrodyta odległość 3 km 1pix
USA II- Nowy Jork
1pix użytkownik timu odległość 3 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
pipol użytkownik pipol(wpisów:9038) dodano 31.01.2019 21:44

aaaaaa, i wszystko jasne ;)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4219) dodano 31.01.2019 21:16

pipol
Po prawej schodząc w dół, tyłem do drzwi, ;):):):)
Pzdr :)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9038) dodano 31.01.2019 16:53

kurcze, facet w białej koszulce jest po lewej stronie ;)
pozdro ;)))

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4219) dodano 31.01.2019 14:58

pisanka
Może nie do końca się dowiesz, co naprawdę wydarzyło się z WTC, ale trochę napiszę. Wiadomości będą zaczerpnięte z książki 9/11 NEVER forget....
(Książka jest napisana po angielsku, więc będzie to moje tłumaczenie)
Jeśli chodzi o NY, to rzeczywiście miasto wież, ale ja się nieźle odnajduję w tym gąszczu, zwłaszcza jeśli widzę coś, co ma ciekawą historię.
Zapraszam do następnych części.
Pozdrawiam serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4219) dodano 31.01.2019 14:54

achernar-51
Powiem więcej. Ellis Island "You must be there necessarily". Jeśli chodzi o Statuę, to wszyscy o niej wiemy mnie więcej tyle samo. Natomiast informacje o Ellis są bardzo znikome, lub żadne, a właśnie to miejsce jest NUMEREM JEDEN na liście zwiedzania. Leszku, miło mi, że galeria przypadła Ci do gustu. Dla mnie takie miejsca są bardzo ważne, szczególnie, jak poruszają bolesną historię i losy ludzi.
Pozdrawiam serdecznie.

pisanka użytkownik pisanka(wpisów:564) dodano 31.01.2019 11:44

Mimo ze troche mnie przerazaja te amerykanskie miasta-molochy to bardzo przyjemnie mi sie ogladalo Twoja galerie. Czekam na ciag dalszy , moze dowiem sie w koncu kto przewrocil wieze WTC bo oficjalna wersja z "pasterzami trzody" z Arabii Saudyjskiej jako pilotami to kpina z ludzi. Duzo fajnych zdjec i ciekawe informacje . Pozdr

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5537) dodano 31.01.2019 01:58

Uważam, że Ellis Island to nowojorskie "must see". Przyznam się, że na mnie muzeum na tej wyspie zrobiło większe wrażenie niż Statua Wolności. Fajnie, że poświęciłaś mu większą część tej galerii. Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!