m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Miasto Zadar szczyci się 3000-letnią historią, porównywane bywa do Dubrownika, jest starsze niż Rzym i nazywane małym chorwackim Rzymem. W 2016 roku Zadar wygrał konkurs „EUROPIAN BEST DESTINATION 2016” (najlepsze europejskie miasto 2016), pokonując takie metropolie jak Rzym, Madryt, Paryż, Bruksela, Ateny, Mediolan czy Wiedeń. . Sercem Zadaru jest stare miasto położone na malowniczym półwyspie, który łączy z resztą miasta most przecinający zatokę Jazine. Do dzisiaj zachowały się duże fragmenty murów obronnych, wzniesionych przez Wenecjan w XVI wieku. Na teren starego miasta można dostać się przez dwie bramy Bramę Morską (Morska Vrata) i Bramę Lądową (Kopnena Vrata). Zwiedzanie starówki rozpoczynamy od Bramy Morskiej (Morska Vrata) znajdującej się w północno-zachodniej części półwyspu przy nabrzeżu portowym. Zbudowana w 1560 roku, wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jest częścią murów obronnych, zbudowanych w XVI wieku przez Wenecjan. To dzięki nim Zadar stał się potężną twierdzą, która przeciwstawiała się tureckim atakom. Mały kościółek, na placu Trzech Studni (Trg Tri Bunara), zamykający główną ulicę Široka. Znajduje się w bliskiej odległości od twierdzy Kaštel, która strzegła weneckich okrętów wojennych. Stąd nazwa kościoła Our Lady of Kaštel. Nad kościołem góruje biała wieża dzwonnicy… W 1752 roku wybuchł ogromny pożar w składzie amunicji na terenie twierdzy Kaštel. W mieście zapanowała panika, istniało niebezpieczeństwo, że cały półwysep wyleci w powietrze. Ludzie w strachu i rozpaczy odwołali się do Matki Bożej Kaštelu. Za jej wstawiennictwem pożar ugaszono. Dla upamiętnienia tego zdarzenia kościół nazwano Matki Boskiej Zdrowia (Our Lady of Health). Na Placu Trzech Studni przy kościele rozstawionych jest chyba z dwadzieścia albo więcej popiersi ważnych postaci , które przyczyniły się do potęgi Zadaru, Chorwacji i Dalmacji. Są to książęta, pisarze, duchowni, artyści, politycy….
Jedna z najstarszych ważnych postaci to Juraj Dalmatinac (ur. na początku XV wieku, zmarł w 1473 r.), znany i ceniony dalmatyński artysta- rzeźbiarz, architekt i budowniczy okresu renesansu, wykształcony w Wenecji. To on nadawał styl, kształt i budował wiele miejsc w Dalmacji (Ston, Šibenik, Dubrownik, Pag,..), twórca portalu w Pałacu Dożów w Wenecji, katedry w miasteczku Pag. Fragment murów otaczających twierdzę Kaštel, a ciuchcia elektryczna mknie w kierunku starego miasta. Jesteśmy w najbardziej na północ wysuniętym miejscu nadmorskiej promenady (Riva), która otacza półwysep dookoła,. W tym miejscu znajduje się jedna z najciekawszych atrakcji Zadaru. To instalacja imitująca układ słoneczny o nazwie Pozdrav Suncu (Pozdrowienie Słońca), która podobno wieczorem daje niesamowity efekt. Pozdrav Suncu to okrąg o średnicy 22 metrów zbudowany z 300 solarnych płyt. W ciągu dnia pracuje on jak bateria słoneczna, ładując swoje akumulatory. Po zmroku emituje różne rodzaje świateł. Autorem całej instalacji jest Nikola Bašić. Koniecznie chcemy to zobaczyć, a więc cały dzień spędzimy w Zadarze, żeby wrócić tu po zmroku. Nadmorska Riva (Promenada) jest pełna atrakcji, nie można się tutaj nudzić. Niedaleko słonecznego kręgu spotykamy sporą grupę osób wypoczywających na betonowych stopniach, które są fragmentem jedynych na świecie morskich organów „Morske Orgulie”. Muzyka wydobywająca się z Morskich Organów jest bardzo przyjemna dla ucha. Morske Orgulie zajmują 70 m nabrzeżą, składają się z 35 plastikowych rur o różnych długościach i przekroju, osadzonych pod kamiennymi schodami promenady. W każdej z rur osadzone są gwizdki, które odgrywają siedem akordów w pięciu tonacjach. W momencie kiedy fala wtłacza do rur wodę, to z gwizdków wydobywa się magiczny niepowtarzalny dźwięk muzyki morza, powiem hipnotyzujący.
Można zwiedzić Zadar by boat, widoki pewnie niesamowite i piękne przeżycie, my wolimy jednak on foot. Można podnieść sobie poziom adrenaliny i oglądać świat z lotu ptaka, uprawiając parasailing. Też nie skorzystaliśmy. Można powędkować, w przyjemnym chłodzie w cieniu drzew. Tutaj odpoczęliśmy chwilę. Teraz czas na zwiedzanie starego Zadaru. Przed nami ruiny rzymskiego forum. Są największym tego typu odkryciem archeologicznym po wschodniej stronie Adriatyku. W tle widoczny piękny kościół św. Donata w stylu bizantyjskim. Ma nietypowy cylindryczny kształt, z trzema wąskimi i wysokimi apsydami. Ze względu na dobrą akustykę, wieczorami odbywają się w nim koncerty muzyki poważnej. Pałac Biskupów i samotna kolumna rzymska, a za nią zamknieta cerkiew serbska z XVIII wieku. I detale architektoniczne pozostałe po forum rzymskim.

Kościół św. Donata ma kształt rotundy, zbudowany w IX wieku w stylu wczesnoromańskim. Wnętrze świątyni zniszczone w czasie II wojny światowej, do dzisiaj pozbawione wystroju i od dawna nie pełni funkcji religijnej.
Główną ulicą Široka dochodzimy do katedry św. Anastazji (Katedrala sv. Stošije). Budowę katedry zakończono w XIII w., wykorzystując fragment starej świątyni z X w. Nie udało mi się zrobić zdjęcia pięknego portalu katedry. Tak osłonięta parasolami i kawiarenkami, że nie dałam rady…. Jedynie piękna wieża dzwonnicy zmieściła się w kadrze. I, niestety zamknięta, a szkoda, bo podobno pod prezbiterium znajduje się trzynawowa krypta pochodząca z XII w. W bocznych apsydach podziwiać można resztki malowideł ściennych z XIII w. 
A na obrazku widać Jacka, który uzupełnia płyny w to upalne popołudnie i rozłożone kramy z koronkami paškimi wzdłuż bocznej ściany katedry.
Zaułek, uliczka do której pewnie mało kto zagląda…

Śliczna kapliczka wtulona między kontrastowe zielone żaluzje. A to kościół Św. Franciszka, najstarszy gotycki kościół w Dalmacji, zbudowany w 1280 roku. Podobno w tym miejscu zatrzymał się św. Franciszek w 1212 roku w drodze do Ziemi Świętej i tutaj postanowił zbudować kościół. Wnętrze kościoła przebudowywane wielokrotnie.
Boczna absyda z figurą św. Franciszka.

Obszerny renesansowy klasztor franciszkanów wybudowany w 1556 roku. Na piętrze mieści się wielka biblioteka, licząca ponad 40 000 woluminów od średniowiecza po XIX wiek. 

Wysokie mury obronne zabezpieczały miasto od strony portu i od strony południowej. Zostały zbudowane przez Wenecjan w XVI wieku, z bramą wjazdową od strony lądu, zwaną Kopnena Vrata (Bramą Lądową). Późnorenesansowa Brama Lądowa zbudowana w 1543 roku, którą zdobi Wenecki Lew i płaskorzeźba św. Chryzogona (sv. Kreševana) jadącego na koniu - patrona Zadaru. Dawniej tylko tą bramą od strony lądu można było dostać się do miasta. Została w ostatnich latach wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przy Bramie Lądowej urocza mała przystań jachtowa tzw. Foša, przytulona do murów obronnych. Tuż za bramą wchodzimy na Plac Pięciu Studni (Trg 5 Bunara). Nazwę plac zawdzięcza pięciu studniom ustawionym w szeregu i cysternie, która zaopatrywała miasto w wodę w latach 1574 - 1838. Wodę czerpano za pomocą tych studni. Nad placem góruje wieża obronna Captain Tawer.
Punkt czerpania wody powstał w 1574 roku, w czasie oblężenia tureckiego. Strach mieszkańców spowodowany długo trwającym oblężeniem oraz możliwością utraty zapasów wody pitnej, był powodem do wybudowania wielkiej cysterny z pięcioma studniami. Ogromny zapas wody wystarczał na bardzo długi czas. Funkcjonowało to miejsce do 1838 roku. 

Z Placu Pięciu Studni wchodzimy na teren małego parku Perivoj Kraljice Jelene Madijevke (?-976). Tutaj chcemy dłużej odpocząć w relaksującej ciszy w cieniu drzew…. Znajdujemy wygodne fotele, zamawiamy dobrą kawę oraz coś zimnego dla ochłody i oddajemy się błogiemu lenistwu przez bardzo długą chwilę. Zrelaksowani, z zapasem świeżej energii, zaczynamy zagłębiać się w stare miasto.
Jesteśmy na placu Piotra Zoranicia (Trg Petra Zoranića) Następna samotna kolumna rzymska, a pod szklanymi, wbudowanymi w bruk, płytami, widoczne fragmenty rzymskich ruin.
Dochodzimy do kościoła św. Szymona. Obok świątyni znajduje się cichy plac, gdzie można za kilka kun wypić kawę i podziwiać historyczną architekturę Zadaru. Nad kościołem góruje dzwonnica z 1707 roku. Kościół św. Szymona (Sveti Šime) został zbudowany jako trójnawowa bazylika. Następnie przebudowany w stylu gotyckim. Pierwsze wzmianki o kościele pochodzą z 1190 roku. Obecny kształt uzyskał jednak dopiero w XVII wieku. Fasada zbudowana w 1632 roku.
Główne wejście do kościoła… W kościele znajdują się relikwie świętego Szymona, jednego z czterech świętych patronów Zadaru. Relikwie są przechowywane w sarkofagu zaprojektowanym przez Francesca da Milano w XIV wieku. Nie doczekaliśmy się jednak otwarcia kościoła. Ruszamy dalej i dochodzimy do jednego z najważniejszych placów na starym mieście - Placu Narodowego (Narodni trg), a na nim miejska wieża strażnicza (Gradska Straža). Zbudowana przez weneckich architektów w stylu renesansowym. Obecnie znajduje się tutaj Muzeum Etnograficzne. Do miejskiej wieży strażniczej przylega gmach ratusza miejskiego, z widoczną na fasadzie płaskorzeźbą św. Kreševana na koniu. Jest to Pałac Książęcy (Kneževa palača) z XIII wieku. Odkryto w nim liczne znaleziska archeologiczne z okresu rzymskiego i późnego antyku. Podczas wojny ojczyźnianej został zniszczony, a jego odbudowa trwała do 2016 roku. Naprzeciwko Gradskiej Stražy stoi budynek Gradskiej Loży. W tym renesansowym budynku mieści się galeria, odbywają się wernisaże, wystawy. Tutaj, oprócz łakoci, można także nabyć słynny likier Maraschino produkowany z wiśni „maraska”, która jest gorzką odmianą dzikiej wiśni rosnącej w Dalmacji. W przeszłości uznawany jako napój o właściwościach leczniczych. Oryginalny przepis pochodzi z początków XVI wieku z klasztoru Dominikanów w Zadarze.
Romański kościół św. Krševana (Crkva sv. Krševana) został zbudowany na miejscu starego rzymskiego rynku pod koniec XII wieku przez Benedyktynów. We wnętrzu tego wspaniałego, trójnawowego kościoła znajduje się barokowy ołtarz z początku XVIII wieku, a także apsydy zawierające wiele dobrze zachowanych XIII-wiecznych fresków. Pomnik króla Petera Kreševana. Władca z dynastii Trpimirowiciów - Tomisław zjednoczył w X wieku Chorwację Dalmatyńską i Chorwację Panońską. Jego następcy walczyli z Bizancjum i Wenecją o Dalmację Bizantyńską (wyspy na Adriatyku i nadmorskie miasta Zadar, Split i Dubrownik). Zjednoczyć wszystkie trzy państwa udało się dopiero królowi Peterowi Kreševanowi ok. 1060 r. Król Kreševan, postać bardzo ważna dla Chorwatów, został ogłoszony świętym, jest jednym z patronów Zadaru. Pięknie prezentuje się zewnętrzna strona apsydy z tyłu kościoła z rzędem łuków wyściełających górny fragment apsydy, układających się w uroczy krużganek.

Mała kapliczka w stylu romańskim, wtulona między kolorowe kamienice. W dniu dzisiejszym kapliczka nie pełni funkcji religijnej. Mieści się tutaj galeria szkła i ceramiki. Zbliża się wieczór, wracamy na północny cypel półwyspu. Stąd zaczęliśmy zwiedzanie w słoneczne jasne przedpołudnie. Jesteśmy w pobliżu okręgu ”Pozdrav Suncu”. Spieszyliśmy się tutaj, żeby obejrzeć zachód słońca. Niestety, nie mamy szczęścia, niebo od zachodu przykryły chmury. A dlaczego tutaj zachód słońca?...  Bo właśnie będąc wieczorem w tym miejscu w 1964 roku, Alfred Hitchcock miał powiedzieć, że „Zadar ma najpiękniejszy zachód słońca na świecie, piękniejszy od oklaskiwanego każdego wieczoru zachodu w Key West na Florydzie”. Nas jedynie po zmroku pozdrowiło słońce ferią barw z solarnego kręgu ….
Ogromny okrąg promieniuje różnokolorowymi światłami, a zwiedzający lgną do niego jak ćmy do ognia, robią sobie selfie. My też ulegamy temu nastrojowi, czujemy dziwną więź z innymi. Już wieczór, po drugiej stronie zatoki migają światła. Jedno z nich to nasza „Willa Mandolina” na obrzeżach Zadaru. Po całym dniu wracamy tam zmęczeni i zadowoleni z minionego dnia. Dobranoc.

najbliższe galerie:

 
Chorwacja
1pix użytkownik soli odległość 4 km 1pix
Zadar - warto tam wyskoczyć
1pix użytkownik violkad odległość 4 km 1pix
ZADAR
1pix użytkownik pablo87 odległość 5 km 1pix
Zadar - Chorwacja 2010
1pix użytkownik pesteczka123 odległość 5 km 1pix
Okolice Villa Mandolina
1pix użytkownik mlochowskijacek odległość 5 km 1pix
Zadar
1pix użytkownik muzelea odległość 5 km 1pix

komentarze do galerii (13):

 
paniwu użytkownik paniwu(wpisów:630) dodano 04.02.2019 12:22

Saturnie,
dziękuję, że odwiedziłeś galerię i za miły komentarz.

saturn użytkownik saturn(wpisów:18) dodano 03.02.2019 21:54

Wspomnienia bliskie i dalekie. Tak mogę nazwać odczucia po obejrzeniu galerii. Spokój przy pięknej pogodzie okraszony głębią wiadomości. Gratuluję wyboru.
Pozdrowienia.

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:630) dodano 03.02.2019 13:14

Afrodyto,
Niezmiernie mi miło, że odwiedziłaś moją galerię. Dziękuję za komentarz i serdecznie pozdrawiam.

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:630) dodano 03.02.2019 13:11

ak,
Miło, że zajrzałeś. Ciesze się, że spodobał Ci się Zadar. Dziękuję i serdecznie pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 03.02.2019 00:46

Pięknie. Takie galerie to bogactwo wiedzy. Super zdjęcia i wspaniałe opisy. Bardzo podobająca się galeria :) :)
Pozdrawiam serdecznie.

ak użytkownik ak(wpisów:6326) dodano 02.02.2019 14:12

piękna galeria :)

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:630) dodano 02.02.2019 11:59

Przemysławie, miło, że odwiedziłeś i oceniłeś galerię. Cieszę się, że spodobał Ci się Zadar. Miasto naprawdę urokliwe, wracam tam często, oczywiście wirtualnie. Pozdrawiam

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:630) dodano 02.02.2019 11:55

Achernarze, maripo: bardzo wam dziękuję za odwiedziny i ocenę. Bałkany rzeczywiście mają swój urok, lubię tam jeździć, szczególnie po sezonie, gdy nie ma tłoku.

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:630) dodano 02.02.2019 11:50

Kordulo, Miło,że odwiedziłaś moją galerię. Dziękuję za wysoką ocenę. Lubię Chorwację tak jak Ty, urzekają mnie zwłaszcza kamienie, które wykorzystane są tutaj maksymalnie: kamienne domy, kamienne urocze murki i kamieniste plaże, no i wąskie śliczne uliczki, z których tchnie historią. Pozdrawiam.

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6300) dodano 02.02.2019 10:26

Jak ktoś słusznie powiedział, są galerie, które nie wymagają komentarza - komentują się same. Dodam tylko, że jeśli jeszcze kiedyś będę w Chorwacji, to na pewno pójdę Waszym śladem: Twoim i Jacka...:)
Szczególnie serdecznie pozdrawiam!

maripo użytkownik maripo(wpisów:105) dodano 02.02.2019 07:29

Odgrzałaś fajne wspomnienia. Też kocham Bałkany a w Zadarze byłam dwukrotnie. Zdjęcie nr 21 to mój klimat. Coś jest w tym suszącym się praniu :)
Pozdrawiam serdecznie

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 02.02.2019 02:09

Bardzo sympatyczne miejsce. Może kiedyś tam dotrę... Pozdrawiam. :)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 01.02.2019 17:59

Nawet nie wiesz, jak lubię Chorwację. Mam z nią związane najfajniejsze rodzinne wspomnienia. Zadar to sliczne miasto, zresztą całe wybrzeże dalmatyńskie jest szczególne:)) Bardzo ładna galeria:))
Z wielka przyjemnością obejrzałam. Muszę sie przyznać , że Pag darzę szczególną atencją:))Pozdro:))

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!