m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Pierwszym przystankiem w drodze do celu,jakim jest wulkan Cosigüina,będzie Chinandega.Miasto zostało założone w 1796 r.,od tego czasu stało się domem dla ok.122 tys.ludzi.Jest stolicą departamentu oraz ważnym węzłem komunikacyjnym. Chinandega nie grzeszy urodą,ponadto jest prawdopodobnie najgorętszym miastem w Nikaragui,ze średnią temperaturą przekraczającą 30ºC.Swe eksploracje można ograniczyć do kilku kolonialnych kościołów i muzeum archeologicznego. Iglesia Santa Ana Iglesia Santa Ana Iglesia San Antonio
Iglesia de Guadalupe Do Potosi pojedziemy dość popularnym w tych stronach chicken busem.Wioska znajduje się 80 km na płn.-zach. od miasta Chinandega,z czego 45 km,to droga utwardzona.Nie dziwi więc czas przejazdu, wynoszący ok. trzech godzin. Potosi jest małą wioską rybacką,raczej rzadko odwiedzaną przez turystów, częściej bywa przystankiem w drodze do (lub z ) Salwadoru - nieregularne rejsy do La Union przez zatokę Fonseca. Poza wyprawą na wulkan,można jeszcze przyglądać się autentycznemu,codziennemu życiu lokalnych mieszkańców.
Plaża w Potosi pokryta jest czarnym piaskiem pochodzenia wulkanicznego,dodatkowo mocno zanieczyszczona organicznymi odpadkami.Mocno daje się we znaki upał,chyba jeszcze większy niż w Chinandega. Potosi,plaża Ruszam w kierunku wulkanu tak wcześnie,jak to możliwe,ok. szóstej rano,tuż przed wschodem słońca.Z centrum Potosi skręcamy w lewo,wybierając szeroką drogę gruntową biegnącą w kierunku północno-zachodnim.Z lewej strony mijamy boisko baseballowe. Po przejściu 3 km,zauważamy sporą tablicę informacyjną,gdzie skręcamy w lewo. Szczęśliwie trasa jest dobrze widoczna, oznakowana,
i biegnie w cieniu drzew.Poza tym jest przed dziewiątą,i słońce nie jest zbyt dokuczliwe. W połowie drogi na wulkan,mijamy nieco zarośnięty punkt widokowy na zatokę Fonseca. Tuż obok podniszczona wiata turystyczna.Ale ławeczka cała,można na chwilę usiąść. Od dłuższego czasu trasa jest nieoznakowana i miejscami zarośnięta.Ścieżka ginie w gąszczu zieleni,jestem zmuszony przedzierać się przez kolczaste krzewy i powalone drzewa. Szczęśliwie udaje mi się wydostać z wysokiego lasu,zarośla krzewów się przerzedzają,no i widać szczytową część wulkanu.
Końcowe podejście w palącym słońcu nie należało do najprzyjemniejszych. Wreszcie jestem przy wiacie stojącej kilka metrów poniżej krawędzi kaldery- widzianej z daleka,jej widok dodawał mi sił i wyznaczał kierunek  marszu.
Po odpoczynku pod wiatą,czas na podziwianie pięknych widoczków. Wokół cisza,nigdzie żywego ducha.
Spoglądając na istniejącą kalderę,zaczynam wierzyć,że wysokość pierwotnego stożka wulkanu sięgała 3000 m wysokości.Wymiary kaldery podane przez tzw. źródła,to 2,4 km średnicy i 400 m głębokości (chyba nieco zawyżone). Charakterystyczny niebiesko-zielony kolor wód jeziorka wynika z emisji gazów wydobywających się z wnętrza wulkanu i zachodzących na ich skutek w skałach i wodzie reakcji chemicznych.
Wewnętrzne ściany kaldery są tak strome,że zniechęcają do zejścia na jej dno. Odległość i czas wycieczki : ok. 17 km (tam i z powrotem) ; 4 godz. wejście, 3 godz. zejście.
Trasa niezbyt trudna - gdy się nie błądzi.
Dziękuję za uwagę.

najbliższe galerie:

 
Corinto
1pix użytkownik hardin77 odległość 70 km 1pix
León
1pix użytkownik hardin77 odległość 96 km 1pix
NIKARAGUA - CERRO NEGRO & Volcano Boarding
1pix użytkownik martyna odległość 108 km 1pix
Playa El Tunco - Salwador dla Surferów
1pix użytkownik bartekplk odległość 205 km 1pix
CERRO VERDE - Wulkany i wulkaniczne jeziora - EL SALWADOR
1pix użytkownik bartekplk odległość 243 km 1pix
4/7 Centralnej Ameryki w zbiorowym wydaniu
1pix użytkownik bartekplk odległość 247 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
hardin77 użytkownik hardin77(wpisów:169) dodano 16.03.2019 00:22

Agra60,Pisanka - cieszą mnie Wasze odwiedziny,a jeszcze bardziej cieszą trafne i pełne zrozumienia komentarze.
W wyszukiwaniu miejsc nie jestem zbyt odkrywczy - uważne studiowanie mapy,lektura dostępnych przewodników
oraz buszowanie w internecie.Na koniec ocena szans dotarcia - indywidualnie,z ograniczonym budżetem i nie najlepszą kondycją.
Pozdrawiam

pisanka użytkownik pisanka(wpisów:564) dodano 13.03.2019 18:32

Jesli chodzi o pokazywane na tym portalu miejsca to musze przyznac , ze Twoje prezentacje na pewno sie wyrozniaja pod wzgledem oryginalnosci .To miejsca ktorych chyba nie znajdziemy nigdzie indziej , dlatego nalezy Cie sie uznanie za konsekwentne pokazywanie ciekawych i dalekich obszarow naszego pieknego swiata . Pozdrawiam i czakam na przewodnik twojego autorstwa :)

agra60 użytkownik agra60(wpisów:1365) dodano 09.03.2019 01:59

Super ogladająca się galeria. Najlepszy przewodnik dla udających się w tamte strony Miejsce ciekawe .Oglądając Twoje relacje widać że są to mniej popularne miejsca a niezwykle piekne.Jak na nie trafiasz? Pozdrawiam

hardin77 użytkownik hardin77(wpisów:169) dodano 09.03.2019 00:03

Lucy56,Afrodyta,Achernar-51,Satan,Surykatka - dziękuję za odwiedzenie galerii oraz pozytywnie nastrajające komentarze.
Pozdrawiam

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7307) dodano 05.03.2019 23:58

Jezioro w kalderze super:). fajna wycieczka. pozdrawiam :)

satan użytkownik satan(wpisów:3226) dodano 05.03.2019 20:48

Kolejna biała plama została odkryta -) Ciekawe miejsce!
Pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 05.03.2019 20:17

Świetna galeria i widoki, zwłaszcza, że okolice te raczej nieczęsto odwiedzane są przez turystów... Pozdrawiam. :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 05.03.2019 18:56

Widok kaldery z góry robi wrażenie. Galeria bardzo ciekawa, z fajnymi opisami, które z przyjemnością się czyta.
Pozdrawiam.

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3088) dodano 05.03.2019 08:40

Pełen podziw za długą i w upale wędrówkę ale ja takie lubię.Trasy i upały.Miasteczko ma swoisty klimat chociaż -jak piszesz -urodą nie powala.Za to kolor wody jeziorka tak.Pozdrawiam niestrudzonego turystę, który przybliża mało znane lecz ciekawe miejsca 😊.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!