m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Kościół Mariacki w Greifswaldzie (niem. St.-Marien-Kirche (Greifswald); zwany potocznie, z powodu swej przysadzistej sylwetki, Grubą Marią (Dicke Marie)) - kościół ewangelicko-augsburski, położony w centrum Greifswaldu przy Marienkirchplatz. Nosi wezwanie Najświętszej Maryi Panny. Kościół Mariacki został wzniesiony w II. poł. XIII w. Jest najstarszym spośród trzech głównych, średniowiecznych kościołów parafialnych Greifswaldu obok katedry św. Mikołaja i kościoła św. Jakuba. Został wzniesiony w stylu północnoniemieckiego gotyku ceglanego jako trzynawowy kościół halowy pozbawiony prezbiterium. Ukończony ok. 1350 wraz z wybudowaniem misternie dekorowanego szczytu wschodniego. Kościół Mariacki jest kościołem parafialnym Pomorskiego Kościoła Ewangelickiego w Greifswaldzie. Przyziemie wieży, przysłonięte obecnie przez przedsionek, zbudowane z potężnego muru o grubości 4,5 m zostało ukończone na początku XIV w. Mieści się w nim, unikalna w skali europejskiej, sala sądowa. Pierwsze piętro wieży jest dekorowane ostrołukowymi blendami, drugie natomiast ma okna pomyślane jako otwory akustyczne dla trzech dzwonów kościelnych, z których najstarszy (Betglocke) pochodzi z 1418, młodszy (Wächter-Glocke) z 1569 (w 1981 odlany ponownie) i najmniejszy z 1614. Wnętrze świątyni jest rozczłonkowane czterema parami filarów, podtrzymujących płaskie, wznoszące się na wysokość 21 m sklepienie krzyżowo-żebrowe, na którym prześledzić można poszczególne fazy budowy świątyni od strony wschodniej do zachodniej. Czerwone filary, służki oraz żebra sklepień kontrastują z pomalowanymi na biało ścianami oraz przestrzeniami międzyżebrowymi samych sklepień. Centrum miasta jest jego rynek umiejscowiony w siatce prostopadle odchodzących uliczek.
Jego największa ozdobą są dwa gotyckie domy z wypalanej cegły o dwuspadowych dachach. Z początku XV wieku pochodzi mieszkalny spichlerz, którego gotycki front ornamentowany jest glazurowaną i nie glazurowaną cegłą. Schodkowy szczyt z pilastrami, dekoracja okien maswerkami, uważany jest za jeden z najdoskonalszych przykładów gotyckiej architektury ceglanej. Greifswald jest miastem położonym nad rzeką Ryck. Są tu ślady miasta pomorskiego z okresu Hanzy i Księstwa, z czasów szwedzkich i pruskich. Bez wątpienia warte jest spaceru. Jego kolejny w historii renesans nastąpił po 1990 r. Liczy około 60 tys. mieszkańców i 12 tysięcy studenckiej młodzieży, nadającej miastu rytm życia. Prowincjonalne, zachowało klimat „pomorskiego” miasteczka z bogatą, wielowiekową miejską i sakralną zabudową, odzwierciedlającą kulturę nadbałtyckiej północy.
Są tu ślady miasta pomorskiego z okresu Hanzy i Księstwa, z czasów szwedzkich i pruskich. Bez wątpienia warte jest spaceru. Średniowieczny z pochodzenia ratusz oddziela rynek główny od targowiska rybnego, na którym znajdują się obecnie współczesne rzeźby miejskie. Odchodzące od rynku uliczki noszą stare nazwy, oddające lokalizowane przy nich mieszkania i zakłady rzemieślników: Baderstrasse - ulica cyrulika, Gerberstrasse - ulica garbarza… Główną ulicą handlową Greifswaldu jest ulica Długa (Lange Strasse), prowadząca do warzelni mydła mieszczącej się w Centrum Caspara Dawida Friedricha. Tutaj stał, spalony w 1901 r., dom rodzinny malarza, którego ojciec warzył mydło i wykonywał świece. Malarzowi miasto ufundowało pomnik ustawiony na zacisznym placyku nieopodal katedry św. Mikołaja. Brązowa statua naturalnej wielkości autorstwa rzeźbiarza z Lubeki Clausa Görtza odsłonięta została 8 maja 2010 r.
Katedra św. Mikołaja w Greifswaldzie (niem. Der Greifswalder Dom St. Nikolai) - kościół ewangelicko-augsburski, położony w centrum Greifswaldu przy ulicy Domstraße. Nosi wezwanie św. Mikołaja, patrona żeglarzy i kupców. Kościół św. Mikołaja został wzniesiony w II. poł. XIII w. jako trzynawowy halowy kościół miejski z prosto zamkniętym prezbiterium w stylu północnoniemieckiego gotyku ceglanego. Sto lat później przebudowany na bazylikę. Neogotycki wystrój wnętrza pochodzi z I poł. XIX w. Jest jednym z trzech głównych, średniowiecznych kościołów parafialnych Greifswaldu obok kościoła Mariackiego i kościoła św. Jakuba. Miasto Greifswald poddało się wojskom radzieckim w 1945 bez walki, dzięki czemu miasto uniknęło poważniejszych zniszczeń. Kościół św. Mikołaja stał się kościołem biskupim (Bischofskirche) nowo zorganizowanego lokalnego kościoła ewangelickiego Pommersche Landeskirche. Wygląd zewnętrzny jak i wnętrze kościoła pozostało niezmienione od czasów jego XIX-wiecznej renowacji.
Port w Greifswald.

najbliższe galerie:

 
Rugia w weekend
1pix użytkownik joana odległość 26 km 1pix
Wolgast
1pix użytkownik robson odległość 26 km 1pix
Peenemünde JULIETT U-461
1pix użytkownik thunder odległość 26 km 1pix
Rugia,  piekno natury
1pix użytkownik travis odległość 29 km 1pix
Rostock,  Straslund i kawałek Rugii
1pix użytkownik stach1966 odległość 30 km 1pix
Stralsund - miasto hanzeatyckie
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 31 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!