m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (39):

 
Wieża kościoła pw. Marcina Lutra, to obecnie wieża widokowa i Cafe Wieża. Znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Paderewskiego.
Wieża kościoła pw. Marcina Lutra to pozostałość po kościele ewangelickim, który został wzniesiony w 1904 roku. Budowę kościoła sfinansowano ze środków fundacji Emilii Heyse, najbogatszej wówczas mieszkanki Świnoujścia. Projektantem Kościoła był Fritz Gottliebe. Kościół powstał w stylu neogotyckim, posiadał wieżę z zegarem i czterema dzwonami, wieża miała 62 metry wysokości. W czasie II wojny światowej kościół został zniszczony. W 1962 roku rozpoczęto jego rozbiórkę, jednak wieżę pozostawiono, była ona naniesiona na mapy nawigacyjne, a ich zmiana była skomplikowanym przedsięwzięciem, dlatego postanowiono ją zostawić. Dopiero w roku 2003 znalazł się prywatny inwestor, który zmienił ten stan rzeczy. Wieża została odrestaurowana.
W 2005 roku wieża została otwarta, urządzono w niej kawiarnię, a na szczycie wieży najwyższy w Świnoujściu punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta. Obecna wieża jest o 20 m niższa od pierwotnej, wymagało tego przystosowanie tarasu widokowego. Liczy więc 42 metry wysokości. Kawiarnia znajduje się na dwóch dolnych kondygnacjach, jest utrzymana w klimacie czasów I wojny światowej i dwudziestolecia międzywojennego. Z kawiarni krętymi schodami wchodzimy na wieżę, po drodze znajdują się ławeczki, na których można odpocząć. Na wieżę prowadzą 222 schody. Na szczycie wieży znajdują się balustrady wychodzące na wszystkie strony świata, umożliwiające podziwianie pięknych krajobrazów. Wieża jest jedynym elementem z protestanckiego kościoła Marcina Lutra, który przetrwał zawirowania II Wojny Światowej i późniejszych niespokojnych czasów. Przybytek ufundowała konsul Emilia Heyse-Nitsche, która w testamencie podarowała władzom Świnoujścia zawrotną sumę 2 milionów marek - z przeznaczeniem na sierociniec, kościół i synagogę. Chrześcijańską świątynię zaprojektował Fritz Gottlob.
Budowlę, stylistycznie nawiązującą do wczesnego gotyku, ukończono w 1906 roku. Kilka źródeł podaje, że wieża z zegarem i czterema dzwonami miała wysokość 67 metrów. Pierwsze bomby w okolice kościoła spadły już w 1943 roku, ale wtedy jedynie uszkodziły dach w niewielkim stopniu i zniszczenia dość szybko zostały odbudowane. W latach powojennych ruiny kościoła były opuszczone i nikt nie interesował się tym zabytkiem. W roku 1962 przeprowadzono ostateczną rozbiórkę kościoła, ale ostatecznie powstrzymano się z rozbiórką wieży. Powodem tej decyzji nie była jednak dbałość o zabytek, ale fakt, że owa wieża znajdowała się na ówczesnych mapach nawigacyjnych, a to bardzo skomplikowało sprawę, bo po rozbiórce wieży należałoby usunąć ją także ze wszystkich map.
Po raz kolejny wieża stała nieruszona przez kolejne lata. W tym czasie co rusz to ktoś inny wpadał na pomysł zaadaptowania wieży. Myślano nad tym, by zrobić tam między innymi kasyno, salki katechetyczne, a także, by uczynić wieżę wieżą widokową dostępną dla turystów. Jednak dopiero w roku 2003 zaczęto wieżę remontować i przeznaczono ją na ostatni cel czyli punkt widokowy. Od roku 2005 możemy podziwiać z jej szczytu piękne widoki. Kilka lat później na najniższych kondygnacjach powstała kawiarnia Cafe Wieża, a wyżej galeria sztuki.
Wieża otwarta jest codziennie od godz. 10:00 do 21:00/22:00. Ceny biletów na punkt widokowy w 2013 r. wynosiły: 6 zł normalny / 4 zł ulgowy. W roku 2006 wieża otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta Świnoujście za budowlę roku.
Obecnie na dole wieży (parter oraz pierwsze piętro) możemy usiąść w kawiarence. Z kolei na następnych piętrach mamy do dyspozycji wiele ławeczek i krzeseł dla turystów, którzy są zmęczeni wspinaczką (wieża ma 222 schodki) i chcą na chwilę odpocząć.
Ze szczytu wieży możemy podziwiać panoramę Świnoujścia, a także Międzyzdroje oraz niemieckie kurorty takie jak Herringsdorf, Bansin, Ahlbeck.
O dawnym kościele i samej wieży możemy usłyszeć różne legendy.
Mówi się, że w czasie II Wojny Światowej ponoć rozbił się o wieżę brytyjski samolot. Można też usłyszeć często, że w piwnicach kościelnych, w grobowcach pochowani są zakonnicy. Jednak najciekawsze podanie głosi iż hitlerowcy w czasie okupacji ukryli gdzieś w zakamarkach wieży cenne skarby. Jeśli będziemy mieli odrobinę szczęścia może trafimy na jakiś trop odwiedzając wieżę widokową...

najbliższe galerie:

 
Świnoujście
1pix użytkownik mszkudi odległość 0 km 1pix
Świnoujście-widoki z latarni i nie tylko
1pix użytkownik czupur odległość 1 km 1pix
Świnoujście  , przeprawa promowa Warszów
1pix użytkownik warusek odległość 1 km 1pix
Świnoujście - Park Zdrojowy
1pix użytkownik robson odległość 1 km 1pix
Świnoujście od rana do zmroku
1pix użytkownik dreptak odległość 1 km 1pix
Świnoujście
1pix użytkownik robson odległość 1 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!