m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Wybraliśmy się na Podlasie. Cel: Supraśl. Wyjeżdżamy z Warszawy. Wschód słońca uroczy, droga piękna.  Droga Warszawa - Białystok (S8) super, do czasu. Ilość mijanych TIR-ów, nie stosujących się do przepisów drogowych porażająca. Rejestracje BY... i zapomnij o bezpieczeństwie... Nie jest dobrze... coraz gorsza droga, coraz więcej śniegu... ... i wszechobecne ciężarówy ! ... ...
... Zjeżdżamy na Supraśl i nie spodziewamy się lepszego... ...jest jak jest... ...chociaż widoki głaszczące oko... ... no, no... całkiem nieźle. Droga dużo lepsza jak w Białymstoku... ...zima w pełni...
Kaplica grobowa Buchholtzów z 1904 roku znajduje się na dawnym cmentarzu ewangelickim. W zimowej scenerii ukazuje się największa budowla miasta, Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy... Góruje nad miastem i jest widoczna prawie z każdego miejsca. Jesteśmy w samym sercu Puszczy knyszyńskiej. Puszcza Knyszyńsko-Białostocka to rozległy kompleks leśny położony na Wysoczyźnie Białostockiej w województwie podlaskim. Lasy porastają tam tereny moreny czołowej, a przez tereny Puszczy przepływa rzeka Supraśl wraz z dopływem Sokołdą.
Na terenie Puszczy Knyszyńskiej w 1988 r. utworzono Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej. ... Powierzchnia Puszczy wynosi ok. 1050 km², jednak na skutek zalesiania gruntów porolnych, co roku jej powierzchnia się zwiększa. ... ...
... Jedziemy do Białegostoku... ..o nie !!! ilość TIR-ów na drodze i lód na jezdni...koszmar! Zawracamy :( , Jadą obydwoma pasami...koszmar.............. Monaster Zwiastowania NMP . Wraz z wysadzeniem w powietrze w 1944 roku Monasteru Zwiastowania NMP Supraśl stracił najcenniejszy zabytek w skali krajowej a nawet europejskiej (obecnie jest jedyną w kraju gotycko- bizantyjską cerkwią obronną, a w Europie jedynie na Białorusi w Murowance. Wydawałoby się że trwała ruina na stałe wpisze się w przestrzeń dawnego klasztoru, ale na szczęście tak się nie stało i obecnie zrekonstruowana świątynia z pięknymi wieżami znów góruje nad Supraślem przypominając o dawnej świetności tego miasta.
Nowożytna historia Supraśla i jego rozkwit wiąże się właśnie z tym obiektem a dokładnie z mnichami, którzy tą  niepowtarzalną cerkiew wybudowali. Nie byłoby ich tam jednak bez Aleksandra Chodkiewicza, herbu Kościesza, koniuszego nadwornego, marszałka gospodarskiego a od 1544 r wojewody nowogrodzkiego, który najpierw w 1498r sprowadził ich do Gródka (gdzie znajdował się dwór tego magnata) z Ławry Pieczerskiej w Kijowie (niektórzy badacze przywołują też św. Górę Athos). „Monaster supraski na przestrzeni kilku wieków swych dziejów przechodził rozmaite koleje, związane przede wszystkim z burzliwymi dziejami wschodnich rubieży dawnej Rzeczypospolitej a zachodnich granic Wielkiego Księstwa Litewskiego. Przeżywał okresy ożywionej działalności, jak też lata pewnego zastoju. Miało to przełożenie na architekturę, która powstawała w jego obrębie. Przez lata historycy próbowali ogarnąć burzliwą jego historię, zwłaszcza przy okazji zmiany właściciela czy konfesji. Mimo zakończonych sporów własnościowych, nadal w literaturze pojawiają się spory dotyczące prawa nazywania monasteru Supraskiego prawosławnym bądź unickim.”
W 1918 r. po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, władze przekazały świątynie i klasztor Kościołowi rzymskokatolickiemu. Salezjanie prowadzili w nim ośrodek wychowawczy dla sierot. Po 17 września 1939 r. świątynię Zwiastowania NMP zdewastowały wojska sowieckie, a w 1944 r. została zburzona przez wycofujące się oddziały niemieckie. Po wojnie zrujnowane obiekty klasztorne odbudowano i zorganizowano w nich Technikum Mechanizacji Rolnictwa. Po długoletnim sporze decyzją polskiego rządu z lutego 1996r. obiekty przekazano Polskiej Autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej, która od 1982 roku rekonstruuje cerkiew i odnawia pozostałe obiekty klasztorne i porządkuje teren. Początki obiektu związane są z dwoma żydowskimi włókiennikami, którzy przybyli z Łodzi, uciekając przed wysokim cłem na towary z Królestwa Polskiego. Fabryka sukna Wilhelma Zacherta i Adolfa Buchholtza seniora w krótkim czasie stała się jednym z największych w regionie. W jej pobliżu powstał murowany dom stanowiący podwaliny dla przyszłego pałacu.Pałac powstał dzięki teściom Adolfa Bucholtza. Gdy gdy młody przedsiębiorca chciał żenić się z jedną z najbogatszych panien łódzkich fabrykantów, Adelą Scheibler. Rodzice narzeczonej zawitali na Podlasie sprawdzić, gdzie będzie mieszkać ich córeczka. Adolf usłyszał, że jeśli chce mieć za żonę Scheilblerównę, musi najpierw wybudować dla niej pałac. Jego budowa trwała ponad 13 lat. Obecnie mieści się tam szkoła plastyczna. Kościół p.w. Świętej Trójcy,  świątynia wybłagana przez wiernych.
Ciekawe kierunkowskazy na rynku głównym. ... Ośrodek Szkoleniowo - Wypoczynkowy Zajma położony jest w zabytkowym rynku miasta Supraśl, w sercu Puszczy Knyszyńskiej. Bohema była naszym przystankiem ... Miejsce bardzo sympatyczne. Położone w centrum, tuż przy pałacu Buchholtza... Wnętrze przyjemne, choć puste.Godzina  bardziej śniadaniowa, ale wszystko pozamykane. Miasto jak wyludnione, a jest przecież środa !!! ...
Wypiliśmy kawę i w drogę... Mijamy Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski . Zima na Podlasiu owszem piękna, ale męcząca. Dziękuję :)

najbliższe galerie:

 
Podlaskie wędrówki - Supraśl
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Supraśl
1pix użytkownik maca odległość 0 km 1pix
Supraśl.  Prawosławny klasztor.
1pix użytkownik jotwu odległość 0 km 1pix
Supraśl
1pix użytkownik wmp57 odległość 1 km 1pix
Spacerkiem po Supraślu
1pix użytkownik ru_da odległość 1 km 1pix
to, co w Supraślu najlepsze
1pix użytkownik michal odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:915) dodano 07.04.2019 11:48

Ten rejon jedynie "liznąłem" w okolicach Augustowa. W zimowej scenerii też zachęcająco wygląda. Pozdrawiam

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4243) dodano 14.02.2019 19:45

lucy56
Lucynko. Ja pamiętam tą drogę sprzed wielu lat...brrrr. Teraz pomimo zimy jechało się świetnie do Białegostoku, a później to już różnie, zresztą widać na zdjęciach. Wyobrażam sobie w lato, fiu, fiu.
Pozdrawiam serdecznie.

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3131) dodano 14.02.2019 18:43

Asia zimą Podlasie to prawie jak Syberia 😉 (zwłaszcza Suwalszczyzna),ciekawiej inną porą roku.Ja trasę Warszawa-Białystok często pokonuję i obecnie się śmiga.Nasz rekord to 7 godz.jazdy przed laty, tak SIEDEM !
Supraśl b.klimatyczny.Pozdrawiam.

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1290) dodano 13.02.2019 08:39

Supraśl jak i całe Podlasie to miejsce magiczne. Zimą pewnie nieczęsto odwiedzane.
Polecam tamtejsze przepiękne muzeum ikon.
Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4243) dodano 12.02.2019 17:51

Widziałam Twoją galerię, nawet z tym samym zdjęciem w wizytówce. Ja byłam kilka razy w tym regionie, a nawet jeszcze dalej (Sokółka, Wierzchlesie), ale tylko przejazdem. Zimą jest tam pięknie, ale trudno się przedostać ;)
Dziękuję, pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5702) dodano 12.02.2019 00:28

Podlasie to przepiękny region o każdej porze roku, z tym, że zima nie sprzyja krótkim wycieczkom... My często odwiedzaliśmy Podlasie (w tym i Supraśl), ale z uwagi na to, że były to wyjazdy weekendowe, najczęściej jeździliśmy tam wiosną i jesienią... Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!